Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Asya Kıtası Hakkında Kısa Bilgi

Asya Kıtası Hakkında Kısa Bilgi

Asya Kıtası Hakkında Kısa Bilgi Kıtanın Ülkeleri

Asya Kıtası Coğrafi Özellikleri Bakımından 6 Bölgeye Ayrılmıştır. Bu Bölgeler Kuzey Asya, Orta Asya, Doğu Asya, Güney Asya, İç Asya Ve Batı Asya Olarak Adlandırılır.
Asya Kıtası Dünyadaki Diğer Kıtalara Göre Daha Yüksek Bir Kıtadır. Dünya Üzerindeki En Yüksek Dağlar Asya Kıtasında Bulunur. Kıta Çok Değişik İklim Çeşitlerini Sahiptir. Bütün İklim Çeşitleri Kıta Üzerinde Görülür. Kıta Üzerinde Dünya Üzerindeki En Yüksek Dağı Everest Tepsi 8.848 Metre Yüksekliğiyle Asya Kıtasındadır. Kıta Üzerinde Ayrıca Dünyanın En Derin Çukuru, Dünyanın En Alçak Yeri Olan Deniz Seviyesinden 400 Metre Aşağıda Bulunan Lüt Gölü Bulunur.

Asya Kıtası Hakkında Kısa BilgiKıta Üzerindeki Dağlar 2 Büyük Kuşak Üzerinde Toplanmıştır. Bu Kuşaklardan Birincisi Kıtanın Kuzeydoğu Ucundan Başlar Ve Çin’in Kuzeyinden Geçer. Bu Birinci Kuşak Dağlar İçerisinde Tanrı Dağları Ve Altaylar Bulunur. Kıta Üzerindeki İkinci Kuşak İse Kıtanın Ortasından Geçer. Kıtanın Dörtte Biri Alçak Ovalardan Oluşmuştur.

Kıtanın Üzerinde Çok Sayıda Büyük Irmak Bulunmaktadır. Bu Irmaklar Büyük Okyanus, Hint Okyanusu, Kuzey Buz Denizine Dökülürler. Büyük Okyanusa Dökülen Büyük Irmaklar Arasında Kızıl Irmak, Sarı Irmak, Mekong Ve Yangtze Olarak Sayılabilir. Hint Okyanusuna Dökülen Irmaklar İse Ganj, Brahmaputra, Krişna Ve İndus Irmaklarıdır. Dicle Ve Fırat Irmakları İle Birleşip Basra Körfezine Dökülürler. Kıta Üzerinde Kuzey Buz Denizine Dökülen Irmaklar İse Yenisey, Lena, Öbi Ve Yana Irmaklarıdır.

Kıtada Kutuplardan Tropik İklimlere Kadar Çok Değişik İklim Kuşakları Bulunur. Kıtanın Kuzey Kutup Bölgelerinde Tundra İklimi, Doğu Sibirya Bölgelerinde Sert Ve Soğuk Kara İklim, Ilıman Kuşakta Çöl İklimi Kıtanın Batı Sınırlarında İse Akdeniz İklimi Görülmektedir. Bu İklimlerin Dışında Kıta Üzerinde Ilıman Muson İklimi, Ekvator İklimi Ve Doğal Olmayan İklim Çeşitleri Görülmektedir.
Asya Kıtası Üzerinde Büyük Göller De Bulunur. Kıta Üzerindeki Büyük Göller Hazar Ve Aral Aslında Eski Deniz Kalıntılarıdır. Issık, Baykal Ve Lüt Gölleri İse Tektonik Çöküntü Alanlarında Oluşmuş Göllerdir.

Asya Kıtasının Toplam Yüzölçümü 44 Milyon Kilometre Karedir. Yüzölçümü Bakımından Dünyanın En Büyük Kıtasıdır. Dünya Üzerindeki Toplam Kara Alanlarının 3/1’i Bu Kıta Üzerindedir. Kıta Avrupa Kıtası İle Birleşik, Doğusunda Büyük Okyanus, Güneyinde Hint Okyanusu, Kuzeyinde İse Kuzey Buz Denizi Bulunur. Asya Kıtası İle Avrupa Kıtasını Ayıran Hayali Bir Çizgi Kuzeyde Ural Dağlarından Başlamaktadır Ve Bu Çizgi Karadeniz’i İzleyerek Boğazlara Kadar Ulaşmaktadır. Ayrıca Kıta Dünyanın En Kalabalık Kıtasıdır.

Kıtanın Ülkeleri:
Çin
Hindistan
Rusya
Japonya
Azerbaycan
Afganistan
Türkiye
Irak
İran
Özbekistan
Bangladeş
Pakistan
Suriye
Türkmenistan
Tacikistan
Bahreyn
Bhutan
Birmanya
Birleşik Arap Emirlikleri
Brunei
Ermenistan
Endonezya
Güney Kore
Filipinler
Gürcistan
İsrail
Katar
Kamboçya
Kazakistan
Kuveyt
Kırgızistan
Kıbrıs
Lübnan
Laos
Nepal
Malezya
Moğolistan
Singapur
Kuzey Kore
Sri Lanka
Suudi Arabistan
Tayland
Tayvan
Umman
Vietnam
Ürdün
Yemen

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın