Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Adana Yumurtalık Gezi Yerleri

Adana Yumurtalık Gezi Yerleri

Adana Yumurtalık Gezi Yerleri

Yumurtalık Adana’nın güneyinde yer alan, denize sahili olan bir ilçedir. 1959 yılına kadar Ceyhan İlçesine bağlı bir bucak iken ilçe olmuştur. Yumurtalık ilçesinin eski adı Ayas’tır. Tarihi milattan önce 16 yüz yıla dayanan ilçe Yavuz Sultan Selim’in 1517 yılında yaptığı Ridaniye Seferi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır.Yumurtalık İlçesinde gezilecek pek çok tarihi ve kültürel yer bulunmaktadır. Yumurtalık (Ayas) kara kalesi ve deniz kalesi, Süleyman kulesi (gözetleme kulesi), Marko Polo İskelesi, Kurtkulağı Kervansarayı, Yumurtalık Lagünleri, , Uzunkayalar dalış alanları görülmesi gereken yerlerdir.

Adana Yumurtalık Gezi YerleriYumurtalık (Ayas) Kalesi: milattan önce Mekodanya kolonileri tarafından kurulmuş, Romalılar tarafından donanma üssü olarak kullanılmıştır. 1300 yıllarında Memlukluların saldırılarına maruz kalıp tahrip edilmiş, Memlukluların eline geçmiştir. Bu kalede yapılan onarımlar da çok farklı malzemeler görülmektedir. Bu da kalenin defalarca onarım gördüğüne işarettir. Günümüzde bir kaç kulesi ve çevre surları ayakta olup kıyı limanının yanında ziyaretçilerini beklemektedir.
Ayas Deniz (Kız) Kalesi: kıyıdan uzakta ek hizmet kalesi ve kara kalesine yapılacak saldırıları önlemek amacıyla öncü kale olarak inşa edilmiştir. İtalyan mimarisi ile inşa edilen kalenin iki burcu ve sur duvarlarının bir kısmı günümüze kadar sağlam gelmiştir.

Adana Yumurtalık Gezilecek YerlerSüleyman (Gözetleme) Kulesi: Yumurtalığın Osmanlı himayesine girmesinden sonra denizden gelecek saldırıları ve denizi gözlemleyebilmek amacıyla 16 yüzyılda kanuni sultan Süleyman döneminde yapılmıştır. Adını Kanuni Sultan Süleyman’dan almaktadır. Gözetleme Kulesi katman katman olarak günümüzde sağlam şekilde ayakta durmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Marko Polo İskelesi: Ünlü İtalyan gezgini olan Marco Polo Çin seyahati için çıktığı deniz yolculuğunu bu limanda sonlandırmış geri kalan yolu karadan devam etmiştir. Geri dönüşünde yine bu limandan gemiye binerek Venedik’e dönmüştür Bu nedenle bu iskeleye Marco polo iskelesi denilmektedir. Bu tarihi iskele görülmesi gereken tarihi bir limandır.

Kurtkulağı Kervansarayı: Halep kervan yolu üzerine yapılmış bu kervan saray 24*46 metre genişliğindedir. Sivri kemerli odaları olan kervan sarayın kuzey kısmında yer alan odalarının tüneller ile kaçış yollarına bağlı olduğu bilinmektedir. Kervanların saldırıya uğraması durumunda kaçış yolu olarak kullanılmış olan bu kervan saray sağlam şekilde ayakta durmaktadır.

Adana Yumurtalık Gezi RehberiYumurtalık Lagünleri: Yumurtalık körfezi ile Ceyhan nehri arasında kalan bu lagünler; çam ormanları, çamur düzlükleri, tatlı, tuzlu su bataklıkları, sazlıkları ve yeşil alanları içinde barındıran sulak alandır. Çeşitli kuş türlerini barındıran lagünler kuş fotoğrafçılarını için vazgeçilmez fotoğraf alanıdır.
Uzun Kayalar Dalış Alanları; Ayas deniz kalesinin çevresinde yer alan bu kayalık alanlar 20 metre derinliğe kadar eğimli kayalardan oluşan su altı dalış alanlarıdır. Yumurtalığa gelen dalış düşkünlerinin uğrak yerleri arasındadır.

İlçe deniz kıyısında yer aldığından deniz turizmi de gelişmiştir. Yumurtalığa yapılacak tarihi ve turistik gezi sonrasında dinlenmek için plajlardan yararlanılabilir. Eğer zamanınız varsa Yumurtalığa yapacağınız bu tarihi gezi ile boş zamanını değerlendirebilir, keyif alabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nerede.blog dedi ki:

    Yumurtalık cok güzel bir yerdir herkese tavsiye ederim

  2. Gezilecek Yerler dedi ki:

    Yumurtalık ilçesi Adana’nın en güzel ilçelerinden birisidir. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın