Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gerekenler

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gerekenler

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gerekenler

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken Yiyecekler Ve Nedenleri.

Dengeli Beslenme Hayatımızda Her Zaman Büyük Bir Öneme Sahiptir. Fakat Hamilelik Sürecinde Dengeli Beslenmenin Öneminin Daha Da Fazla Olduğunu Görüyoruz.

Gebelik Döneminde Yenmemesi GerekenlerGelişen Bebeğinizin İhtiyaç Duyduğu Bazı Temel Besinler Bulunur. Bu Besinler Arasında Vitaminleri Ve Mineralleri Sayabiliriz. Hamilelik Sürecinde Çoğu Besin Güvenli Olmakla Birlikte, Gebelik Döneminde Tüketmemeniz Gereken Besinler De Bulunmaktadır.

Pişmemiş Et:
Gebelik Sürecine Anne Adaylarının Uzak Durması Gereken Yiyeceklerin Başında Pişmemiş Et Gelir. Pişmemiş Et Bağırsak Bakterilerini, Koliform Ve Zehirli Türden Bakterileri İçerme Riski Taşıdığı İçin Hamilelikte Yasak Yiyecekler Arasında Yer Alır.

Şarküteri Etler:
Şarküteri Etlerin Listeria Adı Verilen Ve Düşüğe Sebep Olabilen Bir Tür Bakteriyi Barındırdığı Bilinmektedir. Listeria Bakterisinin Plasentaya Erişerek Bebeği Etkilemesi Söz Konusudur. Bu Da Beraberinde Kan Zehirlenmesini Ve Enfeksiyonu Getirebileceği Gibi Ölüm Riski Dahi Oluşturabilir. Eğer Hamileyseniz Ve Şarküteri Et Yemeyi Düşünüyorsanız, Eti Tamamen Pişene Kadar Isıttığınızdan Emin Olun.

Cıva İçeren Balık Ürünleri:
Gebelikte Zararlı Yiyecekler Arasında Yüksek Seviyede Cıva İçeren Balık Ürünlerini De Sayabiliriz. Hamilelikte Cıva Tüketimi, Beyin Hasarı Ve Gelişim Sorunlarına Yol Açabilmektedir. Yüksek Cıva Miktarı İçeren Balıklara Örnek Olarak, Köpekbalığı, Kılıç Balığı, Uskumru Ve Bazı Derin Deniz Balıkları Gösterilebilir. Konserve Tuna Balıklarınınsa Diğer Tür Tuna Balıklarına Oranla Daha Az Cıva İçerdiğini Söyleyebiliriz. Yine De Tuna Tercih Edilmesi Durumunda Miktara Dikkat Etmekte Fayda Vardır.
Sushi Yapımında Kullanılan Bazı Balıklardan Da Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gerekmektedir. Bir Balığı Yemeden Önce Cıva Seviyesinin Yüksek Olup Olmadığı Araştırılabilir.

Tütsülenmiş Deniz Ürünleri:
Dondurulmuş Ve Tütsülenmiş Deniz Ürünleri Genelde Füme Veya Tuzlanmış Tütsülenmiş Olarak Tabir Edilirler. Hamile Kadınların Bu Türde Yiyeceklerden De Uzak Durmaları Gerekmektedir. Çünkü Bu Yiyeceklerin İçinde De Listerya Bakterisi Bulunabilmektedir. Bununla Birlikte Bu Türden Yiyeceklerin, Bir Yemeğin İçerisinde Yeterince Pişirilmeleri Durumunda Bulunmaları Problem Teşkil Etmez.

Ham Yumurta:
Ham Yumurta Veya İçerisinde Ham Yumurta Bulunduran Yiyeceklerin Salmonella Bakterisi İçermeleri Riski Nedeniyle Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Arasında Yer Aldıklarını Söyleyebiliriz. Ham Yumurta İle Yapılan Tariflerin Belirli Bir Sıcaklığa Kadar Isıtılması Durumunda İse, Salmonella Riskinin Düştüğünü Söyleyebiliriz.

Yumuşak Peynirler:
Paket Halinde Satın Aldığınız Yumuşak Peyinler Listerya Bakterisi İçeriyor Olabilirler. Brie Peyniri, Krem Peynir, Rokfor Peynir Ve İtalyan Damarlı Peynir Gibi Peynir Türlerini Tüketmeyi Hamilelik Döneminde Tercih Etmemelisiniz. Bu Peynirlerin Pastörize Sütten Yapıldığını Paketlerinin Üstünde Açıkça Belirtilmişse Bu Durumda Bu Peynirleri Tercih Edebilirsiniz.

Pastörize Edilmemiş Süt:
Pastörize Edilmemiş Süt Listerya Bakterisi İçerebilmektedir. Bu Nedenle Hamile Bayanların Süt Tercihlerini Mutlaka Pastörize Sütten Yana Kullanmaları Gerekiyor.

Kafein:
Her Ne Kadar Bazı Çalışmalar Ortalama Kafein Tüketiminin Hamilelikte Sorun Yaratmadığını Gösterse De, Kafein Tüketiminin Düşüğe Yol Açtığını Gösteren Çalışmalar Da Bulunmaktadır. Uzmanlar Hamile Kadınların Özellikle İlk Üç Aylık Hamilelik Süreci İçerisinde Kafeinden Uzak Durmalarını Tavsiye Ediyorlar.

Alkollü İçecekler:
Hamilelik Sürecinde Alkollü İçecek Tüketiminin Belirli Bir Limiti Olmadığını, Alkolün Hamilelikte Yasak Yiyecekler Arasında Yer Aldığını Söyleyebiliriz. Bu Nedenle Hamilelikte Alkolün Hiç Tüketilmemesi Gerekir. Doğum Öncesinde Alkol Tüketimi Bebeğin Gelişimine Olumsuz Etkiler Yapabilmektedir. Tüketilen Alkolün Sıklığına Ve Çokluğuna Da Bağlı Olarak, Hamilelikte Alkol Sendromu Adı Verilen Hastalık Ortaya Çıkabilmektedir.

Yıkanmamış Sebzeler:
Sebzeler Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi İçerisinde Yer Alan Besinler Değildirler. Fakat Sebzelerin Tüketilmeden Önce Yıkanması Zehirli Bakterilerin Vücutta Oluşmasına Engel Olur. Bu Bakteriler Sebzelerin Yetiştiği Toprak İçerisinde Bulunabilen Bakterilerdir. Bu Nedenle Hamile Kadınlar Sebzeleri Yıkamadan Yememelidirler.
Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken Yiyecekler Yazımızı Beğendiyseniz Sosyal Medyada Paylaşınız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın