Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Buzdolabı Nasıl Soğutur?

Buzdolabı Nasıl Soğutur?

Buzdolabı Nasıl Soğutur? Çalışma Prensibi

Buzdolabı İçerisindekileri Soğutmak İçin Işığı Çok Özel Akışkan Bir Sıvı Yardımıyla Dışarı Verir. Buzdolapları Hepsi Aynı Şeyleri Yapar, İçerisine Ne Konursa Konsun Soğuk Tutarlar. Buzdolapları Dahice Bir Yöntem Kullanarak Isıyı İçeriden Dışarıya Yönlendiriyorlar. Buzdolaplarının Aslında Tam Olarak Yaptıkları Isı Transferi.

Buzdolabı Nasıl Soğutur? Çalışma PrensibiBir Buzdolabı Soğutmayı Sağlamak İçin Sıcak Havayı Alır Ve Dışarıya Bırakır. Bu Nedenle Bobin Düzenine Bağlıdır. Soğutucu Bölüm İçerisindeki Alüminyum Bobin Buharlaştırıcıyı Oluşturur. Buzdolaplarının Metal Kaplamasının Altını Saran Bakır Bobin İse Yoğunlaştırıcıdır. Her İki Bobin De Isı Transferi Konusunda Önemlidir. Soğuk Havayı Soğutucuda Bırakarak Isıyı Dolabın İçerisinden Dışarıya Transfer Ederler. Isı Bobinler Tarafından Alındığında Geride Kalan Soğuk Havanın Korunması Gerekir. Soğutucu Kısmı Tamamen İzole Edilir. Her Yer Her Aralık Doldurulur. İzolasyon Soğuk Havayı İçeride Isıyı İse Dışarıda Tutar.

Buharlaştırıcı Bobin Soğutucu İle Buzluk Arasına Yerleştirilir. Bobinler Soğutucu Madde İle Doludur. Buzdolabının Ustalığı Soğutucu Maddenin Yardımıyla Isıyı Emerken, Aynı Zamanda Buzdolabı Devresinin Farklı Kısımlarında Isıyı Salabilmesindedir. Buharlaştırıcı Bobin Stratejik Bir Şekilde Yerleştirilmiştir. Sıcak Hava Yükseldikten Sonra Isıyı İçine Alan Buharlaştırıcı İle Buluşur, Soğuk Havayı Geride Bırakır. Yoğunlaştırıcı Bobin Soğutucunun Kenarlarını Sarmalar. Sıcak Havayı Buzdolabının Etrafındaki Daha Soğuk Ortama Salarak Bütün Isıdan Kurtulur. Buzluk Daha Fazla Soğur Çünkü Küçüktür, Soğutulacak Alan Daha Azdır Ve İçerisindekiler Buz Bobini İle Direk Temas Halinde Değildir.

Buzdolabının Altındaki Ve Arkasındaki Kompresör Soğutma Sisteminin Çalışmasını Sağlar. Kompresör Soğutucu Maddeyi Bobinlere Doğru Sıkıştırır. Böylece Isı Transferini Gerçekleştirebilir. Kompresör Motoru Soğutucu Maddeyi Buharlaştırıcı Bobine İten Pistonu Çalıştırır. Sonra Kompresör Basınçla Birlikte Soğutucu Maddeyi Yoğunlaştırıcı Bobine Doğru Sıkıştırır. Soğutucu Maddenin Sıkıştırılmasıyla Moleküllerin Birbirleriyle Çarpışma Sayısı Artar Ve Sıcaklık 100 Santigrat Dereceye Ulaşır. Daha Sonra Yoğunlaştırıcı Isıyı Buzdolabının Dışına Bırakır. Isı Dışarıya Transfer Edilirken Soğutucu Madde Soğur Ve Buzdolabının Arkasından İçeriye Doğru Yol Alan Küçük Tüpün İçine Girer. Buharlaştırıcıya Girerken Tüp Genişler, Daha Fazla Alan Açıldığı Ve Moleküller Arasında Daha Az Sürtünme Gerçekleştiği İçin Buzdolabı Tekrardan Isıyı Emmen Ve Döngüyü Tekrarlamak İçin Hazır Duruma Gelir. Buzdolabının Soğutma Randımanı Tamamen Soğutucu Sıvının Dolaşım Randımanına Bağlıdır. Soğutucu Madde Buzdolabının İçerisinde Dolaşırken Önce Isıyı Emer Sonra Kompresöre Doğru Yol Alır Ve Soğutucu Madde Basınç Ve Yüksek Sıcaklığının Etkisiyle Buzdolabının Dışında Dolaşır. Dışarıdaki Hava Aşırı Isıyı Emer Sonra Soğutucu Madde Buharlaştırıcıya Geçer, Dış Isı Ve Onun Basıncıyla Birlikte Tekrar Soğur. Ve Bir Sonraki Döngü İçin Artık Hazırdır. Buzdolapları Soğutucu Maddeyi Isı Dönüşümü İçin Bir Araç Olarak Kullanırlar.

Buzdolabı Çalışırken Duyulan Vınlama Sesi Bir Motor Sesidir. Çalışan Bir Motor Her Zaman Sıcaklık Verir, Ancak Buzdolabında Soğukluk Sağlamaktadır. Buzdolabının Çalışma Prensibi Buharlaşan Bir Sıvının, Çevresini Soğutması, Sıvının Buharlaşmasıyla Elde Edilen Küçük Kalori Sayısı, Motorun Sağladığı Kalori Sayısından Üstündür Prensibiyle Çalışmaktadır. Buzdolapları Bu Prensipten Faydalanarak Mekanik Soğutma Yaparlar. Buzdolapları Soğutma Gazı Olarak İlk Zamanlarda Amonyak, Metil Klorür, Freon Gibi Gazlar Kullanıyorlardı. Günümüzde İse Kloroflorokarbonlar CFC En Çok Tercih Edilen Soğutucu Gazıdır. CFC Alternatifi Olarak Tetrafloroetilen Gazı Kullanan Buzdolapları Ve Klimalar Bulunmaktadır.

Buzdolaplarının Başlıca Parçaları Kompresör, Buharlaştırıcı Ve Kondansatördür. Bu Parçalar Aralarında Kapalı Bir Dolaşım Sağlayacak Biçimde Bir Boru Vasıtasıyla Birbirlerine Bağlanmıştır. Soğutucu Gaz Buharlaştırıcıda Buharlaşır. Buharlaşma Sırasında Buharlaşma Isısını Çevresindeki Donmaz Havadan Ya Da Sıvıdan Alır Yani Çevresini Soğutur. Elektrik Motoru Tarafından Çalıştırılan Kompresör İse Buharı Emer Ve Sıkıştırıp Sıvılaştırarak Kondansatöre Gönderir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın