Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Edirne Keşan Gezi Yerleri Yöresel Yemekleri

Edirne Keşan Gezi Yerleri Yöresel Yemekleri

Edirne Keşan Gezi Yerleri Yöresel Yemekleri

Edirne Keşan Gezilecek Yerleri Görülecek Yerlerini, Yöresel Yemeklerini Sizler İçin Derledik.

Keşan’da Nerede Konaklanır, Nerelere Gidilir, Ne Yenir
Edirne Keşan Gezi Yerleri Kent MerkeziKeşan, Saros Körfezinin Bitiş Noktasına Kurulmuş, Berrak Mavi Denizi Ve Doğal Tabiat Güzelliklerinin Sırt Sırta Olduğu, Geçmişi Milattan Önce 4 Yy Dayanan, Bulunduğu Konum İle Avrupa, Edirne, İpsala, İstanbul Yollarının Birleşme Noktasında Yer Alır, Edirne’nin Şirin Bir İlçesidir. İlçenin Geçmişteki Adı Zorlanis İken, Günümüzdeki Adı İle İlgili; Kirişleri Çok Büyük Olan Bir Han Olan Kirişli Handan Geldiği Ve Uyuşturucu Kullanan Keşlerin Bulunduğu Keşhanelerden Geldiği İle İlgili İki Rivayet Vardır.

Nasıl Gidilir
Keşan’a İstanbul Üzerinden 287 Kilometrelik Bir Yolculuk İle Gidilir. Otobüs İle 3.5 – 4 Saat, Özel Araç İle 3 Saatlik Sakin Bir Yolculuk Sonrası Keşan Merkeze Ulaşılır.

Gezilecek Yerleri
Rusiyyon Kalesi; Yayla Sahili Üzerinde Bulunan Rusiyyon Kalesi, Keşan’da Yaşayan Rumların Zamanında Denizi Gözetlemek Amacıyla Yaptırdıkları 9 Yy Kalesidir. Günümüzde Büyük Bir Kısmı Harabe Olarak Ziyaret Açık Haldedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hersekzade Ahmet Paşa Cami; Fatih Sultan Mehmed’in Komutanlarından Biri Olan Hersekzade Ahmet Paşa Buraya Anadolu’dan Halkı Yerleştirirken Bir Cami Yaptırmış Ve Öldükten Sonra Kendi Adı Verilmiştir. Yaklaşık 600 Yıllık Bir Tarihi Olan Cami Günümüzde Sağlam Bir Şekilde Ayaktadır. Cami Yakınında Tarihi Bir Hamam Da Bulunmaktadır.

Taş Evler; Hersekzade Ahmet Paşa Cami Çevresinde Yer Alan Mahallerinin Eski Taş Evleri Estetik Açıdan Çok Güzel Bir Mimariye Sahiptir. Cami Ziyaretinden Sonra Mutlaka Bu Sokaklarda Gezilmeli Ve Eski Taş Evler Görülmelidir.

Taş Köprü; Osmanlı Devleti Zamanında 1670 Li Yıllarda Yapıldığı Bilin Üç Kemerli Taş Köprü İlk Yapıldığında Toplam Dört Köprü Zincirinden Oluşmaktayken Günümüze Kadar Bir Tanesi Sağlam Olarak Gelmiştir.

Edirne Keşan Gezilecek Yerler Gökçetepe Tabiat ParkıGökçetepe Tabiat Parkı; Saros Körfezi Çevresinde Yer Alan Ve Havasıyla Oksijen Deposu Olarak Bilinen Gökçetepe Parkı, Bir Çok Alerjik Hastalığa Karşı Tedavi Edici Bir Havaya Sahiptir. 2003 Yılından İtibaren Yapılan Düzenlemeler Sonucu Çadır Kamp Alanı, Restoranlar Ve Plajları İle Turizm Merkezi Olmuştur.Doğa Güzellikleri, Yeşillikleri Ve Mavi Denizi İle Görülmesi Gereken Yerlerin Başında Gelir.

Keşan Sahilleri

Edirne Keşan Sahilleri PlajlarıSazlıdere Sahili; Keşan’a 22 Km Mesafede Gelibolu Yolu Üzerinde Bulunan Sazlıdere Köyünün Altında Yer Alan Sahil Uzun Kumsallara Sahiptir. Sazlıdere Sahili; Berrak Ve Tertemiz Denizi Ve Sazlıdere Köyünün Yeşillikleri Arasında Muhteşem Bir Sahildir.

Mecidiye Sahili; Mecidiye Sahili Saros Körfezinin İçinde Mecidiye Köyünün Önünde Uzanan Ve Temiz Saros Körfezinin En Güzel Yerinde Yer Alan Bir Sahildir. Bu Sahilin Tek Eksiği Konaklamak İçin Otel Olmamasıdır.

Danişment Sahili; Çadır Kampı Yapmak, Denizin Tadını Çıkarmak Ve Yeşilin, Doğanın İçinde Kalmak İsteyenler İçin Çok İdeal Bir Sahildir. Danişment Sahili İçin Karavan Kamp Alanı Çalışmaları Devam Etmekte Olup Bir Süre Sonra Karavanlarınızla İstediğiniz Tatili Yapabilirsiniz.

Göbekli Tepe Sahili; Göbekli Tepe Sahili Çamlıca Beldesi’nin 4 Km İlerisinde Yer Alan Göbekli Tepe Köyünün Altında Kalan Bir Sahildir. Göbekli Tepe Köyünden 5 Km İçeride Bulunan Göbekli Tepe Sahili Keşan’ın En Temiz Sahillerinden Biridir. Sakin Ve Doğa İle İç İçe Bi Tatil Geçirmek İsteyenler Mutlaka Göbekli Tepe Sahiline Gitmelidir.

Keşan’da Nerede Konaklanır
Keşan İlçesi’nin Küçük Bir İlçe Olmasından Kaynaklı Olarak Büyük Otel Bulamassınız. Ancak Orta Ölçekli Oteller Özellikle Erikli Beldesinde Olmak Üzere Göbekli Tepe Yolu Üzerinde Çok Sayıda Vardır. Bunun Yanında Apart Oteller, Butik Oteller Saros Körfezi Civarında Çok Sayıda Bulunurken Kiralık Günübirlik Evler, Göbekli Tepe Köyünde Kiralık Köy Evleri Bulunmaktadır. Konaklamak İçin Saros Körfezindeki Apart Oteller, Erikli’deki Butik Oteller Ve Göbekli Tepe Köyündeki Köy Evleri Tercih Edilebilir. Burada Dikkat Edeceğiniz Nokta Keşan’a Gelmeden Önce Rezervasyon Yaptırmanızdır. Önce Yapılacak Rezervasyon Sizi Bir Çok Sıkıntıdan Kurtaracaktır.

Keşan’da Ne Yenir
Tavada Yaprak Ciğeri; Keşan’a Özgü Meşhur Tavada Yaprak Ciğeri Çok Lezzetli Ve Muhteşem Bir Tada Sahiptir. Tavada Yaprak Ciğerini Mutlaka Denemelisiniz.

Ciğer Tavası; Edirne’nin En Meşhur Yemeklerinden Olan Ciğer Tavası Keşan’da Birçok Yerde Çok Lezzetli Olarak Yapılmaktadır. Mutlaka Denenmemiş Gereken Tartlar Arasındadır.

Bu İki Yemeğin Dışında Keşan’da; Meşhur Köftecilerden Köfte, Balık Restoranlarından Balık Ve Kalamar, Et Restoranlarından Keşan Usulü Kebap, Somon Sarma, Fener Kavurma, Kadayıflı Karides, Kalamar Ve Balık Kavurma, Peynir Helvası Gibi Lezzetleri Deneyebilirsiniz. Bu Lezzetler Yöreye Özgü Farklı Soslar Kullanılarak Yapılmakta Ve Sadece Keşan Ve Edirne Yöresine Özgü Yemeklerdir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. muratakgun dedi ki:

    Ayrıca merak edenler için Keşan’ın tarihi hakkında bilgilere http://kesanonline.com/kesan-tarihi/ ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın