Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Demiryolu Makası Çalışma Prensibi

Demiryolu Makası Çalışma Prensibi

Demiryolu Makası Çalışma Prensibi Çeşitleri

Demiryolları Prensip Olarak Tek Yönlüdürler. Demiryolu Makası Trenleri Bir Hattan Diğerine Geçirmek İçin Kullanılır. Demiryolu Makası İki Demiryolunu Birleştirir.

Demiryolu Makası Çalışma Prensibi ÇeşitleriMakas Düzeni Temel Olarak 2 Makastan Oluşur. Bu Makas Raylar Dıştan, Hiç Kesintisiz Devam Eden Esas Raylara Birbirini Takiben Dayanır.
Demiryolu Üzerindeki Trenin Değiştirileceği Yöne Göre Lokomotifin Ön Tekerlekleri, Makas Raylarla Sola Yada Sağa Yöneltilebilir. Bu Durumda Tekerlekleri Esas Rayların Kesiştikleri Yerden Geçebilmeleri İçin Kavşak Ray Denilen Bir Başka Düzen Karşılar.

Demiryolu Masa Düzeni Mahallinde Bir Manevra Koluyla Yada Uzaktan Makas Kulübesinden Makas Çubuklarıyla Veya Elektrikle Çalışırlar.
Demiryolundaki Trenlerin Makaslardan Geçmeleri Esnasında Kilitleme Aletleri, Makas Rayların Değişmez Bir Durumda Kalmalarını Sağlamaktadır. Makaslar Yerlerine İyice Yerleşip Kilitlendikten Sonra Kontrol Sistemi Yolun Açık Olduğunu Bildiren Sinyalini Gönderir.

Bir Vagona Yönelik Bulunduğu Yola Dikey Bir Yön Verilmek İstenildiği Zaman Dairesel Bir Yol Üzerinde Dönen Tekerciklerin Taşıdığı Bir Döner Alandan Yararlanılmaktadır.

Demiryolu Makas Çeşitleri
Basit Makas
Birleşik Makas
Çapraz Makas
S Makas

Makaslar Dil Takımı, Ara Raylar,Tavşan Ayağı, Göbek Takımı Gibi Ana Parçalardan Oluşurlar.Makasların Boyutları Çeşit Ve Tiplerine Göre Değişmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın