Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Erken Doğum Neden Olur?

Erken Doğum Neden Olur?

Erken Doğum Neden Olur? Belirtileri Nelerdir

Erken doğum 38- 42’nci haftalar dışında gelişen doğum eylemine verilen addır. Prematüre doğum olarak da bilinir. Erken doğumun belirtileri çoğu zaman kendini net bir şekilde gösterir. Ancak bazı durumlarda bu belirtilerin başta anne adayı olmak üzere hekimler tarafından bile tespit edilmesi zordur.

32’nci haftadan itibaren gelişen doğum eylemleri, bebek anne karnında kısmi olarak gelişimini tamamladığından ve dışarıda hayati fonksiyonlarını yerine getirebilecek düzeyde olduğundan çoğunlukla erken doğum olarak değerlendirilmez.

Erken doğum durumunda çoğu zaman önceden haberci belirtiler ortaya çıkar. Bu doğumların bir kısmında yaşama şansı çok düşüktür ve abortus (düşük) olarak adlandırılır.

Erken Doğum Neden Olur? Belirtileri NelerdirErken gebelik belirtileri:
• Nişan gelmesi
• Doğum sancılarının başlaması
• Doğum sancılarının düzenli aralıklarla ve sık meydana gelmesi,
• Normal doğum standartlarında gerçekleşen erken doğum,
• Lekelenme veya kanama olması,
• Karından aşağıya doğru baskı ilerleyen baskı hissi
• Bel ağrısı

Nişan gelmesi: Nişan annenin uterus (rahim) girişinde gebelik döneminde gelişen ve doğumdan yaklaşık 48 saat önce dışarı atılan muköz yapıya (sümük yapısında) bir maddedir. Bir nevi tıkaç görevi görür. Ayrıca uterus dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyacak bir yapıdadır.

Doğum sancılarının başlaması: Antreman sancılarının sona erip doğum sancılarının başlaması erken doğumun en önemli belirtilerinden biridir. Bununla beraber bazen yanlış değerlendirmeye bağlı olarak erken doğumdan şüphelenilebilir. Çünkü bu durum tamamıyla anne adayının beyanına bağlıdır.

Doğum sancılarının düzenli aralıklarla ve sık meydana gelmesi: Doğum sancıları antreman sancılarının aksine düzenli aralıklarla meydana gelir. Antreman sancıları, normal doğum sancılarına hazırlık maksadıyla uterusun yaptığı ve annenin hayat standardını bozmayacak şekilde gerçekleşen kasılmalardır. Bu kasılmaların zamanından önce anne adayının hayat standardını kısıtlayabilecek boyutlara ulaşması ve annenin fiziksel kabiliyeti büyük ölçüde azaltması erken doğumun belirtileri olarak kabul edilir ve hiç vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmasının gerektirir. Sağlık kuruluşlarında yapılacak kan ve idrar tetkiklerinin yanı sıra görüntüleme işlemleriyle gelişen kasılmaların erken gebelik belirtisi olup olmadığının ayrımı yapılabilir.

Normal doğum standartlarında gerçekleşen erken doğum: Bu durum sadece iri bebek olması durumunda söz konusu olabilir. İri bebek, anne karnında bebeğin normal zamanından önce gelişimini tamamlaması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. İri bebek çoğunlukla erken doğuma sebep olur. Çünkü bebek gelişimini erken tamamladığından, doğum sancılarının tetiklenmesi daha erken gerçekleşir. Bu durum yanlış gebelik haftası hesaplamadan kaynaklanabileceği gibi yanlış hesaplama olmadan bebeğin gelişiminin hızlı olmasından da kaynaklanabilir.

Lekelenme veya kanama olması: Anne adayının iç çamaşırında vajinadan kaynaklı bir lekelenme ya da vajinada kanama mevcutsa bu durum hem erken doğum hem düşük belirtisi olabilir. Bu sebeple hemen bir sağlık kuruluşuna transport sağlanmalıdır.

Karından aşağıya doğru baskı hissi: Karın bölgesinden başlayarak kasık bölgesine doğru ilerleyen bir baskı hissinin hissedilmesi erken doğumun belirtisi olabilir. Bu hissin sebebi bebeğin doğum pozisyonu alarak uterusun girişine baskı yapmaya başlamasıdır.

Bel ağrısı: Anne adayının yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyecek ve hareketlerini kısıtlayacak bel ağrıları genellikle doğumun yaklaştığının habercisidir. Ancak bel ağrısı erken doğum belirtilerinden biri de olabilir. Eğer bel ağrısı çok erken başlayarak annenin hayat standartlarını neredeyse hareket edemeyecek boyutta kısıtladıysa, bu durum bir erken doğum belirtisi olarak değerlendirilebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın