Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Düdüklü Tencerenin Çalışma Prensibi

Düdüklü Tencerenin Çalışma Prensibi

Düdüklü Tencerenin Çalışma Prensibi

Düdüklü Tencerenin İcadı 1681 Yılında Fransız Fizikçi Denis Papin’in Basınçlı Tencere İsmini Verdiği Prensibe Dayanır. Düdüklü Tencere Hızlı Yemek Pişirmek İçin Buhar Gücünden Yararlanır. Su Normal Atmosfer Basıncı Altında 100 Santigrat Derecede Kaynamaktadır. Bir Sıvının Kaynama Derecesi Basınç İle Bir Miktar Yükseltilebilir. İşte Basıncı Yükseltmek İçin Bir Kap Kullanmak Gereklidir.

Düdüklü Tencerenin Çalışma PrensibiDüdüklü Tencerede Buhar Dışarı Çıkmadığından İçerideki Basınç Sonucu Su Yüz Derecede Kaynamaz Ve İçerideki Sıcaklık 125 Santigrat Dereceye Kadar Çıkarak Pişme Süresi Kısalır.

Düdüklü Tencerenin Yemekleri Pişme Süresini En Az Süreye İndirmesi Yüksek Isıda Kapalı Tamamen Kapalı Halde Pişirme Yapmasındandır. Düdüklü Tencerelerde Pişmenin Anlaşılması İçin Bir Subap Bulunmaktadır. Patlamanın Önlenmesi Amacıyla Düdüklü Tencerelerde Dereceye Göre Ayarlanan Subap Basınç Arttığında Hava Kaçırarak Tencerenin Patlamasını Önlemektedir. Düdüklü Tencere Sayesinde En Zor Pişen Yemekler Bile Kısa Sürede Pişiyor, Pişme Buharla Olduğu İçin Yemekler Daha Lezzetli Oluyor.

Düdüklü Tencerenin Mucidi Denis Papin‘in Basınçlı Tenceresi Yemekleri Çok Kısa Sürede Pişiriyor, En Sert Sığır Eti Bile Kuzu Eti Kadar Yumuşak Hale Geliyordu. Papin Tarafından Yapılan Tencere Sıkıca Kapatılan, Ateşin Üstünde Şiddetli Basınca Dayanabilecek Bir Demir Silindirden Yapılmış, Üzerine Bir Emniyet Subabı Eklemişti. Günümüzde Kullanılan Yemek Pişirme Süresini Düşüren Düdüklü Tencereler Ayrıca Ameliyat Aletlerinin Kaynatılarak Sterilize Edilmesinde De Kullanılmaktadır. Kullanımında Çok Az Da Olsu Su Kullanılması Tavsiye Edilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın