Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Aydın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Aydın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Aydın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Aydın, Ege Bölgesinde Yer Alan, Özellikle Turizm Konusunda Ülkemizin En Gelişmiş İleri Arasında Yer Almaktadır. Aydın’da Antik Çağdan Beri Yerleşim Görülmektedir. Bu Zengin Tarihe Ve Doğal Güzelliklere Sahip Şehrimizde Görülmesi Gereken Yerleri Sizler İçin İnceledik:

Aydın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar KuşadasıKuşadası: Ülkemizin En Önemli Turizm Merkezlerinden Biri Olan Kuşadası, Aydın’a 71 Km Uzaklıkta Yer Almaktadır. Birbirinden Önemli Turistik Tesislerin Yer Aldığı Kuşadası, Doğal Güzelliği İle Dikkat Çekmektedir.

Aydın Gezilecek Yerler Didim AltınkumDidim: Ülkemizin Önemli Turizm Merkezlerinden Olan Didim, Aydın Şehir Merkezine 123 Km Uzaklıkta Yer Almaktadır. 53 Km’lik Sahil Şeridi İle Dikkat Çeken Didim’de Onlarca Koy Bulunmaktadır. Turistlerin Her Dönem İlgisini Çeken Didim’de Oldukça Önemli Turistik Tesisler Bulunmaktadır.

Kuşadası Milli Parkı: Kuşadası’na 28 Kilometre Uzaklıkta Olan Bu Parkta, Yeşilin Her Tonunu Görmeniz Mümkündür. 1966 Yılından Beri Koruma Altında Olan Kuşadası Milli Parkı, Sahil Boyunca Uzanarak Yeşil İle Mavinin Birleşmesini Sağlıyor Ve Adeta Görsel Bir Şölen Sunuyor.

Çine Vadisi: Çine Bölgesinde Yer Alan Ve Mitolojilere Konu Olan Bu Vadi, Çevresindeki Zambaklar Ve İç Kısımda Yer Alan Çine Çayı İle Muhteşem Bir Görsel Ziyafet Sunuyor. Bu Bölgeyi Mutlaka Ziyaret Edip Mitolojik Efsaneyi Dinlemenizi Ve Gezmenizi Öneririz.

Milet Müzesi: Aydın’ın Didim İlçesi’nde Yer Alan Milet Müzesi, Turistlerin Yoğun İlgi Gösterdiği Yerlerden Biridir. Milas Antik Kenti’nde Yapılan Eserlerin Sergilendiği Müze, 2011 Yılında Yenilenerek Hizmete Açılmıştır.

Aydın Gezilecek Yerler Güvercinada KalesiGüvercinada Kalesi: Kuşadası Sınırları İçinde Yer Alan Bu Kale, Aydın Tarihini Yansıtan Önemli Bir Yapıdır. Barbaros Hayrettin Paşa Tarafından Yaptırılan Bu Kale, Muhteşem Manzarası İle Dikkat Çekmektedir.

Didyma Antik Kenti: Aydın’ın Söke İlçesi’nde Yer Alan Bu Antik Kent, Apollon Tapınağı İle Ünlüdür. Mitolojiye Meraklı Olanların Yoğun İlgi Gösterdiği Bu Antik Kent Oldukça Dikkat Çekici Bir Tarihi Zenginliktir.

Aphrodisias Antik Kenti: Adını Güzellik Ve Aşk Tanrıçası Afrodit’ten Alan Bu Antik Kent, Aydın’ın Karacasu İlçesi’nde Yer Almaktadır. Mö 2.Yüzyıla Kadar Uzanan Geçmişi Olan Bu Antik Kent, Fazla Zarar Görmeden Kalmıştır.

Zeus Mağarası: Kuşadası’nda Bulunan Zeus Mağarası, Mitolojik İzler Taşımaktadır. Denizden Gelen Tuzlu Su İle Dağdan Gelen Tatlı Suyun Karışımı İle Bu Mağarada Maden Suyu Oluşmuştur. Bu Mağara Son Derece Dikkat Çekici Bir Yerdir.

Dilek Yarımadası: Aydın’ın Önemli Bölgelerinden Olan Dilek Yarımadası, Görsel Güzelliği Ve Bölgede Yaşayan Çeşitli Hayvanlar İle Dikkat Çekmektedir. Dünyada Az Bulunan Akdeniz Foku Da Bu Yarımada İçerisinde Yer Almaktadır.

Alabanda Antik Kenti: Aydın’ın Çine İlçesi’nde Yer Alan Alabanda Antik Kenti, Hellenistik Dönemden Kalma Önemli Bir Bölgedir. Roma Hamamı, Tiyatro, Kent Surları Gibi Yapıların Kalıntıları Yer Almaktadır.

İlyas Bey Cami: Aydın’ın Söke İlçesi’nde Yer Alan Cami, 1404 Yılında Menteşeoğulları Beyliği’nden İlyas Bey Tarafından Yaptırılmıştır. Mimari Yapısıyla Dikkat Çeken Cami, Sıklıkla Turist Ziyaretine Uğramaktdır.

Ahmet Gazi Cami: Aydın’ın Çine İlçesi’nde Yer Alan Bu Cami 1308 Yılında İnşa Edilmiştir. Şehrin Bilinen En Eski Camisidir Ve Mimari Yapısıyla Dikkat Çekmektedir.

Altınkum Plajı: Aydın Didim’de Yer Alan Altınkum Plajı, Görsellik Ve Temizlik Açısından Öne Çıkan Plajlardan Biridir. Mavi Bayrak Ödülü Alan Plaj Turistlerin Uğrak Mekanıdır.

Saplı Ada: Yukarıdan Bakınca Limana Uzanan Bir Kaşık Görüntüsü Veren Bu Ada, Didim’in Akbük Koyu’nda Yer Almaktadır. Doğal Güzelliğiyle Dikkat Çeken Bu Ada, Dikkat Çeken Yerlerden Biridir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın