Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Buharlı Lokomotif Parçaları

Buharlı Lokomotif Parçaları

Buharlı Lokomotif Parçaları Çalışma Prensibi

Buharlı Lokomotif Başlıca 3 Bölümden Oluşur. Bunlar Şasi Ve Tekerlekleri İçine Alan Taşıt, Buhar Makinesi Ve Buhar Kazanıdır. Buharlı Lokomotiflerin Gelişimi 1700’lü Yılların Başında Buharlı Makinenin Bulunmasıyla Başlamış Ve 1804 Yılında İngiltere’de Richard Trevithick İle Andrew Vivian Tarafından Bulunmuştur. 1812 Yılında Matthew Murray İkiz Silindirli Lokomotifi İmal Etmiştir. Buharlı Lokomotifler 1829 Yılına Kadar Tramvay Hatlarında Çalışmıştırlar. 1829 Yılında İse Amerikalı Tom Thumb Tarafından İmal Edilen Buharlı Lokomotif Baltimore İle Ohio Arasındaki Demiryolu Hattında Çalışmaya Başlamıştır.

Buharlı Lokomotif Parçaları Çalışma PrensibiBuharlı Lokomotifin Parçaları:
Kazan Lokomotifin En Önemli Parçalarından Biridir. Kazan 3 Kısımdan Oluşur. Bunlar Yanma Odası İle Birlikte Ateş Ocağı, Bunların İçinden Kızgın Gazların Dolandığı Boruların Geçtiği Silindirler Ve Üstünde Bacası Bulunan Dumanlık.
Buharlı Lokomotiflerin Diğer Parçaları İse Ocak, Su Pompası, Basınçlı Hava Deposu, Küllük, Alçak Basınç Hareket Kolu, Kum Boruları, Buhar Alma Kubbesi, Emniyet Subabı, Alçak Basınç Silindiri, Dumanlık, Duman Boruları, Salma Ağızları, Buhar Alma Kubbesi, Yüksek Isı Toplayıcısı, Buhar Alma Kubbesi, Çift Baca Olarak Sayılabilir.

Silindirlerden Çıkarken Basıncı Azalan Buhar, Tüm Gücüyle Sürüklediği Gazlar, Bacanın Altındaki Salma Deliğinden Bacaya Çekilmesini Sağlar. Bu Toz Kömürünün Yanmasını Hızlandırır. Buharlı Lokomotifin Silindir Kısmı Üzerinde Bir Buhar Alma Kubbesi Bulunur. Bu Kubbe, İkili Borularla Buharı Silindire Göndermektedir. Makinist Lokomotifi Hareket Ettirmek Veya Durdurmak İstediğinde Buhar Alma Kubbesi İkili Boruyla Bir Valfi Açıp Kapatır.
Buharlı Lokomotifler 130 Tonluk Ve 3300 Beygirlik Güç Üretebilen Dev Araçlardır. Kazanlar Buhar Makinesinin Üzerindeki Şasi Üzerine Bağlanmışlardır. Şasi Makaslarla Tekerlekler Üzerine Oturtulmuştur.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın