Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Denizler Hakkında İlginç Bilgiler

Denizler Hakkında İlginç Bilgiler

Denizler Hakkında İlginç Bilgiler

Denizler Dünyanın Yüzde 70’ini Kaplar. Kıtaları Birbirinden Ayıranlarına Okyanus Denilir. Okyanusların Kollarına Ve Daha Küçük Su Kütlelerine İse Deniz Denilir. Denizlerin Ortalama Derinliği 4 Bin Metre İken Okyanuslarda İse En Derin Yer 11.521 Metre İle Büyük Okyanusta Bulunur.

Denizler Neden Dalgalanır:
Denizler Rüzgarın Sert Veya Hafif Esmesi İle Rüzgarın Kuvvetinin Derecesine Göre Denizin Yüzeyinde Küçük Yada Büyük Dalgalar Oluşmaktadır. Durgun Havalarda Dalgalar Rüzgarın Estiği Yerlerden Gelmektedir. Rüzgarın Estiği Yerlerden Gelen Dalgalara Ölü Dalga Denilmektedir. Rüzgarın Hızı, Esme Süresi Ve Etkisi Altında Bulunduğu Yüzeyin Genişliği Dalgaların Yüksekliğini Belirler.

Denizler Neden Taşmaz:
Denizler Hakkında İlginç BilgilerDenizlerin Sularının Buharlaşması İle Bulutlar Oluşur, Oluşan Bu Bulutlar Kara Parçaları Üzerine Gelerek Yağmur Ve Kar Halinde Toprağa Düşerler. Böylece Nehirler Ve Dereler Oluşur. Oluşan Bu Dereler Ve Nehirler Yüzlerce Kilometre Yol Alarak Denizlere Dökülürler. Böylelikle Denizden Buharlaşan Sular Tekrardan Denize Dönmüş Olur. Bu Olay Sürekli Tekrarlanmaktadır.

Gelgit Nedir? Neden Olur:
Güneş Yada Ay Denizin Üzerinde İken Suyu Kendine Doğru Çekmektedir. Bu Durumda Deniz Şişerek Yükselir Bu Duruma Gelim Denilir. Dünya Döndüğü İçin Etki Alanında Kalan Denizler Güneş Yada Aya Göre Yer Değiştirmiş Olurlar. Bu Durumun Sonucunda Çekim Etkisinden Kurtulan Deniz Suyu Alçalır Bu Duruma Gidim Denir. Gidim Gelgit Olayında Suyun Alçalarak Kıyıdan Çekilmesi Durumudur. Gelgit Denizlerin Düzeyinin Devirli Hareketlerine Denir. Ay Yada Güneşin Yaptığı Çekim Etkisiyle Denizlerin Düzeyinin Yükselişi Bu Devirli Hareketlere Neden Olur. Güneş İle Ayın Birbirine Yaklaştığı Durumlarda Çekimin Etkileri Daha Da Güçlenir. Bu Durumda Gelgit Olayının Etkisi Daha Çok Hissedilir. Gelgit Olayının Hiç Hissedilmediği Dönem İse Güneşle Ayın Birbirlerinden Doksan Derece Uzaklaştıkları Zamandır, Bu Zaman Deniz Düzeyinin Ölü Olduğu Dönemdir.

Denizlerin Renk Değiştirme Sebepleri:
Denizler Gökyüzünün Rengini Yansıtmaktadır. Güzel Güneşli Havalarda Deniz Yüzeyi Açık Mavi, Kapalı Bulutlu Havalarda İse Gri’dir. Denizlerin Rengi Derinliğine, Deniz Dibinin Ve Kumların Rengine Göre Değişir. Deniz Suları Beyaz Işığı Meydana Getiren Renkli Işınımların Bir Kısmını Emmektedir. Kırmızı, Sarı Ve Yeşil Işınımlar İlk Önce Emildikleri İçin Daha Delip Geçici Olan Mavi Işınımlar Yayılmaktadır. Güneşli Günlerde Böylece Denizin Rengi Mavi Olur. Deniz Suyunun Rengi Mevsimlere Yada Saatlere Göre Değişmektedir. Bu Duruma Güneş Işınım Emilmesinin, Güneşin Işınlarının Etkisi Ve Eğiklik Derecesi Neden Olur. Işınım Emilmesi Denizin Dibi Ve Özelliklerine Göre Değişir.

Deniz Tutması:
İnsan Ve Omurgalı Hayvanlarda İç Kulakta Dengeyi Sağlayan Küçük Bir Organ Bulunur. Dalgaların Etkisiyle Sallanan Deniz Aracında Bulunan Bazı İnsanların Bu Organları Çabuk Yorulur Ve Denge Duyusu Bozulur. Bu Duruma Endişe Duygusu Da Eklenince Baş Dönmesi Ve Mide Bulantısı Oluşur. Sağır Ve Dilsizlerde Bu Organ (Lavret) Görev Yapmadığı, Küçük Çocuklarda İse Organ Henüz Gelişmediği İçin Onları Deniz Tutmaz. Deniz Tutmasının En Önemli Nedeni Denge Merkezi Olan İç Kulağın Deniz Aracının Sallanması Dolayısıyla İrkilmesi Bunu Bazı İç Organların İrkilmelerinin İzlemesidir. Bu Durum Sonucunda Refleks’ler Düzensizleşir, Ruhsal Karışıklıklarla Birleşerek En Yoğun Olarak Ortaya Çıkar. Deniz Tutması Denge Duyu Organı Olan, İç Kulakta Bulunan Yarım Daire Şeklindeki, İçi Sıvı İle Dolu 3 Kanallı Lavret Neden Olur.

Deniz Suyu Neden Tuzludur:
Denizlerin Suyunun Tuzlu Olması, Kayların Çözünmelerinden Ve Nehirlerin Taşıdığı Sularla Olmaktadır. Nehirler Ve Dereler Her Yıl Milyonlarca Ton Madeni Denizlere Taşırlar. Denizlerdeki Sular Karalardaki Sulardan Daha Tuzludur. Deniz Suyunun Buharlaşması Tuzluluğunun Sabit Olarak Kalmasına Sağlamaktadır. Dünya Üzerindeki Her Denizin Kendine Özgü Bir Tuzluluk Oranı Bulunur.

Deniz Fenerleri:
Kıyılarda İnşa Edilen Deniz Fenerleri Geceleri Denizcilere Yol Göstermek İçin Kurulur. Her Fenerin Diğer Fenere Göre Farklı Bir Işığı Bulunur. Bu Fark İse Işığın Yanıp Sönme Zamanı Ve Rengidir. Bu Sebepler Denizciler Hangi Fenerin Yanından Geçtiklerini Anlarlar.

Denizlerin Derinlikleri:
Karayip Denizinin En Derin Yeri 6.296 Metre Derinliğe Sahip İken, Kuzey Buz Deniziniz En Deri Yeri 5.625 Metre, Akdeniz’in En Derin Yeri 4.404 Metre, Japon Denizinin En Derin Yeri 3.258 Metre, Kızıldeniz’in En Derin Yeri 2.369 Metre, Karadeniz’in En Derin Yeri 2.320 Metre, Ege Denizi’nin En Derin Yeri 2.201 Metre Ve Marmara Denizi’nin En Deri Yeri İse 1.300 Metredir. bilgiustan.com


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın