Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Arıcılık Ana Arı Üretim Yöntemleri

Arıcılık Ana Arı Üretim Yöntemleri

Arıcılık Ana Arı Üretim Yöntemleri

Ana Arı Nasıl Yetiştirilir, Arıcılık Ana Arı Üretim Yöntemleri, Kaliteli Ana Arı Üretim Teknikleri.

Ana Arılar İri Yapılı Ve İşçi Arılardan Kolayca Ayırt Edilebilecek Görünüme Sahiptirler. Bir Kolonide Ana Arının Eksikliği Hemen Fark Edilir Ve Kolonide Rahatsızlığa Neden Olur. Ana Arı Doğal Ya Da Yapay Yöntemlerle Üretilebilir. Ana Arının Ölmesi, Veriminin Azalması Ve Oğul Verme Dönemi Ana Arının Üretiminde Rol Oynar.

Arıcılık Ana Arı Üretim YöntemleriDoğal Yolla Ana Arı Yetiştirildiğinde İşçi Arıların Değişen Olgunluktaki Larvaları Arı Sütü İle Beslemesinden Ötürü Ana Arının Kalitesiyle İlgili Kontrol Sağlanamaz. Teknik Ana Arı Üretim Yöntemleri İse Alley Yöntemi, Hopkins Yöntemi, Zımbalama Yöntemi, Miller Yöntemi, Smith Yöntemi Ve Doolittle Yöntemidir.

Alley Yönteminde Kolonideki Ana Arı Damızlık Olarak Kullanılır. Kabartılmış Peteğe Ana Arının Yumurtlaması Sağlanır. Larvalar İstenilen Olgunluğa Geldiğinde Petekler Şeritlere Ayrılıp Başka Bir Çerçeve İççindeki Dönebilen Çıtalara Monte Edilir. Daha Sonra Üç Larvadan İkisi Seçilip Ana Arı Üretimi İçin Ayrılır. Çıkmaya Hazır Olan Ana Arılar Bulundukları Hücreleri Kesilerek Yeni Kolonilere Yerleştirilirler. Hopkins Yönteminde Kaliteli Ana Arılar Üretmek İçin Temel Petekli Çerçeve Damızlık Ana Arının Bulunduğu Koloniye Aktarılır.

Ana Arı Yumurtlar Ve Belli Olgunluğa Ulaşan Larvalar Üç Sıradan İki Sıra Olacak Şekilde Toplanır. İşçi Arılar Larvaların Etrafındaki Petekleri Ana Arı İçin Uygun Halde Olacak Şekilde Genişletir. Zımbalama Yönteminde Larvalar Özel Bir Yöntemle Ana Arı Yüksüğüne Aktarılırlar Ve Dik Yerleştirilen Larva İşçi Arılar Sayesinde Ana Arı Yetiştirme Biçiminde Yetiştirilir. Hücre Tutucular Yardımıyla Tutturulmuş Bölmelere Larvalar Yerleştirilir Ve Yüksüklere Yerleştirilerek Başlatıcı Koloninin Yetiştirmesi İçin Bırakılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Miller Yöntemi V Şeklinde Ya Da Ucu Üçgen Olacak Şekilde Kesilmiş Peteklerin Damızlık Ana Arının Bulunduğu Kovana Yerleştirilmesiyle Yapılır. Ucu Üçgen Olan Şeritlerden Dörder Tane Dikey Olarak Petek Çerçevesine Yerleştirilir. İşçi Arılar Bu Petekleri Kabartır Ve Ana Arının Yumurtlayabileceği Ortamı Hazırlar. Belli Olgunluğa Gelen Larvalar V Kenarı Boyunca Yetiştirilir Ve Ana Arı Bölmeleri Oluşturulur.

Smith Yönteminde Damızlık Ana Arının Bulunduğu Kovan Tahtalar İle Bölmelere Ayrılır (3 Küçük, 6 Büyük Olacak Şekilde). Küçük Bölümden Çıkışa İzin Verilmez, Oradan Arılar Beslenir. Küçük Bölmeler Kenarlardan Larvalarla Doldurulur Ve Kabartılmış Başka Bir Petekle Yeri Değiştirilir.

Her Olgunlaşma Döneminin Ardından Peteğin Yerini Yeni Larvalı Petek Alır Ve Bu Koloni Bu Yüzden Yetiştirici Görevi Görür. Doolittle (Bir Diğer Adıyla Aşılama) Yönteminde Bir Günlük Larvalar Seçilir Ve Yetiştirici Koloniye Aktarılır. Yetiştirici Koloniye Yapay Olarak Ana Arı Yüksükleri Oluşturulur. Larvalar Bu Ana Arı Yüksüklerine Yerleştirilir Ve İşçi Arılar Arı Sütü İle Beslemeye Başlar.

Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri Birbirlerine Benzemektedir, Fakat Peteklerin Dizilimi, Larvaların Seçimi, Yüksük Oluşturulma Süresi Farklı İşlemektedir. Ana Arı Yetiştirilirken Larvaların Aktarımına Özen Gösterilmeli, İşçi Arıların Gereken Arı Sütünü Sağlayabilecek Güçte Olduğu Kontrol Edilmelidir. Yetiştirici Koloniye Aktarılan Larvaların Düzenli Olarak Kontrol Edilmesi Ve Ana Arı Olgunluğuna Ulaştıklarında Çıkarılıp Yerine Yeni Larva Peteğinin Konulması Gerekir. Yapay Yollarla Ana Arı Üretiminde Larva Olgunlukları Kontrollü Bir Biçimde Sağlanabildiği İçin Kaliteli Ana Arılar Üretilebilmektedir. Doolittle, Miller Ve Alley Yöntemleri Kaliteli Arı Üretiminde Verimli Yöntemlerdir Ve Bir O Kadar Da Deneyim Gerektirmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın