Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Çanakkale Eceabat Gezi Yerleri

Çanakkale Eceabat Gezi Yerleri

Çanakkale Eceabat Gezi Yerleri

Çanakkale’nin Şirin İlçesi Eceabat Gezilecek Görülecek Tarihi Ve Turistik Yerlerini Araştırdık.
Eceabat, Coğrafi Olarak Çanakkale Boğazı’nın Kuzeyinde, Çanakkale’nin Tam Karşısında Yer Alan Bir İlçedir. Eski Adı Maydos Olan Bu Küçük İlçenin Milattan Önce 5 Yüz Yılda Kurulduğu Bilinmekte Olup, 1354 Yılında Orhan Gazi’nin Komutanlarından Ece Bey Tarafından Osmanlı Toprakların Katılmıştır. Orhan Gazi’nin Emriyle Ece’nin İmar Ettiği Anlamına Gelen Eceabat Adı Verilmiştir. Eceabat Çanakkale Savaşlarının Yapıldığı Yerlerden Biridir. Günümüzde Bu Savaşların Yapıldığı Yerler Koruma Altına Alınıp Ziyaretçilere Açılmıştır.

Eceabat Gezilecek Yerler

Çanakkale Eceabat Gezi YerleriEceabat, Savaşlara Tanıklık Etmişi Nedeniyle Ayrı Bir Öneme Sahiptir. Gezinizde Mutlaka Uğramanız Gereken; Çanakkale Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı Anıtı, Tarihe Saygı Anıtı, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Şehitliği Ve Saygı Anıtı, Savaş Alanları Olan Conkbayırı, Anafartalar, Bigalı Köyü Atatürk Evi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Kilitbahir Kalesi, Anzak Koyu, Dur Yolcu Anıtı, Kilye Koyu Gezilmesi Ve Görülmesi Gereken Yerlerdir.

Çanakkale Şehitler AbidesiÇanakkale Şehitler Abidesi; Bu Abide 1915 Yılında Birinci Dünya Savaşı Sırasında Çanakkale Savaşlarında Hayatını Kaybetmiş Olan 253 Bin Türk Askeri Anısına Yapılmış Ve 41 Metre Yüksekliğinde, 4 Ayak Üzerine Oturtulmuş Bir Kitabeden Meydana Gelmektedir. Kitabenin 4 Ayağı, Dünyanın Dört Bir Tarafından Gelen Düşman Askerini Simgelemektedir. Şehitler Abidesi Mutlaka Görülmeli, Ölen Askerlerimiz İçin Saygı Duruşunda Bulunmalıyız.

Seyit Onbaşı Anıtı; Seyit Onbaşı Savaşın En Kritik Noktasında Vinci Bozulan Topun, 215 Kilogramlık Mermisini Sırtlayarak Topun Ağzına Sürmüş Ve Oceans Zırhlısını Batırmıştır. 215 Kiloluk Savaşın Seyrini Değiştirmiş Tarihi Bir Kişiliktir. Kilitbahir Den 1 Km İleride Olan Anıt Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Anıttır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarihe Saygı Anıtı; Eceabat İskelesinin Yanında Bulunan Bu Anıt Savaş Sembolleri Olan, Atatürk, Yaralı Avusturyalı Askeri Taşıyan Türk Askerini, Düşman Askerlerini, Ellerini Gök Yüzüne Uzatmış Bir Türk Askerini Sembolize Etmektedir. Ziyaret Edilmesi Gereken Bir Anıttır.

57. Alay Şehitliği Ve Saygı Anıtı; Savaş Sırasında Anzak Çıkarmasını Durdurmak İçin Harekete Geçen, 628 Kişilik Mevcudunun Tamamı 25-28 Nisan 1915 Tarihlerinde Şehit Olan Osmanlı Alayıdır. Burada Şehit Olan Askerlerimizin Anısına Yapılan Saygı Anıtı Şehitliğin Girişinde Yer Almaktadır. Hem Şehitlik Hem De Saygı Anıtı Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlerdir.

Conkbayırı; 6-10 Ağustos 1915 Tarihleri Arasında Savaşın En Kanlı Çatışmalarının Yaşandığı Savaş Alanıdır. Burada Toprağın Bağrında Binlerce Şehit Asker Yatmaktadır. Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Savaş Alanıdır.

Anafartalar; 6-11 Ağustos 1915 Tarihlerinde Conkbayırı İle Birlikte Kanlı Savaşın Yapıldığı Noktalardan Birisidir. Burada Da Binler Asker Toprağın Barında Yatmaktadır. Mutlaka Gidilmeli Ve Savaş Cepheleri Görülmelidir.

Eceabat Gezilecek YerlerYukarıda Yazılı Olan Alanların Tamamı Çanakkale Savaşlarının Yapıldığı, Savaşa Tanıklık Etmiş Savaş Alanları Ve Bu Alanlarda Bulunan Şehitlere Saygı Anıtlarıdır. Eceabat’a Gittiğinizde Mutlaka Buraları Ziyaret Etmeli, Görmelisiniz.

Bigalı Atatürk Evi; Yarbay Mustafa Kemal 19 Nisan 1915 Tarihinde 19 Tümeni İle Birlikte Çanakkale Savaşları İçin Geldiği Bigalı( Bogalı) Köyünde Kaldığı Ev Daha Sonra Müze Haline Getirilip Ziyaretçilere Açılmıştır. Savaş Alanlarına Yakın Olan Bu Müze Ev Ziyaret Edilmelidir.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi; Çanakkale Savaşlarının Canlandırmalarının Yapıldı 11 Salondan Oluşan Tanıtım Merkezi Çanakkale De Yapılan Destanın Öneminin Gençlere Ve Çocuklara Anlatılması İçin Hizmete Açılmıştır. Canlandırma Odaları Görsek Ve Ses Efektleri İle Desteklenmiş Olduğundan Savaşı Yaşamanızı Sağlıyor. Kesinlikle Tanıtım Merkezi Ziyaret Edilme Savaş Dönemi Yaşanmalıdır.

Kilitbahir Kalesi; 1452 De İstanbul Kuşatmasına Gelecek Yardımları Engellenmesi İçin Fatih Sultan Mehmet Tarafından Yaptırılmış İçinde Bulunduğu Köyden Dolayı Kilitbahir Kalesi İsmini Almıştır. Kale Surlarından Bir Burçtan Ve Kale İçerindeki 7 Katlı Üçgen Kuleden Oluşur. Tarihi Kale Gezilmesi Gereken Bir Yapıdır.

Çanakkale Eceabat Anzak KoyuAnzak Koyu; Anzak Askerlerinin Arıburnu Tepelerine Çıkarma Yaptığı, Bir Süre Ana Üs Olarak Kullandığı Ve Çok Sayıda Zaiyat Verdiği Koy Olarak Bilinir. Savaşın Keskin Yaşandığı Bir Savaş Alanıdır.

Dur Yolcu Anıtı; Çanakkale Destanın Sembolize Edildiği Ve Boğazda Yer Alan Tepenin Üzerine İşlenmiş Bir Asker Figürünün Ve Halil Onan’a Ait Dur Yolcu Şiirinin Dizelerin Yer Aldığı Bu Anıt Boğazın Anadolu Tarafından Dahi Görülebilmektedir. Tekne Turları İle Bu Anıtı Uzaktan Seyredebilir Ve Fotoğraflarını Çekebilirsiniz.

Kilye Koyu; Adını Antik Yerleşim Yeri Olan Kolia’dan Alır. Roma Dönemi Eseri Olan Kilye Koyunda Çok Sayıda Antik Eser De Bulunmaktadır. Çanakkale Savaşları Sırasında Lojistik Liman Ve Üs Olarak Kullanılmış Olan Kilye Koyu Ve Liman Kalıntıları Hala Durmaktadır. Limanın Karşısında Kilye Kalesi Yer Almaktadır. Günümüzde Bir Kısmı Harabe Olmuş Olan Kale, Boğazdan Geçecek Deniz Altılara Karşı Çelik Ağlar Kurulması İçin Yapılmıştır.

Çanakkale Savaşlarının Yoğun Olarak Yaşandığı Eceabat’ta Gezilmesi Gereken Savaş Ve Muharebe Cepheleri, Şehitlikleri Ve Saygı Anıtları Bulunmaktadır. Eceabat’a Gittiğinizde Bütün Savaş Alanlarını Mutlaka Gezmeli, Tarihe Yakından Tanıklık Etmelisiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın