Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Gebelik Testleri Çeşitleri

Gebelik Testleri Çeşitleri

Gebelik Testleri Çeşitleri Evde ve Laboratuvar Ortamında

Gebelik Testleri
Gebelik erkekte bulunan ve her ejekülasyon durumunda milyonlarca atılan sperm hücrelerinden en hareketli ve güçlü olanının, kadında bulunan yumurta hücresinin içerisine girerek, yumurta hücresini döllemesi sonucu oluşur. Bununla birlikte gebelik süreci başlamış olur. Döllenmiş yumurta hücresi mitoz bölünme ile bölünmeye başlayarak yavaş yavaş embriyoyu oluşturur. Emriyo/ fetüs etrafında bulunan hücreler tarafından bu aşamada Beta- hCG (Human Chorionic Gonadotropin) salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinin temeli beta- hCG’ye dayanmaktadır.

Gebelik Testleri Çeşitleri Evde ve Laboratuvar OrtamındaDöllenme gerçekleştikten kısa bir süre sonra kanın serum kısmında bulunan beta- hCG yükselmeye başlar. Sınırı geçtiğinde ise gebeliği laboratuvar tektikleri açısından pozitif kabul edilebilecek seviyeye getirir. Çoğu zaman, gebelik belirtilerinden adet gecikmesinden önce bile kanın serum kısmından alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesi sonucunda gebelik teşhisi konulabilir. Bir süre sonra beta- hCG idrara da geçmeye başlar. Ancak idrar testlerindeki kesinlik oranı, kan testlerinin kesinlik oranına hiçbir zaman ulaşamaz.

Gebelik testleri evde uygulanabilir olanlar ile sağlık kuruluşlarında uygulananlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Evde Uygulanabilen Gebelik Testleri

Evde uygulanabilen gebelik testlerinin referansı idrardaki beta- hCG düzeyidir. Kan ile ev ortamında gebelik testi yapılması mümkün değildir. Eczanelerde de satılan gebelik test çubuklarının üzerine idrar yapılması yada bir kapta toplanan idrarın içerisine test çubuğunun batırılarak bir süre beklenmesi şeklinde çalışır. Her gebelik testinin uygulama yönergeleri birbirinden farklıdır. Ancak ana uygulama şekli bu şekildedir bunların haricinde yapılan ya da kullanılan idrar miktarı ile, günün hangi dönemine ait idrar örneğinin kullanılacağı bu yönergelerde belirtilmektedir. Evde uygulanan gebelik testleri idrarda bulunan beta- hCG seviyesini ölçtüğünden her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bunun sebebi çeşitli nedenlere bağlı olarak idrarda beta hCG seviyesinin yükselebilir olmasıdır. Bu nedenle eczanelerden alınan gebelik testlerinin pozitif çıkması durumunda, bir sağlık kuruluşuna başvurularak kan serum düzeyinde beta hCG testi yapılması önemlidir. Evde uygulanan gebelik testleri için alınacak en uygun idrar örneği sabah yapılan ilk idrardır. Bunun sebebi beta- hCG düzeyinin uyku halindeyken kanda bulunan seviye oranına göre en uygun değere gelmesidir.

Laboratuvar Ortamında Uygulanan Gebelik Testleri

Gebelik şüphesi bulunan ya da evde uygulanan gebelik testleri ile test yapmış ve sonuç pozitif çıkmış gebe adaylarından alınan kan örnekleri kullanılarak yapılan test çeşididir. Bu test çeşidinde kanın sadece serum kısmı kullanılır. Bunun için gebe adayından alınan kan örneği santrifrüj edilir. Bu santrifürüj işleminden sonra, kan serumu ile diğer hüreleri birbirinden ayrılır. Bu örnekteki serum ayrıştırılarak, örnek üzerinde beta- hCG testi uygulanabilir. Bu uygulama sonucunda gebeliğin pozitif çıkması durumunda gebelik kesinleşir. Bu test gebeliğin oluşumundan çok kısa bir süre sonra (ortalama 3 hafta) uygulanabilen testlerdir. Ortalama testin sonuçlanma süresi 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Beta- hCG değeri 20 den yüksek çıkar ise gebelik pozitif olarak değerlendirilir. Sınırda yani 19, 18 gibi değerlerde gebelik şüphelidir ve çoğunlukla gebelik pozitif olarak çıkar. Diğer düşük değerlerde ise gebelik şüpheli olmasına rağmen genellikle gebelik bulunmaz.

Laboratuvar ortamında kan serum testinin yanı sıra idrar örneklerinden de aynı evde uygulanan gebelik testleri için uygulanan yöntemde olduğu gibi, benzer yöntemler kullanılarak testler yapılabilir. Bu testler sonucunda gebeliğin pozitif çıkması gebelik bulgusunu güçlendirdiği gibi, kan serum beta- hCG düzeyi ölçümüne de tam bir kesinlik kazandırır.

Bu gebelik testlerinin haricinde, çok nadir olarak rastlansa bile herhangi bir gebelik belirtisi vermeden (adet gecikmesi, bulantı, kusma vb.) gebelik gerçekleşen kadınlarda mevcuttur. Bu tip gebeliklerde, gebelik belirtileri tam olarak gerçekleşmediğinden, gebelik testleri aşamasında kan ve idrar örneklerinin yanı sıra, gebe adayı ultrason testine tabi tutulur. Bu test sonucunda saptanan gebelik en kesin sonuçtur.

Kanda ölçülen beta hCG seviyesi sadece gebelik testi amacıyla uygulanmaz. Aynı zamanda gebeliğin sağlıklı sürüp sürmediği konusunda hekimi bilgilendirir. Beta- hCG seviyesinde yaklaşık 2 kat artış mevcutsa bu gebelik genellikle sağlıklı bir süreçte devam eden gebeliktir. Normal üst sınırdan çok az bir artış mevcut ise bu gebelik sorunlu bir gebelik olabilir. Bu tip gebeliklerin boş gebelik, mol gebelik ve dış gebelik açısından incelenmesi gereklidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın