Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Gutenberg İlk Matbaacı Hakkında Bilgiler

Gutenberg İlk Matbaacı Hakkında Bilgiler

Gutenberg İlk Matbaacı Hakkında Bilgiler

Johannes Gutenberg 1398 Yılında Almanya‘nın Mainz Kentinde Dünyaya Gelmiştir. Zengin Bir Ailenin Oğludur Ve Ailesiyle Birlikte Fransa’nın Strasbourg Kentine Taşınıp Burada Zanaatkarlık Yapmıştır.
1438 Yılında Gutenberg Tipo Baskı Yöntemini Avrupa’ya Getirip Yaygınlaştırmıştır. Bu Buluşu Sayesinde Baskı İşleri Hızla Gelişmiş, Eğitim Ve Öğretim Alanında Hızlı Bir İlerleme Sağlanmıştır.
Gutenberg İlk Matbaacı Hakkında Bilgilerİki Ortağıyla Strasbourg’da Değerli Taş Yontma Ve Aynacılık İşi Yaparak Geçimini Sağlıyordu. Dönemin En Önemli Buluşlarından Matbaayı Bulan Kişidir. 23 Şubat 1440 Yılında Ortaklarına Hazırladığı Kurşun Harfleri Gösterip, Bunları Yan Yana Koyarak Yazılı Bir Sayfa Meydana Gelecek Şekilde Sıralayarak, Daha Sonra Bu Harflerin Üzerine Mürekkep Sürüp Üzerine Bir Tabaka Beyaz Kağıt Koyup Baskı Makinesine Sıkıştırır. Makine Açılıp Kağıt Çıktığında Sayfanın Rahatça Okunur Olduğu Görülür. Artık Matbaacılık Doğmuş, Daha Önceleri Elle Yazılan Kitaplar Artık Matbaalarda Basılacaktır.

Matbaa Bulunana Kadar Tüm Kitaplar Elle Yazılır, Kitapların Yazım İşi Büyük Bir Sabır Ve Zaman Almaktaydı. Elle Yazılan Kitaplar Hem Uzun Sürede Yazılıyor Hem de Çok Pahalıdır. Mainz’e Dönen Gutenberg Birlerce Harf İmal Ettikten Sonra Bir Baskı Makinesi Geliştirdi. Baskı Makinesiyle 1238 Sayfalık Bir İncil Bastı, Bu Matbaada Basılan İlk Kitaptır.
Gutenbergin Bulduğu Matbaa Hızla Yayılıp, On Beşinci Yüzyılın Sonlarına Doğru Avrupa’da Binden Fazla Baskı Makinesi Bulunuyor, Kitapların Basım Maliyeti Düşüyor, Böylelikle Kitap Okuma Yaygınlaşıyordu. Matbaayı Bularak İnsanlığa Büyük Bir Hizmet Sunan Gutenberg 3 Şubat 1468 Yılında Yetmiş Yaşında İken Hayata Gözlerini Yummuştur.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın