Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Temmuz 2020

Ağaçkakan Kuşları Hakkında Kısa Bilgi

Ağaçkakan Kuşları Hakkında Kısa Bilgi

Ağaçkakan Kuşları Hakkında Kısa Bilgi

Sert Gagalarıyla Ağaçların Gövdelerinde Delik Açabilen Kuş Türüne Ağaçkakan Denir. Ağaçkakan Kuşları 20 Santimetre Boyunda, 10 Gram Ağırlığında, 40 Santimetre Kanat Açıklılığına Sahip, Ortalama 10 Yıl Yaşayan Kuşlardır. Ağaçkakanlar Ağaç Kovuklarında Yaşar Böcek Ve Kurtçuklarla Beslenirler. Ağaçkakanların Birçok Türü Vardır, Türkiye’de Orman Alaca Ağaçkakanı En Çok Görülen Türdür.

Ağaçkakan Kuşları Hakkında Kısa BilgiPeki Ağaçkakanlar Ağaçlarda Neden Delik Açarlar. Bu Kuşların Ağaçlarda Delik Açmasının Nedeni Ağaç Kurtlarını Bulmak Değil, Hakimiyet Alanını Göstermek İçindir. Gençken Başlarında Görülen Kızıl Renkler Yaşlandıklarında Siyaha Dönüşmektedir. Asya, Avrupa Ve Kuzey Amerika Kıtasında Yaygın Olarak Görülen Kuş Türüdür. 200 Kadar Türü Bulunur, Bazı Türleri Göçmendir. Tırnaklarının İlginç Yapısı Sebebiyle Ağaç Üzerinde Dik Olarak Durabilirler. Bazı Türleri Ağaç Kovuklarındaki Kurtçukları Avlamak İçin Uzun Dillere Sahiptir. Ayakları 3 Tırnakladır, İlk 2 Tırnağı Öne Doğru Hareket Ederken, Üçüncü Tırnak Arkaya Doğru Hareket Ederler, Bu Sayede Ağaçlar Üzerinde Dikey Hareket Edebilirler.

Ağaçkakanlar Ağaçlardaki Kurtçuk Ve Böcekler İle Beslenir, Ayrıca Fıstıkları Da Çok Sevmektedirler. İlginç Gagaları, Benekleri, Kızıl Renkleri İle En Çekici Kuş Türlerinden Biridir. Kısa Sıçramalar İle Hızlıca Ağaç Gövdelerine Tırmanabilirler. Ürkek Bir Kuş Türüdür Ve Tenha Yerleri Tercih Ederler. Yuvalarını Ağaç Gövdesinde Oydukları Boşluklara Yaparlar. Ağaçlara Zarar Veren Böcek, Kurtçuk Ve Tırtılları Yemeleri Sebebiyle Faydalı Kuş Türlerindendirler.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın