Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 08 Temmuz 2020

Gebelik Döneminde El Ve Ayak Şişmesi

Gebelik Döneminde El Ve Ayak Şişmesi

Gebelik Döneminde El Ve Ayak Şişmesi

Gebelik Döneminde el ve ayak şişmesine, dokularınızdaki fazla sıvı birikmesi yol açar. Hamilelik sürecinde belirli bir miktarda el ve ayak şişmesi, kadınların daha fazla sıvıya ihtiyacı olması nedeniyle doğaldır. Kan kimyanızdaki değişimler, kanınızdan bir miktar sıvının dokularına geçmesin de yol açar.
Buna ek olarak büyüyen rahminiz, leğen kemiğinizdeki damarlara ve vücudun sağ tarafında bulunan aşağıdaki organlardan kalbe kadar kan taşıyan uzun damarlara baskı uygular. Bu baskı vücudunuzdaki kanın dönüşünü yavaşlatacak şekilde bir baskıdır. Bu da kanın toparlanması ve birikmesi ile sonuçlanan bir süreçtir. Bu şekilde sıvı vücudunuzdan dışarı atılmak yerine damarlarınız aracılığıyla ayaklarınız ve topuklarınız içindeki dokulara doğru hareket eder.
Ayaklardaki şişlik büyük ihtimalle hamileliğin üçüncü evresinde karşılaşacağınız bir sorundur. Birden fazla bebek taşıyan ve aşırı amniyotik sıvı tüketen kadınlarda el ve ayak şişliği sorunu daha şiddetli görülebilmektedir. Şişlik sorununun gün sonunda ve yaz aylarında daha da fazla görüldüğü uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
Bebeği doğurduktan sonra, şişlikler oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaybolur. Vücut fazla sıvıyı kısa sürede vücuttan atarak etkisiz hale getirecektir. Eğer hamilelik sürecinde vücudunuzda bol miktarda şişkinlik yaşadıysanız bu durumda hamilelik sonrasında, sık sık tuvalete çıkabilirsiniz.

Hamilelikte El ve Ayak Şişmesi Sorunu Yaşadığımda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Gebelik Döneminde El Ve Ayak ŞişmesiBelirli miktardaki el ve ayak şişmeleri hamilelikte oldukça normaldir. Ayrıca ellerinizde aşırı derece şişme gibi bir sorunla da karşılaşabilirsiniz.
Eğer yüzünüzde veya gözlerinizin etrafındaki yumuşak yerlerde, ellerinizde bir miktardan çok daha fazla oranda veya ayaklarınızda veya topuklarınızda ani veya aşırı şişme olduğunu fark ettiyseniz bu durumda ebenize veya doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Bu preklamsi adı verilen ciddi bir sorunun habercisi olabilir.
Eğer bir bacağınızda diğerine oranla aşırı şişme görünüyorsa, uyluklarınızda veya baldırlarınızda bir ağrı veya hassasiyet varsa bu tür durumlarda da doktorunuza veya sizinle doğum sürecinizde ilgilenen kişilere durumu anlatmanız yararınıza olacaktır. Bu durum kan pıhtılaşmasının veya herhangi başka bir ciddi durumun habercisi de olabilir.

Hamilelikte Şişmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir
Damarlarınızdaki baskıyı azaltmak için yan tarafınıza yatma yöntemini deneyebilirsiniz. Bacaklarınızdan kalbinize kadar kan taşıyan büyük ve uzun bir damar olan, vena cava damarı, vücudunuzun sağ tarafında bulunduğu için, sol tarafınıza dönük olarak yatmanız en iyi yöntem olacaktır. Fakat zaman zaman diğer tarafa da yatabilirsiniz. Hangi tarafa doğru yatarsanız yatın bu yöntem şişkinliğin azalmasına yardım edecektir.
Aşağıda bu konuda uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazılarını listeledik bunlardan birisi sorununuza çözüm olabileceği gibi bir kaçını deneyerek de başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz:
• Ayağınızı yerden yukarı koyabildiğiniz her an bu işlemi yapın. Ayağınız yerden yukarı koymak için, iş yerinde birkaç adet kitap veya eşya kullanabilirsiniz.
• Otururken bacaklarınızı çapraz duracakları şekilde yerleştirmeyin.
• Otururken düzenli olarak bacaklarınızı gerdirin. Bacaklarınızı dışa doğru açın önce topuklarınızı daha sonra da, baldır kaslarınızı germek için ayaklarınızı nazikçe gerdirin. Topuklarınızı çevirin ve ayak başparmaklarınızı hareket ettirin.
• Oturmaya veya ayakta durmaya düzenli şekilde ara verin. Günlük olarak kısa yürüyüşler yapmak kanınızın aşağı kısımlara daha iyi bir şekilde yayılmasına yardımcı olacaktır.
• Ayaklarınızdaki şişlikleri engellemek için konforlu ayakkabılar tercih edebilirsiniz.
• Topuklarınızın veya baldırlarınızın etrafını sıkıca saracak türden çoraplar veya külotlu çoraplar giymeyin.
• Bel seviyesine kadar uzanan külotlu çorapları tercih edin. Sabah yataktan kalktıktan sonra bu türde çorapları giyerseniz bu durumda kanın topuklarınızın etrafında birikmesine engel olmuş olursunuz.
• Olabildiğince fazla su için. Şaşırtıcı bir şekilde su içmek vücudunuzun daha az su biriktirmesini sağlayan bir süreçtir.
• Düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyüş, yüzme veya bir egzersiz bisikleti aracılığıyla egzersiz yapabilirsiniz. Aerobik derslerini deneyebilirsiniz. Su içerisine girmeniz dahi ayaklarda meydana gelen şişlikleri azaltmaktadır. Özellikle de su seviyesi omuzlarınızın seviyesine kadar geliyorsa.
• Düzenli ve kaliteli beslenin. Atıştırmalık türü yiyeceklerden kaçının.
Gebelik Belirtileri Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.
Ayaklarınızda veya ellerinizde meydana gelen şişmelerin sizi engellemesine izin vermeyin. Şişen ayaklar anne adaylarını yorgun ve bitkin hissettirecektir. Fakat unutmayın ki, bu şişmeler geçici olaylardır ve doğum yaptıktan sonra kalıcı bir şekilde ortadan kaybolurlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın