Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Sancıları

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Sancıları

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Sancıları

Genel Olarak Adet Düzensizliği Her Yaştan Kadında Görülebilir, Kadınlar Yıl Boyunca Her Ay Sonunda Ya Da Her Ayın Başında Bir Kaç Gün Süren Kanamalar Görürler. Bir Yıl İçinde Toplamda 12 Kere Adet Görülmesi Normaldir. Yine De Yıl Boyunca 11 Kez Adet Gören Kadınlar Olduğu Gibi 13 Kez Adet Gören Kadınlarda Mevcuttur. Adet Görmeye Başlayan Kadınlar 5-6 Yıl Sonra Adetlerde Düzensizlik Görebilirler. Adet Görmelerine Neden Olan Şey Hormonlarım Düzenli Olarak Salgılanmasıdır Hormon Dengesi Yerinde Olan Bütün Kadınlarda Regl Dönemi Normal Geçer.

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Sancıları

Kadınlarda Görülen Regl Dönemi Ortalama 21 Gün İle 28 Gün Arasında Değişmektedir. Regl Döneminin Oluşturduğu Döngü Bütün Kadınları İlgilendirir Ve Bu Döngünün Düzenli Olması Genel Sağlığın Temin Edilmesi Açısından Önemlidir. Çünkü Regl Dönemini Düzenli Olarak Geçiren Kadınların Yumurtalıklarında Herhangi Bir Sorun Olmaz Ve Bu Kadınların Doğurganlık Döneminde Çocuk Sahibi Olmaları Daha Kolay Olur.

Adet Sancıları
Tıp Dilinde Adı Dismenore Olan Adet Sancılarının Birçok Kadında Olduğu Bilinmektedir… Adet Sancıları Son Derece Sık Rastlanan Bir Olgudur. Genç Kızlarda ¾ Oranında Yetişkin Kadınlarda ½ Oranında Adet Sancıları Görülebilmektedir. Bazı Kadınlarda Görülen Adet Sancıları Günlük İşlerini Engelleyecek Derecede Şiddetli Olabilir. Adet Sancılarının Ortaya Çıkmasının Nedeni Menstrüasyon Sürecinin Devam Etmesidir. Ağrılar Yan Etki Olarak Kabul Edilebilir Fakat Adet Sancılarının Altında Yatan Başka Tıbbi Hastalıklar Olabilmektedir. Genel Olarak Adet Sancısı Gören Kadınlarda Karnın Alt Kısmındaki Kaslarda Kramplar Meydana Gelmektedir. Bazı Zamanlar Şiddetli Ağrılar Şeklinde Kendini Gösterebilir Orta Ya Da Hafif Şiddette Ağrılar Meydana Gelebilir. Bu Ağrılar Bel Bölgesine De Yayılabilir. Her Regl Dönemi Kendine Has Ağrılarla Gelir. Her Adet Dönemindeki Ağrılar Ve Belirtiler Aynı Değildir. Dolayısıyla Mide Bulantısı Baş Dönmesi Baş Ağrısı Halsizlik Ve Hatta İshal Ortaya Çıkabilmektedir. Bu Sancılar Genellikle Kanama İle Beraber Başlayan Bazı Kadınlarda İse Kanama Başlamadan Önce Baş Gösterirler.

Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlacın Farkları Yazısını Okumak İçin Tıklayın.

Bu Durum Menstrüasyon Sürecinin Bir Etkisi Olarak Düşünülür. Rahimin İçini Kuşatan Dokunun Yumurtanın Döllenmesi Sebebiyle Parçalanarak Atılması Gerekmektedir. Bunu Teşvik Etmek İçin Vücut Güçlü Kasılma Hareketleri Yapabilir. Atılımı Tetikleyecek Çeşitli Kimyasal Enzimler Salgılanabilir. Adet Sancıları Genellikle Şiddetli Durumlardaysa Hafifletilmesine Yönelik Bazı Tıbbi Müdahaleler Gerçekleşebilir. Çeşitli Egzersizler Yapmak Ilık Banyo Yapmak Belli Bir Dereceye Kadar Ağrıları Giderebilir Bazı Durumlarda Ağrı Kesici İlaç Alınması Tavsiye Edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet Kanaması (Regl) Neden Olur
Adet Döngüsü Sırasında Özelikle Tüm Hormonların Salgılanmasını Kontrol Eden Beyin Bölgesinde, Yumurtalıklarda Ve Rahim İç Tabakasında Birbirinden Çok Farklı Olabilecek Olaylar Oluşur. Süreç Şu Şekilde Başlar, Beyinden Salgılanan Bir Hormon Yumurtalıkları Uyarır. Böylece Kadın Tüm Fizyoloji İle Cinsel Birleşme Sonrasında Hamile Kalmak İçin Gerekli Duruma Hazır Gelir. Yumurtalar Serbest Kaldığında ( Takriben 2-3 Gün) Cinsel Birleşmenin Sorunsuz Olması Sonucunda Gebelik Oluşacaktır. Eğer Bu Günlerde Cinsel Birleşme Olmadıysa Döllenmeyen Yumurtaların Atılması Gerekir Ve Adet Görülme Süreci Başlar. Böylece Rahim İç Tabaka Kendi Kendini Sıfırlar Yeniler Ve Bir Sonraki Ay Döllenmek İçin Gerekli Şartlara Hazır Olur. Reglin İlk Gününde Beyinden Salgılanan Özel Bir Hormon GNRH Hormonu FSH Denilen Ve Folikülleri Uyaran Salgıyı Salar. Folikül Yumurta Hücresi Anlamına Gelir. Bu Hücrede Östrojen Hormonu Üretilir Ve Bu Hormon Rahim Tabakasını İçten Geliştirir. Ayrıca LH Hormonu Da Salgılanmaktadır. Bu Hormonun Görevi İse Folikulü Yani Yumurta Hücresini Çatlatmak Ve Döllenmek Üzere Serbest Bırakmaktır. Böylece Ovulasyon Süreci Başlar. Bu Süreçte Aksama Yaşamak, Adet Düzensizliğini Getirir.

Adet Düzensizliği Neden Olur
Adet Düzensizliği Olan Kadınlar Veya Genç Kızlar Doktora Başvurduğunda İlk Olarak Tahliller İstenir. Tahlillerde LH Ve FSH Değerlerine Bakılır. Ultrasonografi Tetkikinden Sonra Tahlil Sonuçlarına Bakılarak Hormon Dengesi Kontrol Edilir. Bazı Kadınlarda Yumurta Hücresi İstenilen Çapa Ulaşmadığı İçin Çatlamaz. Dolayısıyla Döllenme Olmaz. Bu Yumurtanın Çapını Büyütmek İçin Özel Bir Tedavi Gerekebilir. Adet Düzensizliği Genel Olarak Kilo Kaybı Ya Da Aşırı Kilo Almak, Çeşitli Doğum Kontrol Haplarını Kullanmak, Enfeksiyon Hastalıkları, Polikistik, Over Sendromu, Şeker Hastalığı, Trioid Bezi Sorunları, Siroz, Karaciğer Hastalıkları, Gereğinden Fazla Spor Yapmak Ya Da Hiç Hareket Etmeden Pasif Bir Yaşam Sürmek, Sigara Ve Alkol Tüketimi Adet Düzenliği Nedeni Olabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi
Adet Düzensizliği Tedavisi Yapılmadan Önce, Adet Düzensizliğine Neden Olan Rahatsızlıklar Ortaya Çıkarılmalıdır. Bu Aşamada Yumurtalıklar İncelenir, Rahim İncelenir Vajina İncelenir Ve Gerekirse Tümör Olup Olmadığı Araştırılır. Gerekirse Biyopsi Yapılabilir. Genel Olarak Ciddi Bir Sorun Yoksa Adet Düzenleyici İlaçlar Verilir. Cerrahi Operasyon Gerektiğinde İse Temel Nedenleri Ortadan Kaldırmak Üzere Operasyon Yapılır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın