Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Bartın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Bartın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Bartın Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Bartın hem tarihi bir çok yapısıyla hem de doğal, işlenmemiş yapısıyla birbirinden güzel yerlere sahiptir. Gelen turistler hem tarihi yapıları görerek bilgiler öğrenmekte hem de doğalı eşsiz güzelliklerle kendilerine gelmektedir.

Bartın İlinde Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Bartın Gezilecek Yerler Tarihi MekanlarCenova şatosu. Geçmişte bir dönem cenova ailesi yaşamaktaymış. Bu aile kendisi için bu şatoyu yaptırmış. Kapılarında ayrı bir gizem ve değişik bir görüntü hakimdir. İçerisinde gizem olan bu şato kenarları yüksek taş duvarlarla örülmüş ve düşman işgaline karşı da duvarlar surlar yüksek örülmüştür. Görüntüsüyle dikkat çeken ve turistlerin beğeniyle ayrıldığı bu şato hikayesiyle de sizi kendisine bağlamayı başaracak. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken mükemmel bir tarihi yapı.
Edhem ağa konağı. Yüzyıllar önce yapılmış bu konağın en önemli özelliği yüzyıllardır hiç bir restorasyon işlemi yapılmamış olması. Hiç bir işlem yapılmamış ve o günden bugüne en doğal haliyle ziyaretçilerine açılmış. Sağlamlığı ve mimarisiyle günümüzde mimarların bile dikkatini çekmekte. Bartın’a gelen herkes mutlaka burayı ziyaret etmelidir.
Fatih cami. Geçmişin mimarisi ve tarihi hikayesiyle bütünleşmiş harika bir yapıt. Geçmişten günümüze kadar sapasağlam kalan sayılı yapılar arasında yerini almış durumda. İçerisinde duvarlara işlenmiş motifler, tavanlarındaki eşsiz detaylar burayı görmeyi mecbur kılıyor. dokuzuncu yüzyılda inşa edilmiş bu cami eskiden cami yerine kilise olarak kullanılmaktaymış. Sonradan cami olarak kullanılmaya başlamış. Dokuzuncu yüzyıldan kalma bu mükemmel cami ziyaretçilerin uğrak noktası olmuş durumda.
Antik tiyatro. Yüzyıllar önce aya yorgi adı verilen bir tepenin yakınına inşa edilmiş olan tiyatro eskiden de tiyatro oynatıldığının en büyük kanıtıdır. Bu tiyatronun çoğu kısmı yıkılmış sadece belirli kısımları ayakta kalmayı başarmıştır. Taşlardan örülmüş olan bu yapı yarısı yıkılmış bir durumda olsa da hala turistler tarafından ziyaret edilen güzel bir yer olma statüsünü koruyor.

Bartın’da Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken Doğasıyla Akıllarda Yer Etmiş Yerler

Bartın Gezilecek Yerler. Amasra ağlayan ağaçAmasra ağlayan ağaç. Boztepe’nin tam ortasında yer almaktadır. En büyük özelliği manzarasıdır. Tüm Bartın ayaklar altında olmakta ve denizin tamamı bu ağacın bulunduğu yerden görünmektedir. Gelen ziyaretçiler çaylarını yudumlarken, eşsiz deniz manzarasını içlerine çekerek, şahane bir gün geçirmektedir. Bartın’a gelen herkes buraya mutlaka uğramalıdır.
Amasra plajı. Bartın’ın ilçesi olan bu yerdeki plaj tatilcilerin en çok tercih ettiği yer. Deniz, kum ve güneş isteyen herkes soluğu bu plajda alıyor. Tertemiz ve taşsız kumsalı, sürekli temizlenen içerisinde herhangi bir çöp olmayan masmavi denizi birleşince burada tatil yapmamak imkansız. Denize girmek isteyen herkes temizliği sebebiyle bu plajı tercih ediyor. Eğer Bartın’a gelecekseniz Amasra plajına uğramadan ayrılmayın.

Bartın Gezi Yerleri, Güzelcehisar koyuGüzelcehisar koyu. Karadeniz deniziyle, doğasıyla dillere destan bir bölgedir. Güzelcehisar koyu da Karadeniz’in adını duyurmasına yardımcı olan güzelliğiyle göz boyayan doğal güzelliklerden. Taşlar, kumlar, deniz ve yemyeşil ağaçlar öyle güzel bir şekilde yerleştirilmiş ki bu manzara insana bağımlılık yapıyor, bir kere gelen bir daha gelmek istiyor.
Kapısuyu plajı. Kurucaşile adlı yerde bulunan bu plaj saklı bir cennettir. Yemyeşil ağaçlar etrafını çevrelemekte adeta görüntü yağmur ormanlarını andırmaktadır. Tertemiz suyu ve ayaklara masaj yapan yumuşacık kumsalıyla denize girilmek ve biraz huzur bulmak için gelinmesi gereken bir yer.
Ulukaya şelalesi. Yerlerde büyük kayalar bulunmakta ve üzerine akan bir şelale. Çevreyi yeşil ağaçlar süslemekte. Hayal edince bile ne kadar heyecan veren bir görüntü. Bartın’a gelince buraları mutlaka gezerek, temiz havayı içinize çekmelisiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın