Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller

Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller

Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller

Gebelikte Yapılan Testler, Gebelikte Hafta Hafta Yapılacak Testler Nelerdir.

Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller Hem Sizin Hem De Doğmamış Çocuğunuzun Sağlığı Açısından Büyük Önem Taşır. Kendinize Hamilelik Sürecinde İyi Bakmanız Sağlıklı Bir Bebek Sahibi Olmanın En İyi Yoludur.
Hamile Olduğunuz Sırada Doğum Öncesi Pek Çok Testten Geçmeniz Gerekir Fakat Önce Hamile Olup Olmadığınızı Kesin Bir Şekilde Bilmeniz Ve En Kısa Sürede Sağlıklı Bir Başlangıç Yapmanızın Da Büyük Önemi Vardır. Eğer Eczacıdan Aldığınız Hamilelik Testi Sonucunda Gebeliğiniz Doğrulandıysa, Bu Durumda Bir Doktora Gidip Hamileliğinizden Yüzde Yüz Emin Olabilirsiniz. Daha Sonra Sağlıklı Hissetseniz Dahi Ayda Bir Gibi Düzenli Periyotlarla Doktorunuzla Görüşmeniz Ve Hamilelikte Yapılan Testler Arasından Bazılarını Yaptırmanız Gerekir. Diyabeti Veya Yüksek Kan Basıncı Olan Kadınların Doktora Bu Türden Sorunları Olmayan Kadınlara Oranla Daha Sık Gitmeleri De Gerekmektedir.

Hamileliğin Kesinleşmesinin Hemen Ardından Uygulanan Testler
Uzmanlara Göre Doktorunuzu İlk Ziyaretinizde Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller Arasında İlk Yaptıracağınız Testler Kan Testleridir. Burada Öncelikle Kan Grubunuzu, Kansızlıkla İlgili Bir Sorununuz Olup Olmadığını Anlamak İçin Demir Seviyenizi, Şeker Hastalığı İçin Kan Glikozunuzu Ve RH Faktörünüzü Belirlemek İçin Testler Yapılır. Eğer Sizin Kanınız RH Negatif, Babanın Kanı İse RH Pozitifse Bu Durumda Bebeğinizin Babanın Kan Türünü Alması Mümkündür. Bu Durumda Vücudunuz Bebeğinize Zarar Verecek Antikorlar Üretebilir. Bu Testlerle Birlikte HIV, Hepatit B Ve Frengi Hastalıklarına Karşı Test Edilirsiniz. Ayrıca Kızamıkçık Hastalığına Bağışıklığınız Olup Olmadığı Da Test Edilir. Eğer Kızamıkçık Bağışıklığınız Yoksa Bu Durumda Özellikle İlk Üç Ay İçerisinde Bebeğinize Zarar Gelmesi Ve Sonucunda Doğuştan Kusurlu Bir Bebeğinizin Olması Söz Konusudur.

Rahim Kanseri Teşhis Testinin De Hamilelikte Yapılan Testler Arasında Yer Aldığını Söyleyebiliriz. Eğer Anne Adayı Bu Testi Daha Önce Yaptırmadıysa Rahim Ağzı Kanseri Riskinden Dolayı Yaptırması Gerekir. Ayrıca Cinsel Yolla Geçen Bel Soğukluğu Gibi Hastalıkların Da, İdrar Örneği Alınarak Testlerinin Yapılması Gerekmektedir. Kan Basıncı Testi İse Yüksek Kan Basıncı Olması Durumları İçin Uygulanan Bir Testtir. Eğer Anne Adayında Yüksek Kan Basıncı Varsa Bu Durumda, Plasentaya Kan Akışı Yeterince Sağlanamayabilir.
Bu Testlerin Hepsi Rutin Testlerdir Ve Her Hamile Kadın, Hamileliğinin İlk Aşamalarında Bu Testleri Yaptırır.

Daha Sonraki Testler
Daha Sonraki Süreçte Yapılan Doğum Öncesi Testler 8 İla 18. Haftalar Arasında Yapılır. Yapılan Bu Testlere Ultrasonla Görüntüleme İşlemi De Eklenir. Ultrason Sonucunda Doğum Tarihi Belirlenirken, Fetüste Bir Sorun Olup Olmadığı Da Anlaşılır. Bu Süreç İçerisinde Doktorunuz Alfa-Fetoproteinin Kan Seviyesi, Estriolü, Hcg Ve İnhibin Gibi Başka Testler De Uygulayacaktır. Bu Testler Sonrasında Fetüsün Down Sendromu Veya Spina Bfida Gibi Bir Hastalığı Olup Olmadığı Da Anlaşılır. Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller Arasında Yeni Bir Tür Test Olan PAPPA Testi, Anne Adaylarında Kan Testi Ve Ultrason Testi Şeklinde Uygulanmaktadır. Kromozom Anormallikleri Olan Anne Adaylarında Bu Test Başarılı Sonuçlar Vermektedir.

Sonuçlara Göre Yeni Testler
Kan Testlerini Sonuçlarına, Anne Adayının Yaşına Ve Ailenin Sağlık Geçmişine Göre Doktorunuz Daha Kapsamlı Testler De İsteyebilir. Bu Testler Arasında Fetüsün Hangi Bölümünün Genetik Bir Soruna Sahip Olup Olmadığının Anlaşıldığı Bir Test İle Amniyosentez Testi Uygulanabilir. Her İki Testte Down Sendromu Veya Diğer Türden Anormallikleri Tespit Etme Amaçlı Kullanılır.

24 İle 28. Haftalar Arası
Bu Hafta Aralığında Anne Adayları Diyabet Hastalığına Karşı Test Edilirler. Bazı Anne Adayları Doğuma Bağlı Diyabet Adı Verilen Bir Şeker Hastalığı Türü Geliştirebilmektedirler. Bu Hastalık Genelde Bebek Doğumundan Sonra Ortadan Kalkar. Kanı RH Negatif Olan Kadınlar Bu Süreçte Kanlarının Antikor Üretip Üretmediğine İlişkin Bir Testten De Geçerler. Bu Sayede Hamilelikte Yapılan Testler Arasına Bu Testler De Eklenmiş Olur.

32-36. Haftalar Arası
Hamileliğin Sonlarına Doğru 32 Ve 36. Haftalar Arasında Frengi Ve Bel Soğukluğu Gibi Hastalıklara Karşı Yeniden Test Edilebilirsiniz. Ayrıca Bu Süreçte Grup B Testleri Adı Verilen, Menenjite Veya Kan Enfeksiyonlarına Yol Açan Türden Hastalıklara Karşı Testlerden De Geçebilirsiniz. Bu Hastalıklar Da Henüz Doğmamış Bebeğe Zarar Veren Türden Hastalıklardır. Eğer B Grubu Testlerde Pozitif Çıkarsanız Bu Durumda, Bakterileri Doğmamış Bebeğinize Aktaracak Riskleri Minimize Etmek İçin Doğum Sırasında Ve Öncesinde Antibiyotik Almanız Gerekir.
Her Ne Kadar Yukarıda Saydığımız Türden Testler Rutin Testler Olsa Da, Doğum Uzmanınızın Gebelikte Yapılan Testler Ve Tahliller Arasına Ekleyeceği Çok Sayıda Test De Olabilir. Bu Testlerde Doktorunuz, Aile Geçmişinizle Birlikte, Irk Veya Etnik Grubunuza Bağlı Olarak Da Testler Uygulayabilir. Bu Testleri Irkın Genetik Özelliklerine İlişkin Uygulandığını Söyleyebiliriz.
Eğer Ailenizde Kas Distrofisi, Hemofili Veya Kistik Fibrosizi Hastalıkları Gibi Sağlık Geçmişi De Bulunuyorsa, Bu Durumda Genetik Uzmanları İle De Görüşebilirsiniz. Bir Genetik Uzmanı Sizi Veya Doğmamış Çocuğunuzu Tedavi Edemez Fakat Çiftleri Hamilelik Sürecindeki Ve Sonrasındaki Risk Faktörleri Konusunda Bilgilendirebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın