Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler Tarihi Mekanlar

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler, Bolu Gezi Yerlerini Tanıyalım, Bolu’nun Tarihi Mekanları.

Mö 8.Yüzyıldan Sonra Yerleşime Sahne Olan Köklü Bir Şehirdir. Batı Karadeniz’de Yer Alan Şehre 1071 Malazgirt Savaşından Sonra 1074 Yılında Türkmenler Egemen Olmuştur. Sert İklimiyle Ve Temiz Havasıyla Dikkat Çeken Şirin Kent, Gelişmekte Olan Şehirler Arasında Yer Almaktadır. Şehirde Gezilmesi Gereken Yerleri Sizler İçin Derledik:

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler AbantAbant: Abant, Merkezden Kısa Bir Yolculuk Yaparak Ulaşabileceğiniz Bir Bölgedir. Hangi Mevsimde Giderseniz Gidin Muhteşem Bir Görsel Şölen Sizleri Beklemektedir. Temiz Hava Ve Doğayla İç İçe Olmak İsteyenler Mutlaka Abant Gülünü Görmelidir.

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler Kartalkaya

Kartalkaya Kayak Merkezi: Ülkemizin Popüler Kayak Merkezleri Arasında Yer Alan Kartalkaya, Bolu Merkezden Yaklaşık 45 Km Uzaklıktadır. Kasım Ayında Başlayan Kayak Sezonu Nisan’ın Sonlarına Dek Sürmektedir. Bölgede Konaklayabileceğiniz Önemli Tesisler Bulunmaktadır.

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler Yedigöller

Yedigöller: Ülkemizin Cennet Köşeleri Arasında Yer Alan Yedigöller, Doğanın Tüm Güzel Renklerini Gözler Önüne Sermektedir. Özellikle Bahar Aylarında Son Derece Güzel Olan Yedigöller’de Yer Alan Yedigöller Milli Parkı Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Arasında Yer Almaktadır.

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler Gölcük

Gölcük Milli Parkı: Yaklaşık 4 Yıl Önce Koruma Altına Alınan Gölcük Milli Parkı, Yeşilin Her Tonuna Ev Sahipliği Yapan Bir Yerdir. Doğal Güzelliklerinin Yanı Sıra, Yürüyüş Parkurları Ve Piknik Alanları Bulunan Bu Parkı Mutlaka Görmeniz Gerekmektedir.

Bolu Gezilecek Görülecek Yerler Akkayalar

Akkayalar Travertenleri: Bolu’nun Pamukkalesi Diye Bilinen Bu Bölge Oldukça Dikkat Çekmektedir. Bolu-Mudurnu Karayolunun Güneyinde Yer Alan Akkayalar Travertenleri, Son Derece Önemli Bir Bölgedir. Seben Gölü’ne De Yakın Olan Bölgede Piknik Alanları Da Yer Almaktadır.

Seben Gölü: Batı Karadeniz Bölgesinin En Büyük Gölü Olan Seben Gölü, Şehir Merkeze Yaklaşık 32 Km Uzaklıkta Yer Almaktadır. Doğal Güzelliğiyle Dikkat Çeken Bu Yapay Gölün Çevresinde Yer Alan Kaya Evler Ve Mağaralar Dikkat Çekmektedir. Yeşil İle Mavinin Buluştuğu Bu Göl Mutlaka Ziyaret Edilmelidir.

Zafer Kulesi: Göynük’te Yer Alan Ve Şehrin Simgelerinden Olan Zafer Kulesi, 1923 Yılında Hurşit Bey Tarafından Yapılmıştır. Ahşap Mimari Ve Sekizgen Bir Temel Üzerine İnşa Edilen Zafer Kulesi, Bolu’da Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Yerlerden Biridir.

Akşemseddin Türbesi: Göynük’te Yer Alan Bu Türbe Fatih Sultan Mehmet Tarafından 1464 Yılında Yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in Hocalığını Yapan Akşemseddin İle Birlikte Oğulları Narihüda Ve Fakih’in De Sandukaları Bulunan Türbe Kesme Taştan İnşa Edilmiştir. Her Yıl Mayı Ayında Bu Türbede Akşemseddin’i Anma Törenleri Yapılmaktadır.

Ilıca Musa Paşa Cami: Bolu’nun Ilıca Bölgesinde Yer Alan Bu Cami 1510 Yılında Musa Paşa’nın İsteğiyle Yapılmıştır. Yapımında Moloz Taş Kullanılan Bu Önemli Cami Şehir Merkezine 5 Kilometre Uzaklıkta Yer Almaktadır.

Bolu Müzesi: 1981 Yılında Ziyarete Açılmıştır. Roma, Bizans, Urartu, Frig, Grek Ve Osmanlı Devirlerine Ait Olan Eserler Sergilenmektedir. Bolu Tarihi İle İlgili Güzel Bir Gezintiye Çıkmak İçin Mutlaka Uğramalısınız.

Karamurat Gölü: Bolu’nun Mudurnu İlçesi Sınırlarında Yer Alan Bu Göl Harika Manzarasıyla Dikkat Çekmektedir. Doğal Güzelliği İle Dikkat Çeken Karamurat Gölü Sizlere Harika Zaman Geçirme Fırsatı Ve Aynı Zamanda Görsel Bir Şölen Sunacak.

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami: Bolu’nun Mudurnu İlçesi Sınırlarında Yer Alan Ve 1374 Yılında Yıldırım Bayezid Şehzade İken Yaptırılan Cami, Tarihi Yansıtması Bakımından Son Derece Önemli Bir Yapıdır.

Gazi Süleyman Paşa Cami: Göynük’te Bulunan Bu Cami 1331 Yılında Yaptırılmıştır. Gazi Süleyman Paşa Adına Yapılan İlk Cami Olma Özelliğini Taşıyan Bu Cami, Özellikle İç Yapısıyla Beğeni Toplamaktadır. Osmanlı Mimarisi Hakkında Önemli İzler Taşıyan Gazi Süleyman Paşa Cami, Gezi Planlamasında Mutlaka Yer Almalıdır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın