Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork Farkı

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork Farkı

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork Farkı

Yeni araç alacak kullanıcıların en çok merak ettiği konu dizel ve benzinli araçlar arasındaki tork farkıdır. Daha yüksek tork veren bir araç varken daha az tork üreten bir araç alınırsa çekiş sorunu yaşar mıyım korkusu, ister sıfır isterse ikinci el olsun yeni araç alacak her bireyin başına gelebilmektedir. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için mazotun ve benzinin nasıl bir yakıt cinsi olduğunun anlaşılması gerekmektedir.
Tork kavramı aracın sahip olduğu itme kuvvetidir yani torku yüksek olan bir araç hızlı gitmeyebilir ancak kuvvetli, güçlü gidecektir.

Dizelin Yapısı

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork FarkıMazot aslında çok kalın bir yakıttır bu nedenle büyük kamyonlara, traktörlere koyulan mazot türüyle dizel araçlar için tercih edilen yakıt türü aynı kalınlığa da sahip değildir. Mazot yapısı gereği çok zor yanan fakat yandığı zamanda çok fazla güç üreten bir yakıttır. Bu nedenle yük taşıma ya da kuvvet gerektiren işlerde yani kamyon ve traktör gibi araçlarda mazot tercih edilir. Aynı şekilde dizel binek araçlar benzin kullanan araçlardan daha fazla tork yani kuvvet üretmektedir. Açıkta bir kova içerisinde biraz mazot olduğunu ve bu kovanın içerisine yanan bir sigara attığımızı düşünelim. Mazot alev almayacak aksine sigarayı söndürecektir, çünkü enjektörden çok ince şekilde püskürtülmeden mazotu yakmak kolay değildir.

Benzinin Yapısı

Benzin de işlendikten sonra gayet inceltilmiş ve yanması dizele oranla çok daha kolay olan bir yakıttır. Elbette yer altından ham halde çıkan petrol yanmayacak ancak işlendikten sonra elde edilen benzin kolaylıkla yanabilecektir. Son yıllardaki benzinli araçlarda enjektör sistemiyle üretilse de benzin aslında enjektöre ihtiyaç duymadan yanabilen bir yakıt cinsidir. Biraz eski model araçlar incelenirse karbüratörlü olduğu görülebilmektedir. Ancak daha az yakıt amacıyla yapılan geliştirmeler için benzinli araçlarda da enjektör sistemi kullanılmaya ortalama yirmi yıl kadar önce başlamıştır. Açıkta bir kova içerisinde biraz benzin olduğunu ve bu kovanın içerisine yanan bir sigara attığımızı düşünelim. Benzin birden alev alabilecek bir yakıttır.

Dizel ve Benzinin Farkı Ne Gibi Sonuçlar Doğuruyor

Öncelikle düşünce sistemini doğru kurmalı, örneğin 1600cc bir dizel araçla 2500cc benzinli bir aracı kıyaslamamalıyız.
Mazot ve Benzin; ikisi de petrolün işlenmesiyle elde edilse de işlenmelerinden doğan büyük farkları vardır. Benzinli bir araç dizel araçtan daha çabuk hızlanabilir, kışın daha rahat çalışabilir ve enjektörlerinin dizel araçlar kadar narin olması gerekmemektedir. Dizel bir araç ise ilk çalıştırılırken kızdırma bujisi beklenmeli, çalıştıktan sonra da otuz saniye kadar rölantide beklenmelidir. Dizel araçların genelde turbolu olduğunu düşünürsek en az benzinli araç kadar bir sürede hızlanabilecektir. Ayrıca yük taşırken ve çekerken, hareket halindeyken ani bir hızlanma ihtiyacı sırasında ya da çok dik bir rampa çıkarken benzinli araçlara fark atacaktır çünkü mazot yüksek tork üretmektedir. Benzin çok uç bir örnek olarak saman alevine, mazot ise kalın bir kütüğe benzetilebilir. Saman alevi çok hızlı yanabilir ancak hızlıca söner, kütük ise daha zor ancak daha uzun süre yanar. Bu fark dizel yakıt kullanan araçlar için büyük bir tasarruf sağlamaktadır. Örnek olarak 5 litre mazotla 100km yapan bir aracın aynı model benzinlisi aynı yolu 8-9litre benzinle yapabilmektedir. Benzinli bir araca LPG taktırıldığı anda LPG’nin ucuz olması dolayısıyla ancak dizel araç gibi düşük maliyet sağlanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki LPG, dizel kadar çekiş üretemez.
Az Yakan Benzinli ve Dizel Araçlar Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayın.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın