Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Demiryolu Sektöründeki Meslekler

Demiryolu Sektöründeki Meslekler

Demiryolu Sektöründeki Meslekler

Demiryolu Sektöründeki Meslekler Demiryolu Mühendisi, İstasyon Şefi, Lokomotif Makinisti, Tren Şefi, Demiryolu Makasçısı, Demiryolu Geçidi Bekçisi Olarak Sıralanabilir.

Demiryolu Mühendisi Mesleği
Bu Meslek Çalışanları Katarların (Tren) Seyrüseferini Düzenleyip, Malzeme İdaresine, Hatların İşaretleme Sistemlerine Ve Diğer Gerekli Tesislerin Yapımıyla İlgilenirler.
TCDD Türkiye Devlet Demiryolları İşletmesinde Yolcu Ve Yük Taşıması, Tren Hatları, İşaretleme Sistemleri, Gar Ve Hangarlar, Tüneller, Malzeme Gibi Kısımlarda Görev Alırlar. İşletmenin Düzenli Çalışmasında Bu Meslek Sahiplerinin Büyük Önemi Vardır.

İstasyon Şefi Mesleği
Demiryolu Sektöründeki MesleklerKüçük, Büyük Tüm İstasyonlarda Taşıma, Güvenlik, Bakım, Yönetim Ve Muhasebe Servislerinden Sorumludur. İstasyon Şefi Personelin Çalışmasının Kontrol Edip, Demiryolunun Trafiğinin Düzenli İşlemesini, Yolcu Ve Yüklerin Alınmasını, Bilet Satış Memurlarının Kontrolünü Temin Ederler.

Lokomotif Makinisti Mesleği
Bu Meslek Sahipleri Bir Lokomotifi Yada Otorayı İşleten Bu Araçların Bakım Ve Onarımını Yapan Veya Yaptıran Görevlilerdir.
Meslek Sahipleri Yolcu Ve Yük Katarlarının Tam Bir Emniyette Ve Büyük Bir Hızla Taşıyabilmek İçin Binlerce Tonu Çekecek Güçteki Dev Lokomotifleri Sevk Ve İdare Edebilen Seçme Kişilerdir. Meslek Sahipleri Demiryolu Trafik Sistemlerini Ve Kaidelerini Çok İyi Bilen Elemanlardır.

Tren Şefi Mesleği
Bu Meslek Sahipleri Katarların Sorumlusu Olarak Trene Refakat Eden Ve Garlarda Demiryolu Trafiğinin Gerektirdiği Manevra , Cer (Çekme) Ve Aktarma Çalışmalarına Katılırlar.
Tren Şefi Yolcu Trenlerinin Küçük İstasyonları Her Uğrayışında Bir Hareket Memurunun Yada İstasyon Şefinin Yapabileceği İşleri Yapar, Trenin Yolcularını Kontrol Eder, Yolculara Refakat Eder, Trenin Yükünü Talimatlara Uygun Bir Şekilde Güvenlik İçerisinde Taşınmasından Sorumludur. Tren Şeflerini Trenlerde Biletleri Kontrol Eden Kontrolörlerle Karıştırmamak Gereklidir.

Demiryolu Makasçısı Mesleği
Bu Meslek Sahipleri Demiryollarında Kullanılan Makasları İşletmek Ve Kullanmakla Görevli Bir Memur Olup, Trenlerin Seferlerini Güvenli Bir Şekilde Yapmalarına Yardımcı Olurlar.
Tren Makinistleri Kullandıkları Trenlere Yön Veremezler. Demiryollarında Makasçı Olarak Görev Alan Personeller İse Trenlerin Bir Hattan Diğer Hatta Geçmesini Sağlarlar.

Demiryolu Geçidi Bekçisi Mesleği
Bu Meslek Sahipleri Demiryollarındaki Geçitlerindeki Engelleri Kontrol Etmek Ve İşletmekle Görevli Personeldir. Ayrıcı Meslek Sahipleri Ufak Tefek Bakım İşlerinde De Görev Alırlar.
Demiryollarındaki Hemzemin Geçitler, Düşük Maliyetle Yollardan Geçiş İmkanı Verir. Meslek Sahipleri Bu Kavşaklardaki Geçişler Sırasında Meydana Gelebilecek Kazaları Önlemek İçin Görelidirler.

TCDD Devlet Demiryolları Türkiye’deki Demiryolları Taşımacılığını Düzenleyip, İşleten Resmi Devlet Kurumudur. 1927 Yılında Kurulan Devlet Kurumu Bünyesine Tren Teşkil İşçileri, Demiryolları Hat Bakım Ve Onarımcıları, Motor Tamircileri, Elektrikçi, Bagaj Memuru, Bilet Satış Görevlileri, Hareket Memuru, İşletme Müfettişi, Güvenlik Görevlileri, Baş Repartitör, Yardımcı Makinist, Yol İşçileri, Yol Kısım Şefleri, Tren Personeli, Kondüktör, Vagon Teknikeri Ve Teknisyeni, Tren Haberleşme Şefi, Temizlik Görevlileri, Yol Müdürü, Mekanik Sinyalciler, Mekanik Vasıta Tesis Cihaz Ve Vinç Operatörlüğü Mesleklerinde De Personel Alımı Yapmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın