Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Gebelik Belirtileri Hamileliğin İşaretleri

Gebelik Belirtileri Hamileliğin İşaretleri

Gebelik Belirtileri Hamileliğin İşaretleri Nelerdir

Gebelik Belirtileri 3 Ana Grupta İncelenir:
• Gebelik Şüphesi Veren Belirtiler (Anne Algısına Bağlı Gebelik Belirtileri)
• Olası Gebelik Belirtileri (Uzman Görüşüne Bağlı Olası Hamilelik Belirtileri)
• Kesin Gebelik Belirtileri

Gebelik Şüphesi Veren Belirtiler

Gebelik Belirtileri Hamileliğin İşaretleri Nelerdir

Bu Tip Belirtiler Genellikle Annenin İfadesine Dayanan Hamilelik Belirtileri (Subjektif Semptomlar) Olarak Bilinir. Bunlar:
Adet Gecikmesi (Amenore): En Sık Hamilelik Belirtisi Olarak Görülür. Bazı Kadınlar Gebelik Şüphesi Veren Gebelik Belirtileri Arasında Diğer Belirtileri Adet Kanaması Öncesi Yaşadığı Belirtiler İle Karıştırabilir. Çoğunlukla Gebelik Testlerinin Ve Araştırmasının Yapılmasının Tetiklenmesi Adet Gecikmesi Sonrası Olur. Sağlık Kuruluşlarının Yanı Sıra, Çeşitli Gebelik Testlerinin Alınarak Ev Ortamında Denenmesi Adet Gecikmesinden Sonra Uygulanır.
İştah Bozukluğu (Aşerme),
Sabah Bulantı Ve Kusmalar (Emezis Gravidarum): 6. Gebelik Haftasında Başlar Ve 12-14. Gebelik
Haftasına Kadar Devam Edebilir. Nedenin, Yükselen Hcg Olduğu Düşünülmektedir. Aşırıya Kaçtığı Durum, Dehidratasyon Ve Ketonürinin Geliştiği Hiperemezis Gravidarumdur.
Salyada Artma,
Göğüslerde Gerginlik Ve Karın Büyümesi: Memede Hassasiyet Ve Büyüme Oluşur. Bu Belirti Dışarıdan Bakıldığında Pek Fark Edilmeyecek Boyuttadır. Çoğunlukla Sadece Gebe Kişi Tarafından Fark Edilir Ve Hamilelik Belirtisi Olarak Algılanır. Bu Dönemde Meme Bölgesi Aşırı Derecede Hassastır. Adet Dönemi Belirtileriyle Karıştırıldığına Sıkça Rastlanmıştır. Ayrıca Meme Dokusunun Uç Kısımlarında Renk Değişikliği De Nadiren De Olsa Görülebilmektedir.
Sık Sık İdrar Yapma (Üriner Sistem Değişikliği): Büyüyen Uterusa(Rahim) Bağlı Pollaküri Gelişir. Uterus Büyümesiyle Beraber Mesaneye Baskı Yapmaya Başlar. Bunun Sonucu Olarak Mesane Hacmi Küçülür Ve Doluluk Oranı Daha Kısa Sürede Hissedilmeye Başlar. Bunun Sonucu Olarak Da Sık İdrara Çıkma İle Karşılaşılır. Bazı İdrar Yolu Enfeksiyonları Da Bu Tip Bir Belirtiye Sebep Olabilmektedir. Çoğunlukla Gebelik Belirtisi Olarak Algılanmamakta Ve Bir Hastalık Habercisi Olarak Düşünülmektedir.
• Uykuya Meyil,
• Halsizlik (Yorgunluk Hali)
• Fetal Hareketlerin Hissedilmesi: Yaklaşık 16-20. Gebelik Haftalarında Hissedilebilir.
• Servikal Mukus Değişikliği,
• Baş Dönmesi: Damarların Ani Genişlemesine Bağlı Olarak Hipotansiyon (Düşük Tansiyon) Gelişebilmektedir. Bunun Sonucu Olarakta Anne Adaylarında Bayılma Vakalarına Sıkça Rastlanmaktadır. Gebelik Belirtileri Arasında Halk Arasında En Çok Bilinen Belirtidir.
• Ruh Hali Değişikliği: Hormonal Dengenin Ani Değişimi Sebebiyle Hamilelik Belirtisi Olarak Sıklıkla Aşırı Duyarlılık, Duygusallık, Sinirlilik Gibi Duyguların Uç Noktalarda Yaşandığı Görülür. Ani Ruh Hali Değişiklikleri De Bulunmaktadır.

Olası Gebelik Belirtileri

Bu Tip Hamilelik Belirtileri, Gebe Adayının Doktor Tarafından Muayenesi Sonucunda Elde Edilen Belirtilerdir:
Chadwick Bulgusu: Vajina Ve Uterusun Porsiyo Kısmında Kırmızı-Mavimtrak Renk Lividite Oluşması (Vajen Mukozasının Artmış Konjesyon Nedeni İle Koyu Mavi Renk Almasıdır),
• Uterusun Büyümesi Ve Yumuşaması: Pelvik Muayenede Uterus Yumuşamış Ve Büyümüştür.
• Uterus Kıvam Değişmeleri,
• Hegar, Piskacek, Holzapfel Ve Noble Belirtileri;
Hegar: İsthmusta Lokal Yumuşama,
Piskacek: Plasentanın Uterusa Yapıştığı Yerde Belirgin Yumuşama,
Holzaphel: Gebe Uterusun Muayenede Parmak Altında Çökmesi,
Noble: Yan Fornikslere Parmak Sokulduğunda Parmağın Korpusa Çarpması.
• Memelerde Değişmeler Ve Sıvı Gelmesi,
• Stria Gravidarum, Pigmentasyon Artması,
• Bazal Vücut Isısında Artma,
• Serviks Mukusunda Eğrelti Otu (Frotti) Reaksiyonu.
• Serviks 6- 8’nci Gebelik Haftalarında Yumuşar, Konjestedir
• Ciltte Artmış Pigmentasyon (Kloazma Ve Linea Nigra), Strialar, Palmar Eritem Ve Telenjektaziler
• Gebelik Testi (İdrar): Plazma Veya İdrarda Hcg Saptanması Olası Bir Bulgudur.

Kesin Gebelik Belirtileri

Çocuk Kalp Seslerinin Duyulması (Kulakla, Fonokardiyografi) İle Çocuk Kalp Aksiyonlarının EKG İle Saptanması, (Fetal Kalp Atımlarının Belirlenmesi): Oskültasyon Veya Doppler İle Çocuk Kalp Sesleri Duyulabilir. Normalde Fetal Kalp Atımları 110- 160 Atım/Dk Arasındadır. Bu Atımların Altında Olması Ya Da Fetal Kalp Ritminin Bozulması, Fetüste Bir Anomalinin Oluştuğunun İşaretidir. Acil Müdahale Gerektirir.
• Çocuk Kısımlarının Muayenede Elle Hissedilmesi,
• Çocuk Hareketlerinin Doktor Tarafından Saptanması,
• Fetal Hareketlerin Gözlenmesi: Fetal Hareketlerin Dışarıdan Gözlenmesi Ya Da Elle Hissedilmesi Yaklaşık 20. Haftadan Sonra Mümkündür.
• Ultrasonla Amnios Kesesi, Embriyon Ve Embriyon Kalp Hareketlerinin Çocuk Kafa Ve Diğer Vücut Kısımlarının Tespiti (Transabdominal USG): Transabdominal USG İle Beta Hcg Düzeyi 5000-6000 Mlu Üzerine Çıktığında Gebelik Kesesi İzlenebilir. Bu Belirti Hamilelik Belirtileri Arasında En Kesinidir.
Transvajinal USG İle Amniyoz Kesesinin Tespiti: Transvajinal USG İle 5’nci Gebelik Haftasında, Beta Hcg Düzeyi 1500-2000 Mlu Üzerine Çıktığında Gestasyon Kesesi İzlenebilir. Beta Hcg 2000 Mlu/Ml Yüksek Tespit Edilen Ve Parça Düşürme Hikayesi Olmayan Vakalarda, Transvajinal USG İle Eğer Uterus İçinde Gebelik Kesesi İzlenemez İse Ekstra Uterin Gebelik, Spontan Abortus, Trofoblastik Hastalık Düşünülmelidir
Braxton Hicks Kontraksiyonları: Elle Hissedilebilen Düzensiz Aralıklarla Gelen Ağrısız Uterus Kontraksiyonlarıdır. Gebe Tarafından Uterus İçerisinde Bir Gerginlik Olarak Hissedilir. İleri Gebelik Haftalarında Ve Geceleri Sıklığı Artar.
Gebelik Testinin (Kanda) Müspet Çıkması: Hcg Seviyesinin Yükselmesi Kesin Bir Hamilelik Belirtisi Olarak Değerlendirilir.
Biyolojik Testler: Günümüzde Bu Tetkikler Yerini Daha Duyarlı Ve Ekonomik Metodlara Bırakmıştır. Ascheim Zondek (Fare Testi), Friedman Testi (Tavşan Testi), Hobgen Ve Balli- Minini Testi (Kurbağa Testi) Tarihi Öneme Sahip Testlerdir.
• İmmünolojik Testler: İmminolojik Testler Polipeptid Hcg Proteininin Antijenik Özelliklerine Dayanmaktadır. Bu Testler Duyarlı Hale Getirilmiş Kırmızı Kan Hücreleri Ya Da Lateks Partikülleri İle Doğrudan Veya Dolaylı Olarak Aglütinasyon Testlerinin Tümünde Kullanılabilir. Beta Hcg’nin İmmünolojik İdrar Testleri 8- 12’nci Haftalarda Oldukça Güvenilirdir. LH İle Çapraz Reaksiyon Olabilir.
• Beta Hcg İçin Radio İmmünossav: Beta Hcg İçin Radio İmmünossav Erken Gebelik Belirtisi Açısından Duyarlı Ve Hassas Bir Testtir. Laboratuvarlar 2- 4 Mlu/Ml Gibi Ufak Serum Seviyelerini Bile Tespit Edebilir. Bu Sayede Erken Gebelik Belirtisi Olarak En Önemli Testlerden Biri Sayılır. LH İle Çapraz Reaksiyonu Yoktur.
Radyoreseptör Assav: Radyoreseptör Assav Kompetetif Bağlanma Mekanizması İle Reseptör Bölgelerinin Ölçülmesidir. Bu Suretle 200 Mlu/Ml’ye Kadar Düşük Seviyelerin Ölçülebilmesi Mümkün Kılınmaktadır. Radio İmmünossav Kadar Hassa Bir Test Olmasa Da Gebelik Belirtileri Olarak Önemli Testler Arasındadır. Ancak Bu Testte LH İle Çapraz Reaksiyon Verilebilir.
Evde Uygulanabilen Testler: Evde Uygulanabilen Testler Gebelik Belirtisi Olarak Şüphe Duyulması Sonucunda Gebe Adayı Tarafından Uygulanan Ve Hem Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Ücretsiz Olarak Verilen Hem De Eczaneler Ve Hastanelerden Ücret Karşılığı Temin Edilebilen Testlerdir. Doğruluk Oranları Yüzde 100 Olmamakla Beraber Kesin Hamilelik Belirtisi Olarak Kabul Görmektedir.

Bu Testler Asıl Olarak İmmünolojik Testler Arasında Sayılablir. Ancak Uygulamanın Evde Yapılıyor Olması Ve Uygulama Kolaylığı Sağlayan Aparatlar Nedeniyle Ayrı Kategorize Edilmektedir. Bu Testler LH İle Çapraz Reaksiyon Verebilir. Bu Testlerde İdrarda Bulunan Beta Hcg Seviyesine Bakılır. Bu İşlemin Gerçekleştirilebilmesi İçin Sabah Alınan İlk İdrar Gereklidir. Diğer Zamanlarda Alınan İdrar Örneklerinde Beta Hcg Oranı Daha Düşük Olabileceğinden Hatalı Sonuç Alınabilmektedir. Sabah İlk İdrar Bir İdrar Kabı İçerisine Konulur. Ayrıca Test Bandı Üzerine De İdrar Yaparak Kullanılabilir. Ancak Bu Yöntem Hijyenik Olmadığından Tercih Edilmesi Önerilmez. İdrar Kabı İçerisine Yapılan İdrarın İçine Test Bandı 5- 10 Saniye Süreyle Batırılır. Daha Sonra Test Şeridi Üzerinde Bulunan Eliptik Panelden Değer Okuması Yapılır. Test Sonucunda Tek Mavi Çizgi Oluşmuşsa Test Doğru Yapılmış Ancak Gebelik Belirtisi Olmadığını İşaret Eder. İki Mavi Çizgi Testin Doğru Yapıldığını Ve Gebeliğin Varlığını İşaret Eder. Eğer Hiç Çizgi Oluşmamışsa Test Yanlış Uygulanmış Demektir. Bu Durumda Yeni Bir Test Şeridi Kullanılmalıdır. Aynı Test Şeridi Tekrar Kullanılmamalıdır.

Dış Uterin Ve Umblikal Bölgedeki Gebelik Belirtileri

Hamilelik Döneminde Uterusun İçerisine Yerleşen Fetüsün Gelişimini Tamamlamaya Başlamasıyla Birlikte, Uterusun Elastikiyetinden De Faydalanarak Fetüs Büyüme Gösterir. Bu Büyüme Dışarıdan Gözlemlenebilecek Boyutlardadır Ve Kesin Hamilelik Belirtileri Arasında Sayılabilir.

Gebeliğin 8’nci Haftasında Uterus Karın İçi Boşluğu Doldurabilecek Kadar Büyüdüğünden Dışarıdan Fark Edilebilecek Şekilde Bir Büyüme Göstermemiştir. 12’nci Haftadan İtibaren Herkeste Aynı Olmamakla Beraber, Dışarıdan Bölgedeki Varlığını Belli Edebilecek Boyutlara Ulaşır. Bu Boyut Kasık Bölgesinde Hafif Bir Bombeleşme Ve Kasık Üst Sınırını Baz Alan Bir Görüntüdür. 16’ncı Haftadan İtibaren Umblikus İle Kasık Alt Sınırının Yarısı Yüksekliğe Ulaşır. 20’nci Haftada Tam Göbek Deliği Seviyesinde Bir Büyüme Gösterir. Bu Haftada Artık Gözle Rahatlıkla Görülebilecek Ve Fark Edilebilecek Boyutlardadır. 26 Ve 32’nci Haftalarda Da Aynı Oranda Büyümeye Devam Eden Fetüs, 36’ncı Haftada Sternumun (İman Tahtası) İki Parmak Altı Seviyesine Kadar Ulaşır. Bu Dış Görüntünün En Yüksek Seviyede Seyrettiği Haftadır. 36’ncı Haftanın Bitiminden İtibaren Yüksekliğini Alt Sınırlara Çeken Göbek Yüksekliği 32 İle 36’ncı Haftalar Arasındaki Seviyede 40’ncı Haftayı Tamamlar. Bu Tamamlama Esnasında Kütle Olarak Büyüme Gösterir Ve Yan Yarı Çapına Büyük Miktarda Artış Oluşur. Bilinen Yaygın Yanlışın Aksine Doğum Sonrasında Göbek Bölgesi Ve Uterus Hemen Eski Haline Gelmez. Bunun Sebebi Elastikiyet Yapısı Bulunan Uterusun Zaman İçerisinde Küçülme Göstermesidir. Ani Küçülme Kan Damarlarında Çatlamalara Ve Ölümcül Kanamalara Sebep Olabilir. Doğum Sonrası İlk Gün Bu Seviye 20’nci Haftadaki Seviyeye Neredeyse Eşit Olarak Seyreder. Yaklaşık 30- 45 Gün İçerisinde Uterusun Eski Haline Dönmesiyle, Göbek Bölgesi De Eski Haline Döner.
Her Gebe İçin Bu Süreç Aynı Olarak İşlemez. Hafif Bir Büyüme İle 40’ncı Haftaya Giren Gebelik Vakaları Da Mevcuttur. Bu Sebeple Bu Belirtiler Gebelik Belirtileri Arasında Hem Olası Hem De Kesin Belirtiler Olarak Sayılabilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın