Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Bitkiler Ve Ağaçlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bitkiler Ve Ağaçlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bitkiler Ve Ağaçlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bitkiler Ve Ağaçlar Hakkında İlginç Bilgileri Sizler İçin Araştırdık.

Ağaç Nasıl Büyür
Ağaçlar Kökleriyle Beslenerek Büyürler. Kökleriyle Toprağın İçindeki Besinleri Bulup Beslenen Ağaçlar, Yeşil Yapraklarıyla Solurlar. Ağaçların Büyümesi İçin Su, Hava Ve Işığa İhtiyaç Vardır.

Kışın Yaprağı Dökülmeyen Ağaçlar
Kış Aylarında Yaprak Dökmeyen Ağaçların Daha Çok İnce Yapılı, Küçük Yaprakları Bulunmaktadır. Bu Ağaçlarda Soğuk Günlerde Bile Besisuyu Yapraklara Dağılabilir. Yaprak Dökmeyen Ağaçlara Olarak Sarmaşık, Çam, Çobanpüskülü Örnek Olarak Verilebilir.

Bitkiler Ve Ağaçlar Hakkında İlginç BilgilerSonbahar Aylarında Ağaçların Yapraklarının Renk Değiştirmesi
Susuzluk, Yazın Güneşin Sıcaklığı, Mevsim Soğuklarının İlk Günleri Yeşil Yapraklı Ağaçların Renklerini Kaybetmelerine Neden Olur. Ağaç Yapraklarına Renk Veren Klorofil Tanecikleri Sonbahar Aylarında Güneş Işınının Hızının Kaybetmesiyle Birlikte Azalır. Yaprakların Dibinde Su Dolaşımını Engelleyen Bir Hücre Halkası Oluşur. Yeşil Yaprakların Rengi Soluk Kahverengine Dönüşür Ve Yaprak Düşer.

Gübre Neden Kullanılır
Bitkiler Besinlerini Topraktan Almaktadırlar, Çiftçiler Bu Yüzden Toprağa Gübre Karıştırmaktadırlar. Bitkiler Toprağın Önemli Elemanlarının Büyük Kısmını Tüketirler. Bitkinin Yetişmesi İçin Potas, Azot, Kireç, Fosfor Ve Kükürt Gereklidir. Bitkiler Toprak İçindeki Azot, Fosfor, Kalsiyum Ve Potasyum Gibi Temel Mineralleri Su Aracılığıyla Alırlar. Bitkiler Köklerindeki Emici Kıllar Vasıtasıyla Mineralleri Emerler.

Ağaç Yapraklarındaki Küçük Çizgiler
Ağaç Yapraklarındaki Bu Küçük Çizgilere Damar Denilmektedir. Damarların Görevi Besisuyunun Dolaşımını Sağlayarak Yaprağın Beslenmesidir. İnsanlardaki Kan Dolaşım Sistemi Gibi Görev Yaparlar.

Kestiğiniz Ağacın Gövdesindeki Yuvarlak Çizgiler
Ağaçlar İlkbahar Ve Sonbahar Aylarında Gövdesini 1 Kat Genişleterek Büyümektedir. İlkbahar Aylarındaki Büyümede Oluşan Kat Sonbahar Ayında Oluşan Büyümedeki Hata Göre Daha Açık Renklidir. Bu Yuvarlak Katlar Sayesinde Ağacın Yaşı Öğrenilebilir.

Ağaçları Neden Budarız
Özellikle Meyve Ağaçları Ve Ağaçlar Daha Kuvvetli Olmaları İçin Budanırlar. Dalları Budanan Ağaçlar Daha Bol Ve İri Meyveler Vermesi İçin Budanmaktadırlar. Dalları Kısaltılmaması Durumunda Uçtakiler Hariç Tomurcuklar Ölecektir. Budama İşlemi İle Ağacın Boyu Kısaltılmasıyla Dalların Gücü Artmaktadır. Bazı Ağaçlar İse Süs Amacıyla Budanmaktadır.

Deniz Kıyısındaki Ağaçların Eğik Olması
Rüzgarlar Daima Denizden Karaya Doğru Eserler. Ağaçlar Büyüme Esnasında Rüzgarın Etkisiyle Eğilir Veya Bükülürler.

Ağaçların Aşılanma Nedenleri
Yabani Meyve Ağaçları Kuvvetli Olmalarına Rağmen Verdiği Meyveler Kötü Olur. Yabani Ağaçları Bakımlı Bir Ağaçtan Alınan Küçük Dallarla Aşılanması İle Alınan Meyveler Daha Kaliteli Olur. Bakımlı Bir Ağaçtan Alınan Dal, Filiz Yada Tomurcuk Yabani Meyve Ağacının Besisuyu İle Beslenir.

Çiçeksiz Ağaç Olur Mu?
Çiçeksiz Ağaç Yoktur Ancak Bazı Ağaçların Çiçekleri Çok Küçük Olduğundan Farkına Varmak Zordur. Ağacın Meyve Ve Tohum Vermesi Neslinin Devam Etmesi İçin Çiçek Açması Gereklidir.

Saksıların Altının Delik Olmasının Nedeni
Bitkilerin Yaşaması İçin Sulanması Gereklidir. Saksılardaki Bitkiler Fazla Sulanırsa Çürüyebilirler, Fazla Suyun Akıp Gitmesi İçin Saksılar Delik Olarak Yapılırlar.

Geceleri Kapanan Çiçekler
Bazı Narin Çiçekler Akşam Olup Havanın Serinlemesiyle Birlikte Soğuktan Korunmak Amacıyla Kapanırlar. Gündüz Güneş Isısını Ve Işığını Almak İçin Açarlar.

Çiçeklerin Rengi
Çiçekler Renklerini Taçyapraklarındaki Doku Boyasından Almaktadır. Doku Boyaları Tüm Çiçekler İçin Farklı Olduğundan Her Çiçek Farklı Renktedir.

Yatılacak Yerde Neden Çiçek Bulundurulmamalıdır
Bitkiler Gündüzleri Aldığı Karbondioksiti Güneşin Yardımıyla Besine Dönüştürür. Gece Olduğunda İse Bitkiler Karbondioksiti Havaya Bırakırlar. Bu Sebeple Gece Yatılan Yerlerde Bitki Bulundurulmamalıdır.

Duvara Tırmanan Bitkiler
Bazı Bitkilerin Sapları Dikine Uzayacak Kadar Sert Değildir. Bu Tür Bitkilerden Olan Sarmaşık Duvarı Kendine Destek Olarak Kullanır. Asma İse Uzantılı Dalları İle Desteğine Çengel Atar. Filbahar İse Yapraklarının Saplarından Faydalanır. Duvara Tırmanan Bitkilerin Sapları Birer Vantuz Meydana Getiren Uzantılar Veya Küçük Yassı Yuvarlaklara Sahiptirler. Bu Vantuzlar Duvara Yapışırlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın