Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Astsubay Olma Koşulları Astsubaylık Sınavları

Astsubay Olma Koşulları Astsubaylık Sınavları

Astsubay Olma Koşulları Astsubaylık Sınavları

Astsubay Olma Şartları Nelerdir
Askeri meslekler günümüz gençlerinin en çok ilgi duyduğu meslekler arasında yer almaktadır. Günümüzde askeri meslekler adına birçok mülakatlar yapılmaktadır ve bu mülakatlara binlerce kişi başvurmaktadır. Bu yoğun ilgi gören askeri meslekler arasında astsubaylık ön plana çıkmaktadır. Ancak astsubaylık sınavları sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü astsubaylık ciddi bir çaba gösterilmesi gereken bir rütbedir. Astsubay olma şartları yelpazesi oldukça geniştir.
Astsubay Olma Koşulları Astsubaylık Sınavlarıİşte o şartlardan bazıları ise şunlardır:
T.C. vatandaşı olmak
Bir suçtan hükümlü veya soruşturma kapsamında olmamak.
Yasadışı görüşleri savunan bir birey olmamak.
Hakkınızda yapılan detaylı güvenlik araştırmasında olumlu bir sonuç almak.
Daha önce görev yaptığınız kuruluşlarda disiplinsiz davranışlar nedeniyle çıkarılmış olmamak.
Asker kaçağı olmamak
Askerlik döneminde olmamak ve askerliğin tecilli olmaması
Boy ve kilo endekslerinizin birbirine ve şartlara uyması
Sağlık problemi olmamak
Fiziki açıdan neredeyse kusursuz bir görüntüye sahip olmak
Askeri yeteneğe sahip olmak
Hakkınızda “yedek subay olamaz” kararı bulunmamak
Yapılan sınavlardan başarılı olmak.
Vücudun herhangi bir yerinde dikkat çekici bir leke veya herhangi bir kalıcı izin bulunmaması
Düztabanlılık vb. kusurlara sahip olmamak
Lisans sınıfı öğrenciler için 27, ön lisans mezunları içinse 25 yaşını doldurmamış olmak astsubay olabilmek için gereken şartlar arasındadır.

Astsubaylık Sınavları

Astsubaylık mesleğine sahip olabilmek için çeşitli sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Astsubaylık için yeterli özelliklere sahip olan adaylar öncelikle yazılı sınava tabii tutulurlar. Astsubaylık sınavları içinde adaylara 50 soru yöneltilmektedir ve bu soruların belirli bir kısmından yeterli not almak sınavınızın başarılı geçmesine olanak sağlayacaktır. Sınavdan alınması gereken en az puan ise 70 puandır. Bu sınav gereğince şartları taşıyarak sına girişi kabul edilen adaylara Türkçe, İnkılâp tarihi, Atatürkçülük, T.C. Anayasası, Uluslar arası Kurumlar ve anlaşmalar ve son olarak Türkiye Coğrafyasından oluşan bir sınav hazırlanmaktadır. Bu sınavdan başarılı olan adaylar, sağlık muayenesinden geçmektedir ve bu muayenede vücudunuzun her bölgesine kadar kontrol edilmektedir. Vücudunuzda herhangi bir sorun ve herhangi bir iz olmaması gerekir. Fizik olarak tamamen kusursuz olmak oldukça önemlidir. Bu sınavdan da geçen adaylar kişilik değerlendirme testine girecektir. Kişilik değerlendirmesi sizin nasıl bir karakter yapısına sahip olduğunuzu anlamak için yapılan sınavlardır. Bu sınavlarda size bir takım sorular yöneltilir ve sonrasında hakkınızda olumlu ya da olumsuz bir kanaat oluşturulur. Bu değerlendirmeden geçen adaylar ardından spor mülakatlarında koşu, mekik ve şınav değerlendirmelerine tabii tutulurlar. Bu sınavda adayların astsubaylık için fiziki anlamda yeterli olup olmadığı test edilir. Son olarak sözlü sınavda adayların diksiyon, görünüş, genel kültür, kendini ifade etme ve özgüven duygusu gibi birçok özelliği test edilir. Başarılı olan adaylar kabul edilir. Astsubaylık sınavları bu aşamalardan ibarettir. Bu aşamalar birazcık zorlayıcıdır ancak gerekli çalışmaları ve hazırlanmaları yaptığınız takdirde oldukça kolay bir şekilde astsubay olabilirsiniz.

Astsubaylık Maaşları
Günümüzün en çok tercih edilen askeri mesleklerinden biri de astsubaylıktır. Astsubaylık için adaylar birçok mülakattan geçerler ve ardından göreve başlarlar. Astsubaylık maaşları bireyin rütbesine göre değişmektedir. Astsubaylar ne kadar kıdemli olursa o kadar çok maaş alırlar. Ancak genel bir bilgi verecek olursak en az 2700 TL ve en çok 4000 TL civarlarına kadar maaş artışı gerçekleşmektedir. Bireylerin bunun haricinde çeşitli durumlardan dolayı aldıkları maaş daha da artabilir ve özellikle doğuda görev yapan adaylar için maaşlar daha da fazla olabilir. Girilen görevler, operasyonlar ve daha birçok nedene bağlı olarak da maaşınıza prim eklenmektedir.
Astsubaylık Meslek Yüksek Okulları:
Kara Kuvvetleri
Deniz Kuvvetleri
Jandarma
Sağlık (Gülhane Askeri Tıp Akademisi)
Hava Kuvvetleri


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. MEVLÜT dedi ki:

    TYT sınavıyla bu okula girebilir miyiz

Bir Cevap Yazın