Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Araç Kış Lastiği Seçimi Kış Lastiklerinin Özelikleri

Araç Kış Lastiği Seçimi Kış Lastiklerinin Özelikleri

Araç Kış Lastiği Seçimi Kış Lastiklerinin Özelikleri

Araç Kış Lastiği Seçimi, Kış Lastiklerinin Özelikleri Neleridir, Yaz Ve Kış Lastikleri Arasındaki Farklar Nelerdir, Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır.

Araç Kış Lastiği Seçimi
Bir Yandan Karayollarının Standartları Yükselmekte, Diğer Yandan Motorlu Araç Teknolojisi Gelişmektedir. Bu Paralelde Trafik Güvenliğini Sağlamak, Daha Önem Kazanmaya Başlamıştır. Trafik Güvenliğinin Sağlanmasında İse Lastikler Son Derece Önemlidir. Araç Lastiklerinin, Yolların Karlı, Buzlu, Kuru Veya Islak Olması Durumuna Göre, Güvenli Bir Sürüş İmkanı Sağlaması Gerekmektedir.

Araç Lastiklerinin Hammaddesi Kauçuktur. Bugünkü Anlamda Lastiğin Bulunuşu 1830’lu Yıllarda Olmuştur. İlk Lastik Fabrikası İse 1870 Yılında Kurulmuştur. Kauçuk En Çok Lastik Üretiminde Kullanılmaktadır.
Lastik, Aracın Tüm Teknik Özelliklerini Yola Aktaran Bağlantı Parçasıdır. Aracın İlk Hareketini, Hızlanmasını Ve Durmasını Sağlayan Lastiklerdir.
Araç Kış Lastiği Seçimi
Bir Lastikten Beklenen Beş Temel Performans Şunlardır
• Az Isınmalıdır
• Enlemesine Güçlere Karşı Dirençli Olmalıdır
• Boylamasına Güçlere Karşı Dirençli Olmalıdır
• Kaymaya Karşı Dirençli Olmalıdır
• Aşındırıcı Yola Karşı Dirençli Olmalıdır.

Lastiğin Performansını Zorlayan Nedenler İse Şunlardır
• İşe Ve Araca Uygun Olmayan Lastik Seçimi
• Yüksek Hız
• Aşırı Yük Ve Yükleme Şekli
• İklim Koşulları
• Bozuk Yol Yüzeyi
• Sürücü Alışkanlıkları

Sponsorlu Bağlantılar

Neden Kış Lastiği Kullanılmalı
İklim Koşullarına Göre, Dolayısıyla Kış Koşullarında Havalar Soğuduğunda Lastikler Sertleşir Ve Bu Durum Lastiklerin Yola Tutunmasını Güçleştirir. Özellikle Karlı Havalarda Güvenli Bir Sürüş İçin Önlem Almak Gerekir. Bu Önlemler Şunlardır:
• Kış (Kar) Lastiği Kullanmak
• Çivili Lastik Kullanmak
• Kar Çorabı, Paleti Ve Benzeri Kullanmak
• Kar (Patinaj) Zinciri Kullanmak

Kışın, Soğuk, Karlı, Kaygan Ve Buzlu Yollarda Daha Güvenli Sürüş Sağlayan Lastiklere Kış Lastiği Veya Kar Lastiği Denir. Aslında Kar Lastiği Demek Yanlış Bir İfadedir Ama Genelde Pazarlama Tekniği Açısından Kar Lastiği Olarak İfade Edilmektedir. Kış Lastikleri, Frenleme Özelliği Yanında Çekiş Özelliği De Yükseltilmiş Lastiklerdir.

Elektrikli Araçların Tercih Nedenleri Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Kış Lastiklerinin Özellikleri
Kış Koşullarında Yumuşak Lastikler Yola Daha İyi Tutunurlar. Bu Lastikler, Özel Hammadde Ve Yüksek Silika Oranı İle Üretilirler Ve Bu Sayede Yedi Derecenin Altında Hava Sıcaklıklarında Dahi, Yumuşak Ve Dayanıklı Olurlar. Aynı Zamanda Sırt Yapıları Damarlıdır Ve Dişleri Derindir. Bu Şekilde Erimiş Karlı Ve Çamurlu Suyu Tutmazlar.

Ayrıca Kış Lastiklerinin Soğuk Ve Karlı Kış Koşullarında Fren Mesafeleri, Yaz Lastiklerine Göre Daha Kısadır. Keza Daha İyi Çekiş Gücüne Sahiptir.
Yapılan Bir İncelemede, Aynı Özelliğe Sahip İki Araç Kullanılmış Ve Ortalama 45 Km Hız, Eksi 9.5 Derece Sıcaklık Ve Yüzde 4 Eğimde Yaz Ve Kış Lastikleri Test Edilmiştir. Yaz Lastikleri Takılı Araç 63 Metrede, Kış Lastiği Takılı Araç İse 12 Metrede Durmuştur. Zincirli Yaz Lastikleri Takılı Araç İse 31 Metrede Durmuştur.

Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastikleri Alınırken, Marka Özelliklerine Dikkat Etmek Gerekir. Genel Olarak Kış Lastikleri, M+S Ve Üç Tepeli Kar Kristali İle Birlikte Markalanır. Üç Tepeli Kar Kristali Sembolü, O Lastiğin Astm-F1805 Standardına Uygun Üretildiğini Ve Çekiş Testi Sertifikasına Sahip Olduğunu Gösterir. M+S Markalaması, Tamamen Üretici Firmanın Elindedir. Herhangi Bir Teste Sokulmadığı Ancak Karlı Veya Çamurlu Zeminde Daha İyi Tutunma Ve Çekiş Özelliği Taşıdığı Anlamına Gelir. Yani M+S Sembolü O Lastiğin Onaylı Bir Kış Lastiği Olduğunu İfade Etmez.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı
Kış Lastiği, Kar Yağsa Da Yağmasa Da Özellikle Yedi Derecenin Altındaki Sıcaklıklarda Kullanılması Gerekmektedir. Kış Lastikleri Ülkemizde 1 Aralık ve 1 Nisan Tarihleri Arasında Kullanılmaktadır. Kış Lastikleri Soğuk Havalarda Aracın Yola Tutunmasını Artırmakta, Aşırı Buzlanma Olmadığı Takdirde Aracın Kar Üstünde Gitmesine Ve Durmasına İmkan Tanımaktadır.
Özellikle Köprü Ve Viyadük Üstünde Buzlanma İhtimali Yüksek Olduğundan Ani Girişlerde Aracın Hakimiyetini Sağlamaktadır. Yaz Lastiği Aynı Koşullarda Bu Güvenliği Sağlayamaz.

Kış Lastiklerinin Beklenen Yararı Göstermesi İçin, Dört Tekerleğe De Takılması Gerekir.

Abs Fren Güvenliğini, Asr Çekiş Güvenliğini Yükselten Sistemlerdir. Araçta Bu Sistemlerin Bulunması, Lastiklerin Yola İyi Tutunmaları İçin Gereklidir. Bu Yüzden Kışın Bu Araçların Da Kış Lastiği Kullanmaları Gerekir.

Yaz Lastiği İle Kış Lastiği Arasındaki Farklar
Yaz Lastiklerinin Kış Koşullarında, Sıcaklık Yedi Derecenin Altında İndiğinde, Yapısı İtibariyle Sertleşir. Bu Durum Aracın Yola Tutunmasını Engeller. Oysa Kış Lastikleri Bu Sıcaklıklarda Bile Yumuşaktır. Bu Da Güvenli Bir Sürüş Emniyeti Sağlar.

Kış Lastiklerinin Sırtında, Kavrama Kenarlarını Ve Ön Blokları Arttıran Birçok Kanal Bulunur. Bu Durum Lastiğe Hareket Kabiliyeti Kazandırır.
Kış Lastiklerinde, Yaz Lastiklerine Göre Beş Kat Daha Fazla Kılcal Kanal Bulunur. Bu Kılcal Kanallar, Yolda Kar İle Temas Edecek Olan Kavrama Kenarlarının Sayısını Arttır Ve Güçlü Kavrama Sağlarlar.
Kış Lastiklerinde, Üç Dört Adet Geniş Merkezli Kanal Bulunur. Bunlar, Su Ve Erimiş Karın Lastikten Hızla Atılmasını Sağlar.

Bir Kısım Kış Lastiklerinin Tasarımında Sürüş Yönü Dikkate Alınır. Diş Yapıları, Erimiş Karı Daha Kolay Atmaya Yöneliktir.
Bir Kısım Kış Lastiklerinin İse Asimetrik Bir Deseni Vardır. Lastik Sırtı, Farklı Özelliklere Taşıyan Bölgelere Ayrılmıştır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın