Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Arıcılık İçin Gerekli Malzemeler

Arıcılık İçin Gerekli Malzemeler

Arıcılık İçin Gerekli Malzemeler

Arıcılık İçin Gerekli Malzemeler, Arıcılığa Başlamak İçin Gerekli Malzemeler, Arı Yetiştiriciliğine Başlamak.

İnsanoğlu Binlerce Yıldır Arıların Balından Faydalanıyor. Önceleri Tabiatta Bulunan Kovanlardan Bal Toplayan İnsanlar Günümüzde Bahçede, Çatıda, Küçük Bir Tarlada Veya Çiftlikte Kısaca Uygun Her Yerde Arıcılık Yapıyor. Peki, Siz, Arıcılık Yapmayı Hiç Düşündünüz Mü? Düşündüyseniz Buna Nasıl Başlayacağınız Ve Hangi Malzemeleri Kullanmanız Gerektiğine Dair Bilgi Aldınız Mı? Bu Makalede Size Temel Olarak Arıcılık İçin Gerekli Malzemelerin Neler Olduğuna Değineceğiz.

Ana Arı Üretim Yöntemleri Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Arıcılık İçin Gerekli MalzemelerArıcılık Bir Kazanç Kapısı Olduğu Kadar Bir Aile Hobisi Olarak Da Düşünülebilir. Her Halükarda Bu Harika Uğraşa Başlayabilmek Montajı Kolay Olabilecek Şekilde Ekipmanı Bir Araya Getirmek Gerekir. En Az On Çerçevesi Olan Standart Bir Kovan, Plastik Bir Temel Yapısı, Giriş Daraltıcı Bir Taban Tahtası, İç Kapak Ve İç İçe Geçmiş Dış Kapak, Maske, İğneye Dayanıklı Eldivenler, Arıcı Körüğü, Giriş Yemliği Bu Güzel Uğraşa Başlayabilmeniz Gerekli Olan En Temel Malzemeler Arasında Sayılabilir.
Şimdi Kısaca Arıcılık İçin Gerekli Malzemeleri Tanıyalım:

Çerçeve Bal Arılarının Yaptığı Bal Peteklerini Tutmak İçin Gereklidir. Bal Petekleri Bal İçin Depolama Alanı Sağlar Ve Yeni Arılar Kendilerine Ait Altıgen Hücrelerde Büyürler. Çerçeveler Taşınabilir Oldukları İçin Kovandan Rahatlıkla Çıkartılabilir Ve Bal Arılarına Zarar Vermeden Ayrı Ayrı İşleme Tabi Tutulabilirler.

Kovan, Bal Arası Kolonisinin İçinde Barındıran En Az 10 Çerçeve İçeren Geniş Yuvalardır. Yıl Boyunca Genelde Bal Arılarının Yavrularını Büyütmeleri Ve Gıda Depolamaları Ve Kışı Geçirebilmeleri İçin En Az İki Kovan Gereklidir. Kovanlardan Biraz Daha Küçük İlave Kutularda İçlerine Taşınabilir Çerçeveler Konularak Yerleştirilebilir. Böylece Bal Arılarının Fazla Ballarını Depolayabileceği Bir Alan Oluşur. Bunu Da Arıcı Ürün Olarak Alır.

Arıcı Körüğü, Hava Pompalama Körük Bağlantısı Olan Metal Bir Kaptır. Metal Ateş Odacığında İçten Yanan Bir Ateş Vardır Ve Körük Yukarıda Oluşan Dumanı Üflemek İçin Kullanılır. Bal Arısı Kolonisine Hafifçe Üflendiğinde Kolonide Biraz Karmaşa Ve Tedirginlik Oluşur Ve Arıcı Daha Rahatlıkla Koloninin İçinde Hareket Edip İnceleme Yapabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bal Arıları Ağaç Sakızlarında, Bitki Özlerinde Ve Reçinelerden Propolis Olarak Adlandırılan Özü Toplarlar. Bununla Kovan İçerisindeki Çatlakları Ve Gedikleri Tamir Etmek İçin Kullanırlar. Yapışkan Bir Madde Olduğu İçin Bu Ürün Bazen Özel Bir Araç Olarak Da Kullanıldığından Yetersiz Olduğunda Satın Da Alınabilir.

Maske Yüzü Ve Boynu Korumak İçin Kullanılır. Çoğunlukla Telden Yapılır Ve Peçesi Yüze Mesafeli Olur. Bunun Yanında Eli Korumak İçin Eldivenler De Kullanılabilir. Ancak Arıcı Körüğü Düzgün Kullanılırsa Her Zaman Eldivene İhtiyaç Duyulmayabilir.

Peki, Bu Malzemeleri Nasıl Temin Edebiliriz? Daha Önce Arıcılık Yapmış İnsanlardan İkinci El Malzeme Alarak Başlamak Hem Ekonomik Olur Hem De Onların Deneyimlerinden Yararlanma İmkânı Sağlar. Ama Her Şeyin Yenisini Tercih Edenlerseniz İnternet Üzerinden Araştırma Yapabilirsiniz. İnternet Üzerinde Arıcılık Malzemesi Satan Firmaların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor. Ya Da Çevrenizde Arıcılık Yapan Arkadaşlarınızdan En Uygun Malzemeyi En Yakından Nereden Alabileceğinizi Soruşturabilirsiniz.

İlk Başlarda Malzeme Kalitesi Sizin İçin Çok Önemli Olmayabilir. Fakat Zaman Geçtikçe Ve Bu İşi Sevdikçe Daha Kaliteli Malzeme Kullanmak Sizin İçin Daha Çok Önem Taşıyacaktır. Ayrıca Zamanla Arılarınızın Sayısı Arttıkça Büyütülebilen Kovanlar Almanız Sonradan Ortaya Çıkacak İlave Masrafları Azaltacaktır. Tüm Bu Malzemeleri Temin Ettikten Sonra Arıcılıkta Temel Bilgileri Ve Kovan Montajını Anlatan Güzel Kitapları Da Kaynak Olarak Yanınızda Bulundurmanızı Tavsiye Edebiliriz. Ya Da En Azından Bir Konu Uzmanına Danışmayı Unutmayınız. Artık Her Şey Hazır Arıcılığa Başlayabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın