Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır?

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır? Balın Sahte Olduğun Anlama Yöntemleri

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır? Balın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır, Sahte Balı Anlama Yöntemleri Nelerdir.

Hakiki Bal Besin Değeri Zengin Protein Ve Mineral Kaynağı
Zengin Reçeli Diye Bilinen Bal Bugün Evlerimizde Kahvaltı Sofralarımızı Süsleyen En Değerli Besin Kaynağıdır.
Çocuklarımızın Gelişiminde Vitamin Açısından Çok Yararlı Olduğu Gibi Enfes Tatlı Ve Çöreklerimizde De Kullanmaktayız. Arıcılıkta Sağlanan Balın Vücuttaki Zararlı Mikroplarla Savaştığına,Yaraları,Ülseri İyileştirdiğine Yorgunluk Ve Bitkinliğe İyi Geldiğine,Şerbeti İle Gargara Yapıldığında Üst Solunum Yollarına İyi Geldiğine Dikkat Edinilmiştir.Her Yediğimiz Balın Ne Derece De Gerçeklik Payının Olduğu Bu Devirde Tartışılmıştır.

Günümüzde Bu Arıcıktan Elde Edilen Besin Kaynağının Son Dönemlerde İnsan Sağlını Etkileyecek Derecede Sahte Olanları Piyasaya Sunulmuştur. Acaba Gerçekten Çocuğumuza Yedirdiğimiz Besin Kaynaklı Bir Çok Vitamin Deposu Olan Bal Gerçekten Sağlımızı Etkileyecek Derece De Tehlikeleri Yanımızda Taşıdığını Hissedebiliyor Musun? Aman Dikkat Profesyonel Olmaya Gerek Duymadan Bunları Tamamen Kendi Bilgi Ve Duyumlarıma Dayanarak Sizlerle Paylaşmaktan Mutluluk Duyarım.

İşte Bir Balın Sahte Ya Da Gerçek Olup Olmadığını Belirten Birkaç İpucu.
Bal Buzdolabında Şekerleniyorsa Gerçektir.
-Balın Yoğunluğu Çok, Akışkanlığı Sürekli Olmalıdır. Kesik Kesik Akan Bal Sahtedir. Çiçek Balı Hızlı, Çam Balı İse Daha Yavaş Akar. (Çam Balı, Kimi Özellikleri Nedeniyle Sahtesinin Üretilmesi En Zor Bal Türüdür.)
-Gerçek Bal Kaşıkla Alındığı Zaman Akışkanlığı Kesintisiz Gelir.
– Buzdolabında Yaklaşık 1 Ay Bekleyen Balın Krem Ya Da Tereyağı Kıvamına Gelmesinin Balın Gerçek Olduğunu Gösterir.
-Sabit Kalem (Kurşun Kalem Değil, Ucu Islandığı Zaman Mor Renk Yazan) Alıp, Bala Uç Kısmını Daldırın Sonra Parmağınıza Sürün Renkli Olarak Çıkıyorsa Bal Karışıktır Çıkmıyorsa Hakiki Baldır.

Sponsorlu Bağlantılar

-Soğuk Havada Donmaz İse Bal Katkılı Ya Da Sahtedir. Zeytinyağının Donması Gibi Kavanozun Alt Kısımları Donarsa Gerçek Baldır.
Balı Kaşıkla Alıp Yere Döktüğünüzde Sahte Bal Uzayıp Resmen Örümcek Ağı Gibi Havada Uçar.
-Balın Şekerlenmesi Durumunda İse, Eski Hâlini Alması İçin Güneşe Çıkarılması Veya Kabıyla Birlikte Sıcak Suya Konulması Kâfidir.
-Bal, Şekerle Yapılan Diğer Şerbetlere Nazaran Çok Daha Keskindir. Fazla Yendiği Zaman Genizde Hafif Yanma Yapar. Bu Gerçek Baldır.
Özellikle Çocukların Tüketmesi Gereken Besinlerden Biridir Diye Bildiğimiz Arıların Doğadan İnsana Aktardığı Bal, Fazla Tüketildiğinde Zararlarının Da Olduğunu Biliyoruz. Aşağıdaki Bu Bilgiler Sayesinde Daha Tedbirli Olacağınızı Düşünüyorum.

İnsanlarımızın Diğer Bir Merak Ettiği Konu İse Sahte Balın Zararlı Olup Olmadığı. Sahte Ballar Eğer İçine Ekstra Yabancı Madde Katılmamış İse Bir Zararı Olmadığı Belirtiyor. Ancak Gerçek Baldan Alınan Vitaminleri Sahte Balda Bulmak Da Mümkün Değil. Tadarak Farkı Anlayamayız. Yaşamamızın Geri Kalan Kısmında Bu Ballara Ne Kadar Güvenebileceğiz. Piyasada Bugün Nerde Ve Ne Şekilde Üretime Sunulduğunu Bilemeden Maalesef Hala Kullanarak Kendimiz Ve Çocuklarımızı Gerçek Bal Mı Sorusuyla Yüzleştirecektir.

Sahte Ve Gerçek Balı Birbirinden Ayırmak Aslında Çok Da Kolay Değil. İkisi Arasındaki Farkı Tadarak Ve Koklayarak Da Ayırt Edemezsiniz. Halk Arasında İse Balın Sahte Olduğunu Akışkanlığıyla Anlaşılabileceği Yönündeki Bilgiler De Doğru Değil. Sahte Balın Ana Maddesi, Glikoz Şurubu Olan Bir Tür Şekerden Oluşuyor. Glikoz Şurubuna, Su Ve Bal Aroması Eklediğiniz Zaman İse Ortaya Sahte Bal Çıkıyor. Gerçek Ve Sahte Bal Arasındaki Fark İse Bir Tek Laboratuar Ortamında Yapılan Analizler Sonrasında Belirlenebiliyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın