Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Adıyaman Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Adıyaman Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Adıyaman Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Tarihsel Geçmiş
Adıyaman, ülkemizdeki en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Palanlı Mağarası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda, MÖ 40 bin yıllarında burada insanların yaşadığı tespit edilmiş. İlk şehirleşme ise MÖ 3 binlerde Hititler zamanında olmuş. Arkasından Asurlular, Frigler, Persler ve Makedonyalılar arka arkaya bu bölgede egemen olmuşlar. Sonra Kommagene Krallığı hüküm sürmüş. Onları Romalılar yıkmışlar. Daha sonra da Bizanslılar gelmişler. Adıyaman ve çevresi 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmış.
Bunca medeniyetin izlerini taşıyan Adıyaman ve çevresinde görülmesi gereken çok sayıda tarihi yapılar, antik kentler, camiler, türbeler, kiliseler, mağaralar ve doğal güzellikler bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı
Adıyaman Gezilecek Yerler Tarihi MekanlarDünyaca da ünlü olan Nemrut Dağı Milli Parkı UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmiştir. Burada Kommagene uygarlığına ait heykeller, kral mezarları, ve tümülüsler bulunuyor. Kahta ilçe sınırları içinde bulunan Nemrut Dağı’ndaki heykelleri Kommagene Kralı Birinci Antiochos, birinci yüzyılda yaptırmış. Boyları 10 metreyi bulan heykeller dünyanın sekizinci harikası olarak gösteriliyor. Nemrut Dağı, dünya üzerinde, gün doğumu ve gün batımının en güzel izlendiği noktalardan biridir.

Antik Kentler

Adıyaman Gezi Yerleri Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti, şehir merkezine yakın bir yerde bulunuyor. Burada 200 civarında kaya mezarı var. Yapılan kazılarda lahit mezarlar, kabartmalı sunaklar, heykeller, nekropol ve duvarlar ortaya çıkarılmış. Mezarlar, kayalara oyularak yapılmış küçük odalardan oluşuyor.
Pirin Antik Kenti de şehir merkezine yakındır. Kommagene Krallığı’nın ne büyük şehirlerinden biridir. Burası Romalılar döneminde de konaklama merkezi olarak kullanılmış. Burada da çok sayıda oda mezarlar, lahitler, heykeller çıkarılmış. Bunların bir kısmı Adıyaman Müzesi’nde sergileniyor.

Arsemia Antik Kenti, Kahta ilçesindir. Kommagene Kırallığı’nın yazlık başkenti olarak kullanılmış. Şehir Kommagene’lerin atası Arsemia tarafından kurulmuş. Burada Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı bulunuyor. Güneyde tören yolu üzerinde Mitras’ın kabartması Antiochos ile Herakles’in tokalaşma kabartması mutlaka görülmeli.
Haydaran Kaya Mezarları, Taşgedik köyündedir. Burada kaya mezarları yanında Güneş Tanrısı Helios ile Kommagene Kralı Antiochos’un tokalaşma kabartmaları bulunuyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü, Nemrut Dağı Milli Parkı içindedir. Burada bulunan anıt, Kommegene Kralı İkinci Mithridates’in annesi adına dikilmiş. Kahta ilçesi girişindeki anıtın yüksekliği 21 metredir.
Sofraz Tümülüs Mezarları, Besni ilçesinde bulunuyor. Burası Kommagene Krallığı’nın din merkeziymiş. Mezarların yüksekliği 15 metre civarındadır.
Altınlı Köprü, şehirdeki en eski kalıntılardan biridir. Romalılar döneminde yapılmış ve bugüne kadar fazla onarım görmemiş.

Adıyaman Yeni Kale
Kommagene Krallığı tarafından yaptırılan kale, bugün Kocahisar Köyü yakınındadır. Memlükler zamanında onarılan kalede cami, zindan, çarşı ve su yolları kalıntıları bulunuyor. Buradaki bir su yolu Arsemia Antik Kenti’ne kadar uzanıyor.

Adıyaman Gezi Yerleri Cendere KöprüsüCendere Köprüsü
Cendere Köprüsü, dünyanın en eski köprülerinden biridir. 2000 yıldır ayakta olan köprü, ismini Cendere Çayı’ndan almış. Yakın zamana kadar araçların kullandığı bu köprü şimdi sadece yayalara açık. Çayın daraldığı bir noktada bulunan bu tek kemerli köprü, Kommagene Krallığı tarafından Roma İmparatoru’nun eşi ve çocukları onuruna yaptırılmış.

Camiler ve Türbeler

Ulu Cami şehrin en büyük ibadet yeridir. Dulkadiroğulları zamanında inşa ettirilmiş. 1873 yılında yıkılarak yeniden yapılırken ilk orijinal mimarisini kaybetmiş. Yine de bugün mimarisi ve iç dekorasyonu ile dikkat çekiyor.
Eskisaray Camii şehir merkezinde bulunuyor. 1638 yılında inşa ettirilmiş ancak bugüne kadar orijinal yapısı ulaşamamış. Gördüğü her onarımda orijinalliğini kaybetmiş. Caminin özellikle mihrap işçiliği dikkat çekiyor.
Toktamış Camii de şehir merkezindedir. Onyedinci yüzyılda yaptırıldığı sanılıyor.

Abuzer Gaffari Türbesi, Ziyaret Köyü’nün girişindedir. Muhammed Peygamber’e inanan 10 kişiden biri olan Abuzer Gaffari adına yaptırılmış.
Abuzer Gaffari’nin gerçek mezarı ise Medine’de bulunuyor. Rivayete göre, Hz. Ömer, Abuzer Gaffari’yi Adıyaman’ı fethetmek için gönderir. Ancak Gaffari burada şehit olur.
Yenipınar Camii şehir merkezinde bulunur. Caminin kitabesine göre 1720 yılında inşa ettirilmiş. Dış mimarisi ve iç dekorasyonu ile dikkat çekiyor.

Gerger Kalesi
Gerger ilçesinde, yüksek bir tepe üzerine Hititler tarafından yaptırıldığı sanılan Gerger Kalesi, bugün hala sağlamdır. Kalede su sarnıçları, dükkanlar ve cami kalıntıları bulunuyor. Bu yapılar büyük bir ihtimalle Arap akınları sırasında yapılmış.

Mağaralar
Mağara turizmine meraklı olanlar için Palanlı Mağarası, Gümüşkaya Mağaraları ve Zey Mağaraları ilgi gören yerler arasındadır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adıyaman dedi ki:

    Adıyaman harika bir şehir. Krateri mutlaka görmelisiniz

Bir Cevap Yazın