Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2020

Gazel (Ceylan) Hakkında Bilgiler

Gazel (Ceylan) Hakkında Bilgiler

Gazel (Ceylan) Hakkında Bilgiler

Ceylan (Gazel) Boynuzgiller Familyasından Gazella Cinsi, Çift Toynakları Hayvanlara Verilen İsimdir.

Gazel (Ceylan) Hakkında BilgilerGrant Gazeli: Ekvatoryal Afrika’da Yaşayan Türün Boyu 80 İle 90 Santimetre, Ağırlığı İse 45 İle 80 Kilogram Arasındadır. Boynuzları Erkeklerde 80 Santimetreyi Bulabilir. Dişilerinde İse Boynuzlar Çok Daha Küçüktür. Grant Gazelleri 6 İle 30’lu Gruplar Halinde 2 Kilometre Karelik Erkek Gazelin Kendi İdrarlarıyla Belirledikleri Bir Alanda Yaşarlar. Hamilelik Süresi 6 Ay Olan Türün Kesin Bir Üreme Dönemi Bulunmamaktadır. Her Üreme Döneminde 1 Yavru Dünyaya Getirirler. Diğer Türleri Gibi Çok Hızlı Koşuculardır.

Beisa Gazeli: 6 İle 40 Kişilik Gruplar Halinde, Zebra Ve Antilop Sürüleri İçinde Doğu Afrika Savanalarında Yaşayan Türün Erkeklerinin Boynuzları 1 Metreye Kadar Uzunluktadır. Yaşlanan Türleri Yalnızlığa Terk Edilir. Birkaç Gün Su İçmeden Hayatta Kalabilen Beisa Gazeli Genelde Sert Otlar Ve Yapraklarla Beslenmektedir.

Thomson Gazeli: Afrika Kıtasının Ekvator Kuşağına Yakın, Bol Bitki Örtüsüne Sahip Savanalarda Yaşarlar. Erkeklerinin Boynuzları 30 Santimetreye Kadar Ulaşır. Dişilerinin İse Boynuzları Daha Kısadır. Ağırlığı 20 İle 30 Kilogram Arasında Olan Türün, Boyu İse 65 Santimetre Kadardır. Kıta Üzerinde Çokça Görülen Tür 10 İle 50’lik Gruplar Halinde Yaşamaktadır. Ağaç Yaprakları Ve Otlarla Beslenirler.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın