Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik Yerler

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik Yerler

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik Yerler

Balıkesir, Doğal Güzellikleri İle Dikkat Çeken Bir Kentimizdir. Balıkesir İlinin Gömeç İlçesi, Burhaniye İle Ayvalık İlçesi Arasında Bulunmaktadır. İlçe Özellikle Zeytinyağı İle Son Derece Ünlü Olan Bu İlçe, Doğal Güzellikleri İle De Dikkat Çekmektedir.

Balıkesir Gömeç İlçesi Gezi Yerleri

Atatürk Kayalıkları

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik Yerler Atatürk KayalıklarıGömeç-Ayvalık Karayolu Üzerinde İlerlerken, Arka Tarafta Kalan Dağlara Dikkatli Bir Şekilde Bakınca Bir Atatürk Profili Görünmektedir. Son Derece Benzerlik Taşıyan Bu Siluet Şaşkınlıkla Karşılanmaktadır. Belediyenin Ambleminde Atatürk Ve Amblemi Birleştirilmiştir.

Gömeç Çayı
Bu Çay, Taşıdığı Kum Ve Alüvyonlarıyla Denize Akmış Ve Kıyıda Birleşmiştir. Çay Ağzı Önlerinde Oluşan Küçük Adacıklar Dikkat Çekmektedir. İnce Malzeme, Rüzgarla Birleştiğinde Bu Adacıklar Önünde Birikinti Oluşturmaktadır. Gömeç Çayı, Gezilmesi Gereken Yerler Arasında Yer Almaktadır.

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik YerlerTarihi Ve Turistik Yerler

Keremköy Yazlık Siteleri

Türkiye Çapında Üne Kavuşmuş Olan Keremköy Yazlık Siteleri, Turistlerin Uğrak Alanı Olmaktadır. Burada Konaklamak Ve Yazın Tadını Çıkarmak İlçeye Giden Turistlerin Öncelikli Tercihi Olmaktadır.

Balıkesir Gömeç Tarihi Ve Turistik YerlerYedi Şehitler Anıtı
Yedi Şehitler Anıtı, Gömeç’in Karaağaç Köyü’nde Hakim Bir Tepeye Konumlandırılmıştır. Bu Anıt, İtinayla Korunmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nın Başladığı Yıllarda Şehit Olan Askerlerin Yunan Gemilerinden Açılan Ateşle Şehit Düştükleri Ve Burada Defnedildikleri Ortaya Çıkmıştır. Buraya Turist İlgisi Yoğun Olmaktadır.

Kız Çiftliği Höyüğü
İlçenin 3 Km Kuzeyinde, Dik Bir Sırtla Yükselen Höyük, Adını Yüksek Noktada Bulunan Bir Çiftlikten Almıştır. Antik Dönemlerden Kaldığı Belirlenen Bu Höyüğün Roma Döneminde De Kullanıldığı Düşünülmektedir. Höyükte Henüz Resmi Kazı Yapılmamıştır Ancak İlçenin Tarihi Açısından Son Derece Önemlidir. Turistlerin Uğrak Yeri Olan Kız Çiftliği Höyüğü, Çevresindeki Doğal Güzellikler İle De Dikkat Çekmektedir.

Yöresel Yemekler

Yumurtalı Gömeç Kavurması
İlçede Bulunan Gömeç Otundan Bir Demet Alınır Ve İri İri Doğranır. 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Tavaya Konur. Üzerine 1 Küçük Soğan, İnce İnce Doğranarak Katılır. Soğanı Kavurduktan Sonra, Doğranmış Ot Atılır. Diğer Tarafta 2 Yumurta Çırpılarak Biraz Tuz Eklenir. Kavrulan Karışımın Üzerine Yumurta Eklenir Ve Tencerenin Kapağı Kapanır. Yumurta Piştiği Anda Servise Hazırdır.
Tarihi Ve Turistik İlçede Bu Yemeğin Yanında Birçok Yemek Vardır. Ancak Gömeç’e Gidenler Ev Yapımı Yoğurdu Ve Zeytini Mutlaka Tatmalıdır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nasıl gidilir dedi ki:

    Çok faydalandım teseteşekkü

Bir Cevap Yazın