Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Artezyen Kuyusu Nedir?

Artezyen Kuyusu Nedir?

Artezyen Kuyusu Nedir? Hakkında Kısa Bilgi

Artezyen Kuyularında Su Kendiliğinden Dışarı Fışkırır. Diğer Kuyularda Suyu Çekmek İçin İçine Bir Kova Sallanır Veya Emme Basma Bir Tulumba Vasıtasıyla Tulumba İşletilir.

Artezyen Kuyusu Nedir? Hakkında Kısa BilgiBu Kuyular Şöyle Tarif Edilir. Yağmur Sularının Geçirimli Tabakalardan Süzülmesi İle Toprağın İçine Doğru İner. Toprağın Altına İnen Bu Sular, Geçirimsiz Bir Toprağa Rastladıklarında Birikirler. Biriken Bu Sular Yeraltı Su Tabakasını Oluşturur.

İşte Oluşan Bu Suyu Kullanmak İçin Kuyular Kazılır, Suyun Bunun İçinde Toplanması Sağlanır. Türkiye’deki Pek Çok Kurak Bölgeler Bu Kuyalar İle Suya Kavuşmuştur.

Avrupa’da İlk Artezyen Kuyusu 1126 Yılında Fransa’da Açılmış Ve Halen Bugünde Kullanılmaktadır. Artezyen Kuyularından Elde Edilen Suların Diğer Yer Altı Sularına Göre Üstün Kalitede Olduğu Tespit Edilmiştir.

Yeraltındaki Su Sızdırmayan 2 Yada Daha Fazla Sayıdaki Tabaka Arasındaki Basınçlı Suyun Sondaj Yöntemiyle Tazyikli Bir Şekilde Yer Üstüne Çıkarılma İşlemine Denilmektedir. Ancak Bazı Yerlerde Bu Sular 2 Geçirimsiz Tabaka Arasında Tıpkı Bir Kanalizasyon Gibi Toplandığı Olmaktadır. Bu Suyun Kaynağı Yüksek Bir Seviyede İse Birleşik Kaplar Kanuna Göre Su Bir Burguyla Açılacak Ve Kuyudan Kaynak Seviyesine Kadar Yükselecektir.
Bu Kuyular Sondaj Makineleriyle Yerin Delinmesi Ve Delinen Bu Kısma Demir Borular Döşenmesi Metoduyla İnşa Edilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın