Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Dünyanın En Büyük İş Makinelerini Tanıyalım

Dünyanın En Büyük İş Makinelerini Tanıyalım

Dünyanın En Büyük İş Makinelerini Tanıyalım

Dünyanın En Büyük İş Makineleri Özellikleri, En Güçlü, En Büyük Dev İş Makinelerini Tanıyalım.

Dünya Çapında Taş Ocaklarını, Madenleri Ve Tünelleri Kazan Bir Grup Metal Canavarlar. Dünyada 250 Bin Kadar Farklı Buldozer Makinesi Türü Mevcuttur. Bu Canavarların Her Biri Kendi Alanında Dünya Birincisi 5 Adet Dev İş Makinelerini Tanıyalım.

CAT 797F Dünyanın En Geniş Kazma Kamyonu
Dünyanın En Büyük İş Makinelerini Tanıyalım CAT 797F624 Ton Ağırlığında Devasa Bir Kamyon. Bu Dev Kamyon Bir Seferde Tam 363 Ton Yükle Yüklenebiliyor. 363 Ton 3 Adet 2 Katlı Ev Ağırlığına Eşit.
Bu Dev Kamyon Teslim Edilirken 13 Ayrı Kamyonla Taşınıyor Ve Bu Parçaları Bir Araya Getirmek Bir Ekibin 20 Gününü Alıyor. Bu Devasa İş Kamyonunu Kullanmak İçin 2 Haftalık Özel Simülasyon Eğitiminden Geçiyor. Bu Makineyi Sürenler Aslında 2 Katlı Evlerini Sürüyorlarmış Hissine Kapılıyorlar. Bu Kadar Büyük Olmasına Rağmen Yüksek Bir Manevra Kabiliyetine Sahiptir. 363 Ton Yükü Sadece 25 Saniye İçinde Boşaltabilen Hidrolik Sistemlere Sahip. 4 Bin Beygir Gücündeki Motorunun Egzoz Dumanları Kamyon Yatağında Bağlanan Köprü İle Ana Koldan Isı Göndererek Hiçbir Şeyin Yapışıp Kalmamasını Sağlıyor. Bu Araçlar Kadar Tekerleklerde Büyük Olduğundan (Her Biri 5 Tondan Fazla) Sipariş Üzerine Yapılması Gerekiyor, Ve Bu Tekerleklerin Her Bir Takımı 6 Bin Dolar Değerinde. Bu Devasa Kamyon Saatte 457 Litre Mazot Tüketiyor Ve Bu Araçlar 24 Saat Çalışıyor Ve Bir Ful Depoyla 10 Saat Yol Yapabiliyor.

CAT 8750 Çekme Kepçesi

CAT 8750 Çekme KepçesiYürüyebilen Kocaman Bir Kepçe Canavarı Mega Kaldıraç, Makine Kazma Ve Taşına İşlerinde Kullanılıyor.
İnşaat Sektöründe Dev Adı Verilen Bir İş Makinesi 7350 Tonluk Ağırlığıyla Dünyanın En İyi İş Makinelerinin Arasında En Ağır Olanı. Kömür Madenlerinde Güç İstasyonlarını İşletip Kömür Akışını Sağlamak Tamamen Bu Devasa Makineye Bağlı.
Kanadalı Dev İş Makinesinin Görevi Kayaları Yerinden Kazarak Madencilere Kömüre Ulaşmaları İçin Yer Açmak. 12 Saatlik Çalışmasında Dev İş Makinesi 120 Ton Kaya Kazabiliyor. 132 Metrelik Devasa Vinç Tüm Buldozerlerin En Genişi. Dev Canavarın Karnında 27500 Beygir Gücündeki 20 Büyük Motordan Oluşan Makine Bölümü Bulunuyor. Dev Buldozerin Tekerlekleri Yok, Sıra Dışı Bir Hareket Şekli Bulunuyor. 2 Kocaman Ayağı Üzerinde Hareket Ediyor, Ayaklarının Her Hareketiyle 2 Metre Mesafe Kat Ediyor, Her Adımı Ortalama 5 Saniye Kadar Sürüyor. Bu Dev Buldozer Tek Bir Kepçede Tam 240 Top Yük Kaldırabiliyor. İş Makinesinin Çalışması İçin 4 Kişilik Ekip Gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

TAKRAF BAGGER

Dünyanın En İyi İş Makineleri TAKRAF BAGGERSıra Dışı Bir Dev İş Makinesi, Üretilmiş En Geniş Araçlardan Bir Tanesi.
243 Metre Uzunluğunda, 63 Metre Yüksekliğinde, İnsanlığın Ürettiği En Geniş Araç 6216 Ton Ağırlığıyla 101 Adet ABD Tankına Eş Değer Ağırlıkta. Bu Sıra Dışı Dev Makine Linyit Kömürü Çıkarma İşinde Kullanılıyor. Dev İş Makinesi Adeta Bir Zincirli Testere Gibi Görev Yapıyor Ve Tam 81 Ton Kaldırma Kapasitesine Sahip. 9950 Beygir Gücüdeki Kolu Her Gün 180 Futbol Sahası Genişliğine Sahip Araziyi Kazabilen Bir Canavar. 100 Milyon Dolar Değerindeki Maden Sahalarının Vazgeçilmez Makinesi Tam 22 Adet Motora Sahip. Ancak Bu Kadar Güçlü Motorlara Sahip Devasa Makine Saatte Ancak 350 Metre Yol Alabiliyor. Bu Devasa Canavar Yer Yüzünün 130 Metre Altından Linyit Kömürü Çıkarıyor. Makinenin İşi Bittiğinde Daha Küçük Olan Araçlar Asıl Kömürü Ayırıyor. Adeta Yer Çekimine Meydan Okuyan, Vinç Koluna Civata İle Bağlı Bu Kesim Tekerleği Dakikada 75 Defa Dönebiliyor. Bu Devasa Vinç Kolu Makinenin Devrilmemesi Adına Bir Başka Vinç Koluyla Dengelenmiş Durumda. Bu Olağan Üstü İş Makinesini Çalıştırabilmek İçin 8 Kişi Gerekiyor.

KOMATSU WA1200

Dünyanın En Büyük İş Makineleri KOMATSU WA1200Japonların Üstün Bilgisayarlı Kaldıracı.
Madencilik Dünyasındaki En Gelişmiş Teknolojide Ağır Kaldıraçlardan Bir Tanesi Tam 213 Ton Ağırlığında. Ama Bu Kadar Ağır Olduğuna Aldanmayın, Çok Çevik Bir Buldozer. Kepçesini Tam Doldurup Tekrardan Boşaltması Sadece 21,5 Saniye Sürüyor. Bu Canavar 36,5 Ton Yükü Kaldırma Kapasitesine Sahip. 60 Litrelik Motoruyla 1560 Beygir Güç Üretebiliyor. Saatte 22,5 Kilometre Hıza Ulaşabilen Bu Dev İş Makinelerinden Avrupa Kıtasında Sadece 3 Adet Bulunuyor. En Son Model Hidrolik Sistemlerle Donatılmış Olan Komatsu Wa1200 Buldozerler Arasında Gerçek Bir Dev. Bu Makinenin Arkasındaki Teknoloji Sıra Dışı. İstenilen Tüm Hareketleri Yapmak Bu Bilgisayar Panellerinin Gerçekleştirdiği Durum. Tüm Data Uydu Aracılığıyla Japonya’daki Bir Uydu Kabinine Bağlı. Olası Hataları Önceden Uyarma Sistemi Aracın Daha Temkinli Çalışmasını Sağlıyor.

CROSSRAIL TUNNEL BORER

CROSSRAIL TUNNEL BORERTünel Açma Makinesi.
7 Metre Yüksekliğinde, 148 Metre Uzunluğunda Dönen Bir Kesici. Alman Tasarımı Bu 1000 Ton Ağırlığındaki Devasa Tünel Kazma Makinesinin Dünyada 600 Farklı Çeşidi Bulunuyor. Dev Tünel Kazma Makinesi Bir Dönüşünde 7 Ton Yük Alabiliyor. Bu Tünel Kazma Makinesinin Kesme Kafasındaki Bölümün Dönmesini Sağlayan 23 Adet Elektrikli Motoru Mevcut Ve 4168 Beygir Güç Üretebiliyor. Bu Makine Sadece Kazıp Taşıma Yapmıyor, Aynı Zamanda Tüneli De Oluşturuyor. Makinenin Çalışması İçin 20 Kişilik Ekip Gerekiyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın