Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Edirne Enez Gezi Yerleri

Edirne Enez Gezi Yerleri

Edirne Enez Gezi Yerleri Tarihi Ve Turistik Mekanları

Edirne Enez İlçesinde Nerelere Gidilir, Ne Yenir Ve Nerelerde Konaklanır
Edirne’nin Sahil Şeridinde Kurulmuş Yarımada Şeklinde Bir Sahil İlçesidir. Geçmişi Milattan Öncesine Kadar Uzanan Enez İlk Kurulduğunda Denizin Yanına Kurulmuş Zamanla Meriç Nehrinin Taşıdığı Alüvyonlar İle Sahilden Biraz İçeride Kalmıştır. Güzel Ve Berrak Koylara, Tarihi Bir Mirasa Ve Yöreye Özgü Lezzetlere Sahip Olan Enez İlçesi Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Bir Doğa Güzelliğidir.

Edirne Enez’e Nasıl Gidilir
Edirne Enez Gezi Yerleri Tarihi Ve Turistik Mekanları

İstanbul Üzerinden Edirne’ye, Oradan da Keşan İlçesi Üzerinden Ulaşabilirsiniz. Turistik İlçe Yarım Ada Şeklinde Olduğundan Keşan Üzerinden Başka Ulaşım Yolu Yoktur. Edirne İle Enez Arası 180 Kilometre Mesafededir. İstanbul’dan Otobüs İle 4 İla 4.5 Saat, Özel Aracınızla 3 İla 3.5 Saatlik Sakin Bir Yolculuk Sonrası Ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler
Enez Kalesi; 740 Metre Uzunluğunda Surlara Sahip, 15 Sur Kulesi Bulunan Ve İki Kapıdan Ulaşım Sağlanan Bir Kaledir. Kale İçerisinde Helenistik Dönem Mimari İzleri Taşıyan Kayalar İçine Oyulmuş Mekanlar İle, Kale Bahçesinde Yer Alan Toplanma Alanları Bulunmaktadır. Kalenin İçinde Yer Alan, Eski Kilise Çevresinde Yer Alan Kaya Mezarları Ve İşlemeleri Mutlaka Görülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Enez Nekropolü; Enez’in Eski Çağlarda Tek Ulaşım Yolu Olan Taş Altı Yamacının Kenarında Yapılan Devasa Ve Görkemli Kaya Mezarlarının Bulunduğu Alandır. Şehre Gelenlerin İlk Göreceği Yapılar Olarak İnşa Edilmiştir. Günümüzde Neredeyse Tamamı Ayakta Durmaktadır.

Antik Cadde; Enez Merkezde Ortaya Çıkarılan Blok Taşlardan Yapılmış Bir Cadde Olan Antik Cadde Balık Sırtı Mimarisi İle İnşa Edilmiş Ve Günümüzde Ziyarete Açıktır.

Deveci Hanı; Osmanlı Dönemi Eseri Olan Bu Han Günümüzde Hala Ayaktadır. Kervansaray Mimarisi İle İnşa Edilmiş Ve Hayvan Barınakları, Koşuş Sistemi İle Düzenlenmiş Dinlenme Alanları Belirgin Bir Şekilde Görülmektedir.

Roma Villası; Enez’in Biraz Dışında Ortaya Çıkarılan Villanın Tabanı Mozaik Yapılarla Kaplıdır. Duvarlarında Ki İşlemeler Ve Figürler Çok Zengin Birinin Villası Olduğunu Ortaya Koymaktadır. Ayrıca Enez Arkeoloji Müzesinde Bu Villadan Çıkarılan Altın, Gümüş Ve Bronz Eserler Sergilenmektedir.

Sahil Kervansarayı; Denizden Gelebilecek Saldırılar Nedeniyle Deniz Dik Bir Dikdörtgen Plan Şeklinde İnşa Edilmiştir. Deniz Ticaretinin Yoğun Olduğu Dönemlerde İhtiyaç Duyulduğu İçin Yapılan Kervansaray Günümüzde Enez Plajı Olarak Bilinen Gümrük Bölgesinde Yer Almaktadır. 1. Dünya Savaşı Sırasında İngiliz Askerlerinin Lojistik Üssü Olarak Kullanılmıştır.

Gala Gölü; Ülkemizin Manyas’tan Sonra İkinci Büyük Kuş Cennetidir. Yaklaşık Olarak Yıl İçerisinde 109 Kuş Türünün Barındığı Ve Özellikle İlk Bahar Aylarında Kuş Çeşitliliği En Fazla Olduğu Dönem Olduğundan Kuş Sesleri Çok Uzaklara Duyulur. Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Cennet Parçasıdır.

Enez’deki Plajlar

Enez, Tarihi Bir Kişi Olan Kaptan Kusto’ya Göre Dünyada Kendi Kendini Temizleyen Altı Koydan Biri Enez’dedir. Yıl İçin Üç Defa Sıcak Ve Soğuk Su Akıntıları İle Kendini Temizleyen Koyları Sayesinde Berrak Ve Tertemiz Denize Sahiptir. Enez’de Deniz Tatili Yapılacak Yerler:

Vakıf Sahili: Enez İle Keşan Yolu Üzerinde Bulunan Ve Abdurrahim Köyünün Altında Bulunan Vakıf Sahili, Tertemiz Ve Dalgasız Suları İle Denizin Tadını Çıkaracağınız Bir Sahildir.

Saroz Körfezi: Kendini Temizleme Özelliği Olan Körfez, Bölgenin En Temiz Denizine Sahip Olma Özelliğini Taşıyor. Ayrıca Sahile Yakın Konumdaki Müstakil Evlerde Kalma Şansı Mükemmel Bir Deniz Tatili İmkanı Sunmaktadır.

Büyükevren Sahili: Yerleşim Yerine Biraz Uzak Ama Sakin Ve Temiz Bir Sahildir. Huzurlu Ve Sakin Bir Tatil Yapmak Ve Denizin Tadını Çıkarmak İstiyorsanız Mutlaka Büyükevren Sahilini Denemelisiniz.

Yayla Sahili: Saros Körfezinin Bitimine Doğru Olan Bu Sahil, Saroz Körfezinde Yer Aldığı İçin Çok Temiz Ve Berrak Sulara Sahiptir. Hem Kumsal Hem De Kayalık Sahilleri Yüzmek, Akşam Serinliğinde Yürüyüş Yapmak İçin Çok İdealdir.

Altın Kum Plajı: Kumunun Renginden Dolayı İsmi Altın Kum Olarak Kalmıştır. Sakin Ve Temiz Bir Sahil Olmasına Rağmen Biraz Rüzgarlıdır. Windsurf Yapılan Dünyanın 3 Sahilinden Biridir.

Edirne Enez Konaklama Yerleri
Enez, Küçük Bir İlçe Olduğu İçin Orta Ölçekli Oteller, Butik Ve Apart Oteller, Kiralık Müstakil Evler, Ve Kiralık Köy Evlerinde Kalabilirsiniz. Size Tavsiyem Kiralık Köy Evlerini Tercih Etmeniz Yönünde Olacaktır. Hem Doğanın, Hem Doğallığın Hem De Yakındaki Sahilin Tadını Çıkarmak İçin Köy Evleri İdeal Tercih Olacaktır.

Enez’de Ne Yenir
Enez; Deniz Kenarına Kurulu Bir İlçe Olduğundan Deniz Ürünleri Yapan Restoranlar Tercih Edilebilir. Özellikle Gala Gölüne Yakın Bir Gölde Yakalanan Yılan Balıkları Çok Lezzetli Olmaktadır.Ayrıca Cıbır Ve Melendros Balıkları Mutlaka Tadılması Gereken Deniz Ürünleridir. Bunun Yanında Enez Pilavı Dedikleri Aslında Meyhane Pilavına Benzeyen Ancak Tadı Muhteşem Olan Pilavdan da Mutlaka Yenmelidir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın