Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması

Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması

Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması

Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması, Benzinlimi Dizel Araç Mı Tercih Edilmeli, Benzinli Ve Dizel Arabaların Tercih Edildiği Durumlar.

Benzin Mi Dizel Mi?
Ülkemizde Otomobil Alım Ve Satımı Çok Amaçlı Değerlendirilmektedir. Şirketler Araç Satın Alırken, Sürüş Keyfinden Ziyade Yakıt Tüketimini Düşünüyor; Oysa Vatandaş Yatırım Amacıyla Da Araba Alabiliyor, Konforu Hissetmek İçin De. Bir Aracın Alınmasındaki Amacın Bilinmesi, Gelecek Açısından Büyük Bir Avantaj Sağlamaktadır. İhtiyaçların Televizyondaki Reklamlara Göre Belirlendiği Bir Dönemde, Asıl Gereksiniminizi Bilmek, Size Verilebilecek En İyi Tavsiyedir.

İdeal Bayan Araba Modelleri Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Otomobil Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Birçok Husus Vardır. Ancak İlk Belirlenmesi Gereken Konu; İhtiyaçtır. Neye İhtiyaç Duyduğunuzu Kesin Olarak Biliyorsanız, Aracın Alımı, Bakımı Ve Satımı Sürecinde Ciddi Rahatlıklar Yaşarsınız. İhtiyacın Eldeki Para İle Doğru Orantısı Sağlanabilirse, Doğru Bir Seçim De Yapılacaktır.

Genel Hatları İle Benzin Ve Dizel Karşılaştırması
Benzinli Ve Dizel Araçların Karşılaştırması• Benzin Fiyatları Dizel Yakıta Göre Yüksektir. Litre Başına ( Ortalama 0,60 Kuruş) Ödenen Fiyat Farkı Binlerce Kilometre Sonra Hayli Büyük Rakamlara Ulaşır.
• Suv Araçlarda Dizelin Güçlü Torku Büyük Yarar Sağlıyorken; Spor Ve Konsept Arabalarda Benzinin Katkısı Göze Çarpıyor.
• Benzinli Araçların, Hem Sıfır Hem De İkinci El Alış Fiyatları Dizele Göre Daha Ucuzdur.
• Dizel Yakıtlı Araçlar Ülkemizde Daha Çok Tercih Edilmektedir.
• Dizel Bir Motorun Sesi Daha Çok Çıkar. Bu Durum Kişiden Kişiye Rahatsızlık Hissi Uyandırabilmektedir.
• Benzinli Araçların Sürüş Keyfi Daha İyidir; Özellikle Şehir İçi Kullanımda Kullanıcısını Memnun Ederler.
• Kasko Fiyatları Dizel Araçlarda Daha Yüksektir. Çünkü Aracın Alımı Sırasındaki Değeri Benzinliye Göre Daha Yüksektir.
• Benzinin Litre Bazında Vergisi Dizele Göre Fazladır. Bu Fiyatlandırmadaki Temel Prensip, Aracın Çevreye Verdiği Zararla Orantılı Olarak İşlemesidir. Dizelin Hidrokarbon Salımı Daha Azdır.

Benzin Ve Dizel Araçların Tarihi
Benzinin Patenti, 1876 Yılında August Otto Tarafından Alındı. Rudolf Dizel İse 1892 Yılında Daha Verimli Olduğunu İddia Ettiği Dizelin Patentini Aldı. Benzin Ve Dizel Temel Olarak Petrol Kaynaklıdır. Rafineride Daha Az Damıtma İşlemi Göre Motorin, Bu Sebeple Benzine Göre Ucuzdur. Motorin Ve Benzinin Farklı Kokuları Vardır; Motorin Yağlıdır Ve Buharlaşması Daha Zordur. Esasta Aynı Maddeden Üretilmelerine Rağmen, Molekül Yapıları Farklıdır; Karbon Dizilişi Dizelde Daha Uzundur. Benzin Yanarak, Motorin Patlamalı Olarak Yanmaktadır. Dizel Motor, Soğukta Çalışma Zorluğu Çıkarmasıyla Bilinir; Motorun Isıtılması Gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizel Motorlar Daha İyi Sıkıştırma Özelliğine Sahiptirler. Sıkıştırma, Verimliliğin Artması Anlamına Gelir. Ancak Bu Durum Beraberinde Dayanıklı Malzeme İhtiyacı Da Doğurur. Daha Güçlü Bir Motor Elde Etmek İçin Dizeller Turbo Şarjlıdır Ve Bu Da Maliyeti Artıran Bir Nedendir. Soğuma Sisteminin Devreye Girmesi De Bu Neticede İhtiyaç Halini Almaktadır. Dizel Araç Alacakların ‘İntercooler’ Özelliğine Dikkat Etmesi Gerekir.

Eski Dizel Araçların Çevreye Zararı Fazlaydı; Yeni Araçlarda Biodizel Kullanılmakta, Bu Sayede Kimyasal Salınımın Azaltılması Amaçlanmaktadır.

Benzinli Ve Dizel Araçların Tercih Edildiği Durumlar
Otomobil Almak Çok Yönlü Bir Süreçtir. Aracın Hangi Alanda Kullanılacağına Göre Birçok Farklı Görüş Bildirilebilir. Dizel Yakıt İle Çalışan Araçların Sıfır Ve İkinci El Fiyatları Her Zaman Daha Yüksektir. Eğer Peşin Değil De Banka Kredisi İle Alım Yapılacaksa Bu Ücretler Daha Da Artar. Örnek Verilmek Gerekirse; 50 Bin Liralık Benzinli Otomobilin Dizeli, Ortalama 60 Bin Lira Civarıdır. Eğer Bu Miktar, Banka Kredisi Çekilerek Ödenecekse Faiz Oranı Sabit Ve Vade Eşit Olsa Bile 60 Bin Liranın Faizli Geri Ödemesi Daha Fazladır. Araç Alırken, Ödeme Türüne De Dikkat Etmek Gerekir Ki Mali Zarar En Aza İnebilsin.

Özellikle Kamyon, Otobüs Gibi Araç Alımlarında Dizel Motorun Tercih Edilmesinin Ana Nedeni Düşük Yakıt Ve Güç İhtiyacıdır. Üstelik Bu Araçlar Ticari Olduğu İçin Yıllık Tüketimleri De Fazladır. Kilometre Bazında Yıllık 20 Bini Görebilecek Araçların Dizeli Tercih Etmesi, Başlangıçta Ödenen Fiyat Farkının Zamanla Kapanmasını Sağlayacaktır. Ancak Benzinin Kalkıştaki Rahatlığı, Bakımının Azlığı Da Kesinlikle İhmal Edilmemelidir.

Özetlemek Gerekirse; Benzinin Kalitesi Daha İyidir Ancak Ülkemizdeki Litre Fiyatı Ve Litre Başına Ödenen Vergi Fazladır. Bu Nedenle Benzinli Araçların Çoğu Lpg Taktırmaktadır. Dizel Araçların Alış Fiyatları Yüksektir Ancak Düşük Litre Fiyatı Ve Yakıt Tüketimindeki Azlık Nedeniyle Zamanla Bu Açığı Kapatabilmektedir. Bakıma Daha Çok İhtiyaç Duyan Motor Dizelinkidir. 150 Bin Kilometreden Sonra Araçtan Gerekli Verim Alınamamaktadır. Her İki Yakıtla Çalışan Aracın Kullanıcıları Farklı Sebeplerden Dolayı Memnuniyetlerini Belirtmektedir. Siz De İhtiyacınızı Göz Önüne Alarak Değerlendirmenizi Yapın.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın