Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2020

Araç Lastik Bakımı Balans Ayarı

Araç Lastik Bakımı Balans Ayarı

Araç Lastik Bakımı Balans Ayarı

Araç Lastik Bakımı Nasıl Yapılır, Lastiklerin Balans Ayarı, Araç Lastiklerinin Hava Basıncının Önemi.

Araçlardaki Tekerler Ve Lastiklerin Görevi:
Aracın Yol İle Temasını, Hareket Etmesini Ve Fren İle Uyarıldığında Aracın Durdurulmasını Sağlayan Parçadır.

Tekerleğin Parçaları: Jant, Lastik, Bijon
Tekerlek, Jant Üzerine Lastiğin Takılmasıyla Oluşur Ve Araç Üzerine Bijon Vidaları İle Monte Edilir.
Lastik Üzerindeki Rakamlar Lastiğin Ebatlarını Belirtir.

Balans Ayarı: Lastiğin Balans Ayarı Bozuk İse Belirli Bir Hızdan Sonra Direksiyonda Titreşimle Oluşur Ve Tekerlek Yatakları Aşınır. Balans Ayarı Lastiğin Titreşim Yapmadan Dönmesi İçin Yapılan Ayardır.

Lastiğin Normal Aşınması İçin Aracın Servis Kitabında Belirtilen Değerlere Göre Hava Vurulur. Lastiklerin Hava Basıncı Normalden Az İse Direksiyon Zor Döner, Lastikler Kenar Kısımlardan Aşınır, Yakıt Sarfiyatı Artar. Lastiklerin Hava Basıncı Normalden Fazla İse Direksiyon Hafifler, Lastikler Orta Kısımdan Aşınır, Dönüşlerde Savrulmalar Olur.

Araçtaki Yedek Tekerleğe Stepne Denir. Patlayan Tekeri Değiştirebilmek İçin Bijon Anahtarı Ve Kriko Kullanılır. Jant Üzerindeki Vidalara Bijon Vidası Denir. Bijon Vidaları Takılmadan Önce Kuru Bir Bezle Temizlenir.
Araçla Uzun Süre Sürüş Yapıldığında Isıdan Dolayı Lastiklerin Hava Basıncı Artar. Bu Durumda Herhangi Bir Şey Yapılmaz. Ayrıca Kış Aylarında Lastiğin Hava Basıncını Azaltmak Doğru Değildir.

Az Yakıtla Çok Km Yapma Yolları

Lastikler Araca Her Binişte Kontrol Edilmelidir. Ön Lastiklerin Her İkisi De Aynı Nitelikte Olmalıdır. Biri Yeni Diğeri Eski, Birinin Havası Az Diğerinin Fazla Olursa Araç Bir Tarafa Çeker, Frenleme Anında Savrulmalar Olur.

Araç Lastik Bakımı:
Belirli Bir Hızdan Sonra Direksiyonda Titreşim Oluşuyorsa Tekerleklerin Balans Ayarı Bozulmuştur.
Araç Bir Tarafa Çekiyorsa Rot Ayarı Bozulmuştur. Lastikler İçten Dıştan Düzensiz Aşınıyorsa Rot Ayarı Bozuktur.
Lastiklerin Diş Derinliği 3 mm’nin Altına Düştüğünde Yenisi İle Değiştirilmelidir. Yapılan Kontrollerde Diş Derinliği 1,6 mm Altında Çıkarsa Ceza İşlemi Uygulanır.
1 Aralık – 1 Nisan Tarihleri Arasında Ticari Amaçla Yük Ve Yolcu Taşıyan Araçlar Kar Lastiklerini Takarak Kullanmak Zorundadırlar Diğer Araçlarda İse Gerektiğinde Kullanılmak Üzere Zincir Bulundurulur.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın