Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Çiftlik Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Çiftlik Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Çiftlik Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Birçok nedenden dolayı çiftlik kurmak isteyenler için, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birçok detay mevcuttur. Bu bilgiler ile herkes hayalini kurduğu çiftliği sorunsuz bir şekilde kurabilir. Öncelikle bilinmesi gereken ise; iyi bir çiftlik elde edebilmek için gerçekten sabırlı olmak ve büyük bir emek vermek gerekiyor. Çiftlik nasıl kurulur diye merak eden ve bu konuda doğru bir yol izleyerek kendi çiftliğini kurmayı hedefleyenler için dikkat edilmesi gerekenler aslında oldukça kolay ve pratiktir.
 Hayvan Yetiştirmede Destek Kredileri

Arazi Seçimi Ve Düzenlenmesi

Öncelikle çiftliğin ne olduğu hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü birçok amaçla çiftlik kurmak mümkün. Bir çiftlik tarım ağırlıklı olabileceği gibi, hayvancılığa dayalı bir çiftlik olarak da kurulabilir. Bunun için tarıma uygun bir arazi mi yoksa hayvanların barınabileceği tarzda bir arazi olması gerektiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Arazi seçimi ve çiftlik hakkında bilgi edindikten sonra düzenleme işlemlerine başlanmalıdır. İyi bir uygulama ve sonuç için, planlama sürecinin de en iyi şekilde devam ettirilmesi şarttır.

Bir arazide hem tarım hem de hayvancılık yapmak da mümkündür ve genellikle her çiftlik sahibi, arazisini bu şekilde düzenler. Daha verimli ve aktif bir arazi kullanımı sağlanır. Eğer bu çiftlik sadece kendi kullanımınıza hitap edecekse, düzenleme konusunda daha serbest ve küçük çaplı çalışmalar yetecektir. Ancak bu çiftlik ticari anlamda bir kazanç sağlayacak nitelikte olacaksa, daha kapsamlı çalışmalar ister. Bu anlamda önemli konulardan birisi de büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işlemleridir. Süt ve süt ürünleri elde etmek için hangi hayvanlara göre düzen sağlanacağı, et kaynaklı bir çiftlikse hangi hayvancılığa ağırlık verilmesi gerektiği de tespit edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan Yetiştirmede Destek Kredileri

Çiftçiler için sağlanan kredi seçenekleri ile kişilerin çiftlik kurmasına devlet ve banka kampanyaları yardımcı olmaktadır. Büyükbaş hayvan çiftliği kurmak, gerçek bir mali gelir gerektirir. Bunun için de yeterli imkânı olmayan çiftçi adayları, bu mali destekler ile kendi büyükbaş hayvan çiftliklerini kurabilirler.

Aynı şekilde küçükbaş hayvan çiftliği kurmak da masraflı bir süreçten oluştuğu için kredi başvuruları gerçekleştirilebilir ve daha kısa sürede istenen çiftlik oluşumu tamamlanabilir. Düzenli, sistematik ve hızlı bir şekilde işleyecek çiftlik kurulumları için teknolojik gelişimlerden faydalanmak gerekiyor. Krediler aynı zamanda bu tür ürünlerin kullanılabilmesine de olanak sağladığı için tercih edilmektedir. Çiftlikler için sağlanan krediler, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkların farklı gerekliliklerine göre miktar bakımından değişiklik göstermektedir. bilgiustan.com

Gerekli Yasal Düzenlemeler Unutulmamalı

Doğru şekilde bir çiftlik kurmak için sadece maddi anlamda düzenlemeler gerekmiyor. Aynı zamanda arazi kullanımı, çiftlik için hayvan alımı ve arazi düzenlenmesi adına bazı yasal izinler de söz konusu. Gereken işletme ruhsatı, izinler ve sigorta işlemleri gerçekleştirildiğinde, çiftlik kurulumu için tamamen belirlenen kurallar çerçevesinde hareket edilmiş olunacaktır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kaanep dedi ki:

    dönemimizde çiftlik kurulması için bilinmesi gereken bilgileri içeren iyi bir makale olmuş tebrikler 🙂

Bir Cevap Yazın