Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Arıcılık da Devlet Desteği Arıcılık Destekleri

Arıcılık da Devlet Desteği Arıcılık Destekleri

Arıcılık da Devlet Desteği Arıcılık Destekleri

Arıcılık Destekleri, Arı Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği, Arılı Kovan Destekleri.

T.C Tarım Ve Orman Bakanlığının Sosyal Kalkınma Projeleri Adı Altında Bir Çok Sektörde Bakanlık Desteği Sunmaktadır. Bu Bakanlığa Ait Desteklenen Projeler, Tarım Ürünleri Yetiştirmeciliği Ve Hayvan Yetiştirmeciliği İle İlgili Projelerdir. Bu Projeler İçerisinde, Arıcılık Ve Bal Üreticiliği De Bulunmaktadır. Arıcılıkta Devlet Desteğinden Kısaca Bahsetmek Gerekirse ;

Arıcılık Son Yıllarda Bir Çok Kesim Tarafından Rağbet Gören Ve İlgi Çeken Bir Meslek Haline Gelmiştir. Arıcılık Ve Bal Üreticiliği Ülkemizin Bulunmuş Olduğu Coğrafi Konum Olarak, Bu Mesleğe Çok Avantajlar Sunmaktadır. Arıların Beslenip Ve Bal Üretebilmeleri İçin Bitki Ve Çiçek Çeşitlerinin Fazla Olması Gerekmektedir. Ülkemizde De Hemen Hemen Bütün Çiçek Çeşitlerinin Ve Bitkilerin Bulunduğu Bilinen Bir Gerçektir. Hal Böyle Olunca Bu İşi Yapmak İsteyenlerin Sayısı Da Her Geçen Gün Artmaktadır. Her Meslekte Olduğu Gibi Bu İşi De Yaparken, Bu İşle İlgili Bilginizin Olması Gerekmektedir.

Bu İşi İlk Defa Yapacaklar İçin Devletin Sunduğu İmkanlar Oldukça Fazladır. Örneğin Arıcılığın Başlangıcından Tutun, Nasıl Yapılacağına, Arılara Nasıl Bakılacağına, Arıların Nasıl Besleneceğine, Arıların Çoğalması Ve Yumurtlama Dönemlerine, Bal Üretimlerine Kadar Olan Bütün Aşamalar İçin Devletimizin Tarım Ve Orman Bakanlığına Bağlı Birimler Ve Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler Tarafından Açılan Ücretsiz Kurslar Ve KOSGEB İş Birliği Çerçevesinde, Gerekli Kurslar Hazırlanıp, Profesyonel Kadrolar Tarafından, Bu İşi Yapmak İsteyenler İçin Eğitime Ve Hizmete Hazır Tutulmaktadır. Bu Kursları Alabilmek İçin, Tarım Ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Ve KOSGEB Sosyal Projeler İle İlgili Kurs Birimlerine, Veya Halk Eğitim Merkezlerine Müracaat Etmeniz Yeterlidir. Belirli Dönemlerde Belirli Süreler Dahilinde Bu Kurslar Devam Etmektedir.

Arıcılık Yapmak İsteyen Herkesin Mutlaka Bu Kurslardan Faydalanmaları Gerekmektedir. Devletin Sunduğu İmkanlar Bununla Da Sınırlı Kalmayıp Ekonomik Alanda Da Oldukça Fazla İmkan Sunuyor. İşin Kurulma Aşamasında Devlet Sermaye Anlamında Yatırımcılara Hibe Paralar Veriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Arılı Kovan Destekleri Birime Adet Başına 10 TL Olarak Veriliyor. Tarım Bakanlığı Tarafından Verilen Arılı Kovan Desteğine Başvurmak İçin Arı Yetiştiricisi Şahsen Yada Birliği Aracılığı İle Arılığının Bulunduğu İl Yada İlçedeki Tarım İl Veya İlçe Müdürlüğüne Müracaat Etmelidir. Arı Üretimi Yapılan Kovanlar Müdürlüklerce Tespit Edilir. Gezginci Arıcılık Yapanlar Tespit Tutanaklarını İl Yada İlçedeki Tarım Müdürlüğüne Gönderir. Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) Desteklenecek Kovan Sayısı, Üretim Verileri Ve Diğer Bilgiler Girilir. Arıcılık Kayıt Sisteminden Alınan İcmaller Askıya Çıkarılır Ve Kesinleşen Listeler Genel Müdürlüğü Gönderilir. Arıcılık Destekleme Ödemeleri Birlikler Aracılığıyla Arı Yetiştiricilerine Ödenir.

Tarım Bakanlığı Bombus Arısı Desteği De Veriyor. Birime Koloni Başına 60 Türk Lirası Destekleme Yapılıyor. Başvuru İçin Bombus Üretimi İçin İzin Almış İşletmelerden Koloni Alınır Ve Örtü Altı Kayıt Sistemi (ÖKS) Kayıtlı Sera Üreticileri İl Veya İlçe Tarım Müdürlüğüne Müracaat Ederler.
Tarım Ve Orman Bakanlığı Dışında TKV Türkiye Kalkınma Vakfı, Bazı Belediyeler Arıcılık Yapanlara Ücretsiz Kovan Ve Temel Arıcılık Malzemeleri Hibe Etmektedir. Arıcılık Yapmak İsteyenler İçin Özellikle Devlet Bankaları Düşük Faizli Uzun Dönemli Geri Ödemeli Arıcılık Kredileri Vermektedir.

Ülkemiz Kovan Ve Yetiştirilen Arı Bazında Dünyada 2. Sırada Yer Almaktadır. Ancak İmkanlar Bu Kadar Fazla Olmasına Rağmen, Bal Üretiminde İse Yeterli Seviyelerde Maalesef Değildir. Bunun Sebebi İse Arıcılık Hakkında Bilgi Ve Tecrübe Sahibi Olan Yetiştirici Sayısının Az Olmasıdır. İşte Tamda Burada Yeni Yatırımcı Ve Bu İşi Yapmak İsteyenler İçin Büyük Bir Avantaj Ortaya Çıkıyor.

Devletinde Sağlamış Olduğu Birbirinden Önemli Desteklerden Faydalanılarak, Hem Bu Açığı Kapatabilir Hem De Kazançlı Bir İş Sahibi Olmuş Olabiliriz. Yukarda Da Bahsettiğimiz Üzere, Devlet Bu İşi Yapacak Olanlar İçin Eğitiminden Sermayesine, Veteriner Kontrolünden, Hasta Ve Ölen Arıların Sigortasına Kadar Çok Ama Çok Fazla İmkan Ve Fedakarlıklar Yapıyor.

Devletimiz Bu Kadarıyla Da Kalmıyor, Üretilen Balların Pazarlanmasında Da Yardımcı Oluyor. Bu Pazarlama İşlemleri İçin İse Tarım Ve Orman Bakanlığının İlgili Birimleri Olan Kooperatifler Aracılığıyla Yapılıyor. Yani Kısacası Üreticinin Ve Yatırımcının Bu Sektörde Hiçbir Kaybı Ve Riski Olmuyor. Zaten Arıcılıkta Devlet Desteği Kapsamında İşin Başlama Aşamasında Ki Verilen Kovan Ve Para İse Hibe Olarak Veriliyor. Burada Size Düşen Sadece İşinizi Severek Ve Hakkını Vererek Devam Ettirmekten Başka Birşey Değildir.

Devletimizin , Tarım Ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Ve KOSGEB İş Birliği İle , Arıcılıkta Devlet Desteği Projesi Kapsamında Arı Ve Bal Üreticilerine Sunduğu Desteklerden Bütün Vatandaşlarımız Yararlanabilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın