Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden Gerçekleşir

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden Gerçekleşir

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden Gerçekleşir

Anne Karnında Bebek Ölümü Genelde Gebeliğin 20. Haftasından Sonra Gerçekleşen Bir Olaydır. Fakat Bazı Doktorlara Ve Uzmanlara Göre, 16, 20, 22, 24 Veya 28 Haftalık Hamileliklerde Bebek Sırasıyla, 350gr, 400gr, 500gr Ve 1000 Gr Ağırlığına Sahipse Doğum Ölü Doğum Olarak Kabul Edilir. Fetüsün Öleceği Durumlarsa İse Annenin Sezaryen Doğum Yapma Gibi Bir Şansı Da Bulunmamaktadır.
Bazı Ülkelerde Gelişmesi Olası Olan Tüm Komplikasyonlara Rağmen Bebeğin, Nefes Alması, Kalbinin Atması, Göbek Kordonu Veya Bebeğin Kaslarını Hareket Ettirmesi, Ölü Bebek Olarak Kabul Edilmemektedir.
Bebek Ölümü Genelde, Canlı Doğan Fakat Doğumdan Hemen Sonra Ölen Bebeklerle, Hamileliğin İlk Safhalarında Bebek Kaybı Süreci (Düşük Yapmak) İle Karıştırılır.

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden Gerçekleşir

Anne Karnında Bebek Ölümü Neden GerçekleşirAnne Karnındaki Bebeğin Ölümü İle İlgili Pek Çok Neden Olabilmektedir. Bunlar Arasında Plasentanın İşlevsizliği, Genetik Etkenler, Annenin Sağlığı, Yaşı Ve Yaşam Tarzı Ve Enfeksiyon Sayılabilir.
Plasentadaki Sorunlar Anne Karnındaki Bebek Ölümündeki En Büyük Neden Olarak Gösterilmektedir. Bu Durumun Tıptaki Adı İse Plasentadaki Yetersizliktir. Bebeklerin 4’te 3’ünün Plasentadaki Yetersizlikler Kaynaklı Öldükleri Düşünülmektedir.
Plasentanın Düzgün Çalışmamasına Neyin Sebep Olduğu İse Tümüyle Anlaşılmış Değildir. Fakat Doktorlar Plasentanın Düzgün Çalışmaması Durumunda, Anne İle Bebeği Birbirlerine Bağlayan Kan Bağlantılarının Sıkıştığını Bilmektedirler. Bu Durum İse Bebeğin Yeterli Besinleri Ve Oksijeni Alamamasına Neden Olmakta Ve Bebeklerde Büyüme Sorunlarına Yol Açmaktadır.

Bebek Anne Karnında Öldüğünde Ne Olur

Bir Bebek Anne Karnında Öldüğünde, Bu Her Ne Kadar Üzücü Olsa Da Annenin Doğumu Yine De Gerçekleştirmesi Gerekir. Bu Seçenek Annenin Sağlığı Ve Fiziksel İyileşme Süreci İçin Gereklidir. Anne Karnında Ölen Bebeğin Sezaryenle Alınması Oldukça Nadir Uygulanan Bir Yöntemdir.
Bu Noktada Bazı Anneler, Hemen Doğum Sancısı Sürecine Geçirilirken, Bazıları İse Bir İki Günlük Bir Süreyi Dinlenmek İçin Kullanırlar. İster Doğum Sancısı Sürecine Doğal Olarak Girin, İsterseniz De, Doktorunuz Size Dışarıdan Doğum Sancısı Versin, Bunların Yanı Sıra Oldukça Etkili Ağrı Kesiciler Alacağınızı Da Bilmeniz Gerekir.

Bebeğin Ölü Doğmasına Veya Doğum Sancısında Ölmesine Ne Yol Açar
Bebeğin Doğum Sancısı Sürecinde Veya Doğumda Ölmesi Nadir Görülen Bir Olaydır. Çoğu Bebek Ölümü Anne Karnında Gerçekleşir.
Bununla Birlikte Bazı Bebeklerin Doğum Sancısı Sürecinde Veya Doğum Sonrası Öldüklerini De Söyleyebiliriz. Doğum Sırasında Eğer Bir Şeyler Ters Giderse, Bu Durumun Ebeveynler İçin Travmatik Bir Duruma Yol Açtığını Söyleyebiliriz.

Anne Karnında Ölen Bebeğin Belirtileri Nelerdir

Anne Karnındaki Bir Bebeğin Ölmesi İçin Ne Kadar Süre Gerektiği Bilinmemektedir. Fetüsteki Hareketler Veya Uyku – Uyanık Kalma Süreleri Fetüste Ölümcül Bir Sorun Olup Olmadığı Konusundaki Belirtiler Olabilmektedir. Fetüsün Hareketlerindeki Azalma Veya Tamamen Durma, Fetüsteki Bir Rahatsızlığa Veya Ölüme Yönelik Belirtiler Olabilmektedir. Fakat Böylesi Değişimleri Özellikle De Doğuma Yakın Sürelerde Gösteren Fetüslerin İlla Ki Ölü Bebek Belirtileri Göstermediklerini De Söyleyebiliriz. Bunun Nedeni Rahim İçerisindeki Azalan Yer Miktarından Da Kaynaklanabilmektedir. Halbuki Hamileliğin İlk Aşamalarında Fetüs İçerisinde Hareket Etmek İçin Yeteri Miktarda Yer Bulunmaktadır.
Çoğu Doktor Ve Ebe, Anne Karnındaki Bebeklerde Meydana Gelen Değişimleri Takip Etmek Amacıyla Belirli Testler Uygulamaktadır. Bu Testlere Örnek Olarak, Bebek Tekmeleme Testi Gösterilebilir. Fetüsteki Rahatsızlık Veya Ölüm Ultrasonla Veya Fetüsteki Elektronik Diğer Görüntüleme Yöntemleri İle Takip Edilebilir Eğer Anne Karnındaki Bebek Canlıysa Fakat Aktif Değilse, Plasenta Ve Göbek Bağına Fazladan Dikkat Gösterilebilir. Bu Sayede Bebeğe Yeteri Kadar Besin Ve Oksijen Akışı Olup Olmadığı Kontrol Edilmiş Olunur.

Annenin Tedavisi
Ölü Bebek Vakalarının Anneye Bir Sağlık Riski Oluşturmadığını Söyleyebiliriz. Bebeğin Ölümünden Sonraki İki Haftada İse Doğal Yollarla Doğum Sancıları Başlar. Anneler Bu Noktada Fetüs Kalıntılarını Vajinal Yol İle Çıkarmayı Tercih Edebilirler. İki Haftada Sonra Anne Kan Pıhtılaşması Gibi Sorunlar Yaşayabilmektedir. Bu Noktada Doğrum Sancısı Verme Yöntemi Zorunlu Hale Gelmektedir.
Her Türlü Seçenekte Anneler Ölü Bir Bebeği Karınlarında Taşımayı, Oldukça Travmatize Bulmakta Ve Dışarıdan Doğum Sancısı Verilmesi Yöntemini Tercih Etmektedirler. Sezaryenle Doğum İse Bu Türden Bebek Ölümlerinde Önerilen Bir Yöntem Olarak Karşımıza Çıkmamaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın