Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Akdeniz Bölgesi Hakkında Bilgiler

Akdeniz Bölgesi Hakkında Bilgiler

Akdeniz Bölgesi Hakkında Bilgiler

Ülkemizin Yedi Coğrafi Bölgesinden Biri Olan Akdeniz Bölgesi, Akdeniz’in Kıyısı Boyunca Bir Şerit Gibi Uzanan, Kıyının Hemen Arkasında Karlı Dağların Yükseldiği, Türkiye’nin En Büyük Ovasına Ve Turizm Cenneti Kıyılara Sahiptir.
Akdeniz Bölgesi Genelde Dağlık Bir Bölgedir. Batısında Batı Toros Dağları, Doğusunda İse Orta Toros Dağları Bulunmaktadır. Orta Toros Dağları Üzerinde Bolkar, Binboğa, Aladağ Ve Tahtalı Dağları Bulunmaktadır. Antakya Yöresinde Nur Dağları Bulunur. Batı Toros Dağları Üzerinde İse Barla, Dedegöl, Akdağ, Sultan, Geyik Ve Bey Dağları Vardır.
Ülkemizin En Verimli Ovaları Akdeniz Bölgesinde Bulunmaktadır. Bölgede Bulunan Verimli OAkdeniz Bölgesi Hakkında Kısa Bilgivalar Şunlardır; Amik, Silifke, Çukurova Ve Antalya Ovaları. Bölgede Çok Sayıda Göl Bulunmasına Rağmen Akarsular Bakımından Zengin Değildir. Ülkemizin En Büyük Tatlı Su Göllerinden Eğridir Ve Beyşehir Gölü Bu Bölgede Yer Almaktadır. Bölgenin En Önemli Akarsuları İse Ceyhan, Seyhan Ve Asi Olarak Sıralanabilir. Bölgenin En Önemli Geçim Kaynakları Turizm, Tarım, Sanayi, Ulaşım Ve Enerjidir.
Bölgede Sanayi Mersin, Adana Ve İskenderun İlleri Etrafından Gelişmiştir. Bölgenin Kıyı Şeridi Boyunca Sebze Üretimi Ve Seracılık Yaygın Olarak Yapılır. Bölgede Muz Ve Turunçgiller Üretimi De Yapılmaktadır. Bölge Pamuk Üretimi Bakımından Zengindir, Çukurova Pamuk Üretim Çiftliğidir.
Turizm Açısından En Gelişmiş Bölgelerimizden Biridir Ve Antalya Şehrinin Turizm Potansiyeli Yüksektir. Bölgede Hayvancılık Çok Gelişmiş Değildir. Kıyıdan Uzak Yerler Dağlık Olduğu İçin Tarım İçin Elverişli Değildir, Buralarda Daha Çok Küçükbaş Hayvancılık Yapılır. Bölge Yer Altı Kaynakları Bakımından Zengin Değildir.
Bölgenin En Büyük Yerleşim Yeri Adana’dır. Adana Şehri Hem Tarım Açısından Hem De Sanayi Açısından Gelişmiştir. Özellikle Mevsimlik İşçiler Adana Şehrinin Yoğun Göç Almasına Neden Olmaktadır. Akdeniz Bölgesi Burdur, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Antakya Ve Kahramanmaraş İllerinden Oluşur. Ayrıca Karaman İlinin Merkez Ve Ayrancı İlçelerinin Bazı Bölümleri, Muğla İlinin Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Marmaris Aksaz Ve Fethiye İlçesi, Konya İlinin Seydişehir, Yalıhüyük, Ahırlı, Bozkır Ve Derebucak İlçeleri, Ayfonkarahisar İlinin Başmakçı, Dinar Ve Dazkırı İlçeleri, Gaziantep İlinin İslahiye Ve Nurdağı İlçeleri, Denizli İlinin Bozkurt, Beyağaç, Acıpayam Ve Çameli İlçeleri Akdeniz Bölgesinde Yer Alır.
Bölgede Nüfus Verimli Ovalar Ve Sanayi Bölgeleri Arasında Yoğunlaşır. Nüfusun Yoğun Olduğu Yerler Çukurova Dolayları, Antakya Körfezi Çevresi, Mersin Ve İskenderun Çevresidir.

Akdeniz Bölgesinin En Fazla Turist Çeken Yerleri Antalya Ve İlçeleri Alanya, Dalaman, Kemer, Kaş, Side, Kalkan Ve Diğerleri Olarak Sıralanabilir. Bölgenin Antalya Kısmını Antalya Düzlüğü, Batı Toroslar, Göller Yöresi Ve Teke Yöresi Oluşturmaktadır. Burada Verimli Ovalar (Gölhisar, Finike, Elmalı, Tefenni, Gölova, Acıpayam) Bulunur. Bölgenin Antalya Bölümünde Göller Yöresinde Eğridir, Acıgöl, Beyşehir, Burdur, Suğla Ve Salda Gölleri Bulunmaktadır. Bu Bölümde Ayrıca Aksu, Manavgat, Dalaman Ve Köprüçay Çayları Bulunur. Akdeniz Bölgesinin Antalya Kısmı Ülkemizin En Çok Yabancı Turist Çeken Yeridir. Bölge Tarım Ve Turizm İçin Oldukça Elverişlidir. Göller Yöresinin 2 Kentinden Biri Olan Isparta İli Gül Yağı Ve Dokuma Halıları İle Öne Çıkmaktadır. Göller Yöresinin Bir Diğer Şehri Burdur ‘Da İse Tarım Ve Hayvancılık Öne Çıkar.

Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünü İse Mersin, Adana Ve Antakya, Kahramanmaraş Ve Osmaniye İlleri Oluşturur. Ülkemizin En Verimli Ovalarından Amik Ve Çukurova Buradadır. Bu Verimli Ovalarda İyi Yapılacak Sulama İle Yıl İçerisinde 2 İle 3 Kez Ürün Alınabilir. Seyhan, Ceyhan, Göksu Ve Asi Irmakları Bu Bölümde Yer Alır. Bu Bölümün Başlıca Geçim Kaynağı Tarımdır. Bu Bölümde Pamuk, Susam, Turunçgiler, Zeytin Ve Yer Fıstığı Başlıca Tarım Ürünleridir. Adana, Mersin Ve İskenderun Çevrelerinde Sanayi Yaygındır.

Akdeniz Bölgesi İlleri

Adana İli Önce Tarım, Sonra Bir Sanayi Kenti Olmuştur. Adana Kentinin Hızlı Gelişimi Büyük Bir Göçü Beraberinde Getirmiştir. Adana 14.030 Kilometre Kare Yüzölçümü 2.138.167 Nüfusu İle Bölgenin En Büyük Şehirlerindendir. Şehrin Ortalama Sıcaklığı 19 Santigrat Derecedir. Akdeniz İklimin Etkisi Altında Olan Şehrin Kuzey Ve Doğu Kesimleri Dağlık, Güney Kesimi İse Ovalıktır.

Antalya İli Turizmin Gelişmesiyle Birlikte Büyük Göç Almış Ve Çok Büyümüştür. Kentin Yüzölçümü 20.815 Kilometre Karedir. Antalya Şehrini Nüfusu 2.288.456’dır. Şehrin Kıyı Kesimlerinde Akdeniz İklimi, Deniz Etkisinden Uzak Ve Yüksek Kesimlerinde İse İklim Değişikliği Uğramaktadır.

Burdur İli Göller Yöresinde Tarıma Uygun Coğrafi Koşullar Taşımaktadır. Kentin Yüzölçümü 7.167 Kilometre Karedir. Burdur İlinin Nüfusu 258.339’dur. Burdur İlinde İrili Ufaklı Birçok Göl Bulunmaktadır. Bu Göller Kente Adını Veren Burdur Gölü, Yarışlı Gölleri, Kestel Söğüt, Salda Ve Gölhisar Gölleridir.

Hatay İli İskenderun Körfezi Çevresinde Yer Alır. Hatay Tarıma Elverişlidir, Kentin Yüzölçümü 5.570 Kilometre Karedir. Ülkemize 1939 Yılında Katılan Hatay İlinin Nüfusu 1.533.507’dir.

Isparta İli 8.847 Kilometre Karelik Bir Yüzölçümüne Sahip İlin Nüfusu 421.766’dir. Isparta İlinde Karasal İklim Özelliklerini Gösterse De, Yağış Dağılımı Bakımından Akdeniz İklimini Andırmaktadır. Eğridir Gölünün Tamamı Isparta İlinin Sınırları İçerisinde Yer Almaktadır.

Kahramanmaraş İli Başındaki Kahraman Adını 1973 Yılında Almıştır. İlin Yüzölçümü 14.680 Kilometre Kare, Nüfusu İse 1.096.610’dur. Alçak Kesimlerinde Akdeniz İkliminin Denizden Uzaklığının Etkisiyle Karasallaşmış Biçimi, Yüksek Kesimlerinde İse Karasal İklim Hakimdir.

Mersin İli Ülkemizin Akdeniz’deki En Büyük Limanı Olan Mersin Limanı Ve Serbest Bölgeleriyle Sanayisi Gelişmiş Bir Şehirdir. 15.448 Kilometrekarelik Yüzölçümüne Sahip Kentin Nüfusu 1.745.221’dir.

Osmaniye İli 1996 Yılında İl Olmuş MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Memleketidir. 3.532 Kilometrekarelik Yüzölçümüne Sahip Kentin Nüfusu 512.873’dir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın