Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2020

Dikenli İncir Yetiştiriciliğine Başlamak

Dikenli İncir Yetiştiriciliğine Başlamak

Dikenli İncir Yetiştiriciliğine Başlamak

Dikenli İncir
Kendiliğinden Doğada Yetişen, Kaktüsgillerden Bir Bitkinin Meyvesi Olan Dikenli İncir En Bilinen İsimlerden Frenk Yemişi Son Dönemlerde İyi Bir Geçim Kaynağı Haline de Geldi. Ülkemizde Başta Antalya, Adana Olmak Üzere Mersin İlinde Yetişen, Kaktüsgillerden Bir Bitki Olması Nedeniyle Uzun Süre Susuz Kalabiliyor. İçinde Çok Sayıda Çekirdek Bulunduran, Dikenli Yapıya Sahip Olduğundan Hasat Edilmesi Sırasında Çok Dikkat Edilmelidir. Yetiştiği Bölgelerde Geçim Olanağı Sağlayan Bu Meyve İçerdiği Vitaminler Nedeniyle Sindirim Sistemi Vücuda Çok Büyük Faydaları da Bulunmaktadır

Dikenli İncir Yetiştiriciliği Devlet Destekleri
Dikenli İncir Yetiştiriciliği İşine BaşlamakYıllık İse 150 Bin Ton Civarında Toplanan Dikenli İncir Tarsus’a Bağlı Köylerde Hasadı Yapılıyor. Kırsal Alanlarda Hatta Yol Kenarlarında Kendiliğinden Yetişen Bu Meyve’ye Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Gezerden Tam Destek Geldi. Şu Aralar Fransa’dan Yoğun Talep Aldığı Bilinen Dikenli İncirin Hacettepe Üniversitesi İle Yürütülen Bir Proje İle Bu Ürünü İlaç Sektörüne de Kazandırılmasının Hedeflendiği Gezerin Yaptığı Açıklamalarla Yankı Buldu. Tamamı Fransa’ya İhraç Edilmesi Düşünülen Bu Meyve İle Kozmetik, Marmelat Ve Meyve Suyu İmal Edeceğini Konuşuluyor. Fransız İhracat Firmasının Çok Amaçlı Kullanmayı Düşündüğü Bu Meyve İçin Tarsus Ve Civarında Yetişen Dikenli İncir Meyvesinin Tamamına Talip Olduğu Yine Gelen Haberler Arasında Yer Alıyor.

Dikenli İncir Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır

Yeni Bir Üretimcilik Projesi Olarak Gündemde Olan Daha Çok Akdeniz Ve Çoğunlukla Antalya Bölgesinde Yetiştirilmektedir. Daha Çok Kurak Ve Kireçli Topraklarda Kendiliğinden Yetiştiğinden Sıfır Maliyetli Bir İş Gözüyle Bakabilirsiniz. Kaktüsgillerden Bir Bitki Olan Dikenli İncir Sıcağa Soğuğa Dayanıklı Olduğundan, Düzenli Sulama İle Çok Kolay Ve Zahmetsiz Bir Şekilde Gelişiyor. Eğer Kötü Bir Hasat Zamanı Geçirdiyseniz, Toprak Bakımından Çok Da Bütçe Ayıramayacağınız Bir Dönemde İseniz Dikenli İncir Yetiştiriciliğine Başlayabilirsiniz. . Avrupa’nın Bile Kıymetini Anladığı Bu Şifalı Meyve Üreticisine Ekmek Kapısı Oldu. Kıraç Bölgelerde Çok Hızla Bir Şekilde Gelişen Bu Mükemmel Meyve Size Hatırı Sayılı Bir Gelir Kazandıracaktır.

Ne Kadar Kazandırır.
Üretici İçin Alternatif Bir Meyve Haline Gelen Tezgahlarda Tanesi 50 Kuruştan Satılıyor. Balıkesir’den Hatay’a Kadar Ne Kadar Tüm Kırsal Bölgelerde Yetiştirilmeye Elverişli Olan Bu Meyve Ticari Olarak Gelecekte Üretici İçin Umut Vat Ediyor. Her Ne Kadar Faydaları Da Yeni Anlaşılmaya Başlansa Da Bu Meyve Her Yıl 20 Temmuz – 20 Ağustos Tarihleri Arasında Yaklaşık 1 Ay Gibi Bir Kısa Süre İçinde Olgunlaşıyor. Şimdilerde Pazarda Markette Yeni Yeni Görmeye Başladığımız Dikenli Meyve Tamamen Doğal Ortamda Yetişiyor. Yetiştirmesinden Daha Çok Hasadı Zahmetli Olsa Da Maliyetsiz Bir İş Olduğu İçin İncir Yetiştiriciliği İşi Umut Vat Ediyor. Bu Meyveyi Bir Dekar Alana Dikmeniz Halinde Tona Yakın Meyve Elde Edebiliyorsunuz. Bir Dekarda 800tl Kazanç Sağlayabiliyorsunuz. Sizde Yeni İş Kurma Gibi Bir Düşüncedeyseniz Dikenli İncir İşini En Azından Bir Düşünmeden Geçmeyin Deriz. bilgiustan.com

İşe Başlama Maliyeti
Ekim Ve Mart Ayları Arası Dikimi Yapılan Dikenli İncir Başlama Maliyeti Neredeyse Yok Gibi. Yapraklarından Dikim Yapılan Meyvenin Ayrıca Fidan Maliyeti Yok, Sulama Sistemi Kurmanıza Gerek Yok, Gübreye İhtiyaç Yok. Can Suyu Niyetine Dikim Döneminde Sadece Suya İhtiyaç Var.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın