Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Araba Seçimi? Araç Alırken Dikkat

Araba Seçimi? Araç Alırken Dikkat

Araba Seçimi? Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru araba seçimi, gerek ihtiyacımızı tam karşılamak, gerekse sonradan başımızın ağrımaması adına önemlidir. Birçoğumuza göre araba almak ev almaktan biraz daha zor ve titizlik isteyen bir iştir. Çünkü araba almak için, kriterlerimizin farklılığına göre çok fazla çeşit araba içinden seçim yapmamız gerekebilir.

Araba fiyatları, markası, kullanım durumu ve tipine göre değişir. Öncelikle ihtiyacınız olan arabanın tipini belirlemelisiniz. Sonrasında ise maddi gücünüze göre farklı markaları veya farklı kullanım durumundaki arabaları tercih edebilirsiniz.

Maddi İmkanlarınız Kısıtlıysa

Araba Seçimi? Araç Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerAraba almak için elbette ilk önce maddi gücünüz olması gerekiyor. Bu maddi güç peşin ödeyebilme veya her ay belli bir miktar kredi taksiti ödeyebilme için yeterli olmalıdır. Özellikle kredi ile yapılacak alışverişlerde, elinizdeki paranın azlığına ters orantılı olarak, araba alma maliyetiniz artacaktır. Ne kadar az paranız varsa o kadar çok kredi faizi ödersiniz.

Maddi gücünüzün azlığı ile seçebileceğiniz araba çeşitliliği de doğru orantılıdır. Yani aralarından seçim yapacağınız araba sayısı maddi gücünüz azaldıkça, azalır.

Maddi imkanların kısıtlı olduğu durumlarda, araba seçimi değil, farklı firmaların farklı kampanyaları arasından, en iyi kampanya seçimi olmalıdır. Çünkü bankadan araba için kredi çekmek, kampanyalarla araba almaktan daha masraflı bir işlemdir. Şuan neredeyse tüm markalar kampanyalar ile, ödemesi kolay taksitlerle araba satıyor.

Öncelikle İhtiyacınızı Belirleyin

Geniş bir aileniz mi var? Masrafları en az olan bir araba almak daha mı mantıklı? Uzun süre kullanacağınız bir araba mı olacak? gibi birçok kriter vardır araba almak için.

Aileniz geniş ise, daha büyük ve geniş arabalara bakabilirsiniz. Küçük arabalar, geniş aileler için, özellikle de seyahat ederken ihtiyacı karşılamayabiliyor. Bu ihtiyacı karşılamak için farklı tarzda arabalar var. Bunlardan daha uygun olanları, station wagon tipteki bagajı biraz daha geniş arabalar. Bir diğer seçenek ise biraz pahalı olan MPV araçlar. Bu araçlar, özellikle Amerika’da çok fazla kullanılıyor. MPV araçların içi çok geniş ve yolcular için ekstradan koltukları olanlar var.

Masrafları az olsun diyorsanız, daha küçük segment ve motor hacmine sahip araçlara bakmalısınız. Özellikle A ve B segmentindeki araçların hem vergileri düşük olacak, hem de yakıt masrafları az olacaktır. Yakıt masraflarının daha az olmasını istiyorsanız ayrıca dizel araçları tercih edebilirsiniz.

Dizel ve benzinli araçlar konusunda çok fazla tartışma olur. Dizel araca vereceğim fiyat farklı ile daha iyi bir araba alırım diyenler olacaktır. Burada dizel ve benzinli araç arasında seçim yapma kriterinize göre değişir. Örnek üzerinden anlatmak faydalı olacaktır. Mesela alacağınız aracın dizel modelinin fiyatı 60 bin TL benzinli modelinin fiyatı 50 bin TL. Sizin de 60 bin TL paranız var. Siz “vereceğim 10 bin TL farkı benzin parasına harcarım kar ederim” diyorsanız yanılıyorsunuz. Arabalar da, bir işletme veya dükkan gibi işletim ücretine sahiptir. 60 bin TL ye aldığınız aracı, 3 sene sonra 60 bin TL ye satarsınız, 50 bin TL ye aldığınız aracı 50 bin TL ye satarsınız. Ama dizel aracın işletme masrafı daha az olur ve 3 senede daha az para harcarsınız ama benzinli için daha fazla işletme ücreti harcamış olursunuz. Yani maddi olarak kesinlikle kar edemezsiniz (LPG konusunda hassas değilseniz LPG taktırmak belki çözüm olabilir). Burada önemli olan sizin zevkinizdir. Ben 60 Bin TL ye benzinli daha iyi bir araç kullanmayı, masrafları daha az, düşük model dizel araç kullanmaya tercih ederim diyorsanız bu konuda sonuna kadar haklısınız.

Uzun süre kullanacağınız bir araba alacaksanız, ülkemizde çok fazla popüler olmayan, çok kaliteli araçları tercih edebilirsiniz. Ülkemizde maalesef ki, araba piyasası denen bir kavram vardır. Mesela çok fazla satılmayan Skoda, Alfa Romeo, Mazda, gibi markaların yanında, popüler markaların tutulmayan modelleri ve servis ağı geniş olmayan, parçası çok pahalı araçlar vardır. Bu araçların ikinci el piyasası, aynı kalitedeki popüler araçlardan çok daha uygun olabiliyor. Eğer aldığınız aracı uzun süreli kullanmak istiyorsanız, böyle bir seçim yapabilirsiniz. Yok eğer, ben satarken de kar edebileceğim bir araç almak istiyorum diyorsanız, ülkemizde daha popüler ve satmak istediğinizde elinizde çok beklemeyecek arabaları tercih edebilirsiniz.

Arabayı kısa sürede değiştirmek isteyenler ayrıca, sıfır araba yerine ikinci el tercih ederlerse, alım satımlarda zarar etmezler. Çünkü sıfır alıp, kontağı açtığınız anda arabanın değeri, marka ve modeline göre, en az 3 bin TL düşer.

İkinci el araba alacakların bilmesi gereken önemli bir kaç nokta vardır. Bunlardan ilki ikinci el araçların fiyatları, yaz aylarında artarken, kış aylarında düşmesidir. Yani ikinci el araç alacaklar kış aylarını tercih etmeliler. İkinci el araçlarda dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus, güvenilir kişilerden araç almaktır. Araçların mutlaka kontrol ettirilmesi, aynı araçların piyasa değerinin araştırılması gereklidir.

Araba almadan önce, maddi durumunuzu, ihtiyaçlarınızı ve kriterlerinizin öncelik sırasını tam belirlerseniz, seçim yapacağınız aralığı daraltır ve daha rahat seçim yapabilirsiniz.

Araba seçimi, araba alırken nelere dikkat etmeliyiz, dizel mi yoksa benzinli araç mı tercih etmeliyim, sıfır mı yoksa ikinci el mi almalıyım sorularına cevap vermeye çalıştık.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın