Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Bel Soğukluğu Hastalığı (Gonore)

Bel Soğukluğu Hastalığı (Gonore)

Bel Soğukluğu Hastalığı (Gonore)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Bel Soğukluğu Nedir? Nasıl Korunulur, Tedavi Yolları.

Bel Soğukluğu, konağı sadece insan olan bir bakteri ile oluşan, cinsel yolla bulaşan, kadın ve erkek genital sistemini etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyanın her yerinde ve her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Enfekte kadından erkeğe bulaşma riski, erkekten kadına bulaşma riskinden daha düşüktür.

Bel Soğukluğu Hastalığı (Gonore) Nedir? Korunma Yollarıİlişki sayısı arttıkça bulaşma ihtimali de artmaktadır. Homoseksüel ilişki ve oral seksle de bulaşma olmaktadır.
Kuluçka dönemi 2-7 gündür. Erkeklerde, bol ve koyu renkli üretral akıntı, penis baş kısmında, idrar yolu ağzında kızarıklık, idrar yaparken yanma belirtileri olur. Tedavi edilmez ise üst genital organlara yayılır.

Kadınlarda çoğunlukla vajinal akıntı, ara kanamalar, idrarda yanma görülür. Kadınların % 50’sinde belirti görülmeyebilir. Bir kısmında enfeksiyon üst genital organlara (tuba, uterus, overler) yayılarak kısırlığa sebep olabilir. Gebe kadınlarda gonore, düşüğe sebep olabilir, erken doğum ve bebek ölümü riski artar.
Her iki cinste de gonore, kan yoluyla vücuda yayılarak eklemlerde, beyin zarlarında ve kalpte enfeksiyona neden olabilir.

Tedavisi
Seftriakson kullanılır.

Korunma Yolları
Çok eşlilikten kaçınma, kondom kullanımı önerilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın