Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Güzelliklerin Şehri Denizli Gezi Yerleri

Güzelliklerin Şehri Denizli Gezi Yerleri

Güzelliklerin Şehri Denizli Gezi Yerleri

Denizli Gezilecek Yerler, Güzelliklerin Şehri Denizli Gezi Yerleri, Tarihi Ve Turistik Mekanları, Yöresel Yemekleri.

Denizli, Ülkemizin Ege Bölgesinde Bulunan, Sınırlarını İç Anadolu Ve Akdeniz Bölgeleri’ne Uzatmış, Özellikle Tekstil Alanında Türkiye Ekonomisinde Önemli Yeri Olan Bir İlimizdir. Tekstilin Yanı Sıra Mermer Ve Turizm Açısından Da Ülkemiz Genelinde Ön Sıralarda Kalmayı Hak Etmiştir.
Tabi Ki Horozuyla Meşhur Olduğun Da Bilmeyen Yoktur. Türkiye’nin En Kalabalık 21. Şehri Olmasına Rağmen Yaşanabilecek Güzelliklerinden Ödün Vermeden Yerli Ve Yabancı Turistlere Kapısını Açmaktadır.

Güzelliklerin Şehri Denizli Gezi Yerleri

Denizli’de Gezilip Görülebilecek Birçok Yer Bulunmakta. Tarihi Ve Doğal Güzelliklerden Yana Oldukça Zengin Olan Şehrin En Çok İlgi Gören Yeri Pamukkale Travertenleri’dir. Dünyada Dahi Ün Yapmış Pamukkale Travertenleri Yerli Ve Yabancı Birçok Turisti Ağırlamaktadır.
Denizli Denilince Akla İlk Gelen Pamukkale Olduğu Gibi Pamukkale’nin Diğer Güzelliklerini De Hatırlıyoruz. Hierapolis Antik Kenti Yıllar Öncesine Dayanan Tarihi İle Yine Pamukkale İçinde Yer Alıyor.
Denizli Gezilecek Yerler Pamukkale

Ayrıca Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi Görülmeye Değer Müzelerden Biri. Tabea Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti, Colossae Antik Kenti, Laodikya Antik Kenti Şehrin Diğer Gezilebilecek Antik Kentleridir. Özellikle Tarih Kokan Yapılar İlginizi Çekiyor İse Gerçekten Görmeyi İhmal Etmeyeceğiniz Yerler Arasında Önde Geliyor.

Denizli Gezilecek Yerler Yeşildere Şelalesi

Denizli Adeta Doğanın İçini Süsleyen Şelaleleri İle De Kendinden Bahsettiriyor. Yeşildere Şelalesi, Güney Şelalesi, Ağlayan Kaya Şelalesi De Oldukça İlgi Gören Diğer Yerler Arasında. Denizli Ufo Müzesi De İlgi Gören Müzelerden Biri. Honaz’da Bulunan Kaklık Mağrası Ve Acıpayam’da Bulunan Keloğlan Mağarası Yine Gezilip Görülebilecek Yerlerden. Pamukkale’de Bulunan Laodikya’yı Unutursak Olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Denizli Kaplıcalarıyla Da Ülkemizde Önemli Bir Durumda. Şifalı Suları Ziyaretçi Sayısını Oldukça Fazla Etkiliyor. Tekkeköy Kaplıcası, Kızıldere Kaplıcası, Sarayköy Kaplıcaları, Çizmeli Kaplıcaları, Karahayıt Kaplıcaları En Gözde Kaplıcalarıdır. Eğer Tarihi Eserlere İlgi Duyuyorsanız Yine Denizli Tam Size Göre. Şehrin Merkezinde Ve Çevresinde Bile Tarihi Eserlere Rastlamak Mümkün. Akhan Kervansarayı Bunların En Önemlisi Durumunda.

Merkezde Bulunan Oturup Dinlenebileceğiniz, Çevresi Cafe Ve Restorantlarla Çevrili, Tarihi İzleri Bozulmadan Doğayla Dekore Edilmiş Bayram Yeri Meydanı Bulunmakta. Bu Meydan Kendisine Özgü Haliyle Şehir Merkezine Ayrı Bir Hava Katmakta.

Kentte Geçmiş Tarihe Dayalı Çok Fazla Alan Yada Yapı Bulunmakta. Bu Alanların Yenilenmesinde Orijinalliğinin Bozulmamasına Oldukça Önem Verilmektedir. Bu Görülesi Şehrin Tarihi Yapısı, Turistik Konumu Ve Tüm Doğal Güzellikleri Mutfak Kültürünün Bir Adım Önüne Geçmişse De Denizli Lezzetlerinin Hafife Alınacağı Anlamına Gelmez. İlk Akla Gelen Tabi Ki Tandır Kebabı. Denizli’ Ye Gidip De Tandır Kebabı Yemeden Dönen Yoktur Sanırım.
Ayrıca Kokoreç Tutkunları İçinse Denizli Kokoreçi Yemeden Geçilemeyecek Bir Lezzet. Bunların Dışında Mantı, Keşkek, Aşure, Kellepaça, Izgara Köfte Deneyip Sevebileceğiniz Yemekler Arasında. Merkezde Birçok Restoranda Keşfedebileceğiniz Bu Lezzetlerin Her Biri İşin Usta Ellerinden Çıkıyor. Eğer Kuzu Eti Seviyorsanız Fırında Kuzu İyi Bir Tercih Olacaktır.
Ayrıca Bazlama, Mısır Gömbesi, Katmer, Bahar Gevreği, Keşkek, Arabaşı, Leyen Böreği, Kide, Patlıcan Kebabı, Cızlama, Börülce Böreği, Ispanak Çöreği, Tavuklu Börek, Göveç, Otlu Börek Gibi Yemekler Denizli’nin Yöresel Yemekleri Arasındadır.

Kent Ege İle Akdeniz Bölgeleri Arasında Bulunmasından Dolayı Akdeniz Yemeklerine De Bu Mutfakta Rastlayabiliyoruz. Bu Yüzden Çeşitlilik Oldukça Fazla. Eğer Canınız Balık Çektiyse Özellikle Ağlayan Kaya Şelalesinde Bir Alabalık Yiyebilirsiniz. Bunun Dışında Şehrin En Gözde Yerlerine Kurulmuş Balık Restoranları Bu Ziyafeti Karşılamaya Hazır Beklemekte.
Birde Üzerine İrmik Helvası Yemezseniz Olmaz. İrmik Helvası Denizli’de Bir Başka Yapılır. Birçok Restoranın Menüsünde Karşınıza Çıkacaktır.
Denizli, Havası Tarih Kokan, Tüm Doğal Güzellikleriyle Turizm Şehri Olma Gururu İle Tüm Ziyaretçilere Kapısı Açık Durumda. Gidip Görenlerin Bile 2. Tercihi Olabilmekle Beraber Merak Edenler İçinse Güzel Bir Tercih Olacağı Kesin.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın