Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Hamilelik Dönemi Aşıları Gebelikte Aşı

Hamilelik Dönemi Aşıları Gebelikte Aşı

Hamilelik Dönemi Aşıları Gebelikte Aşı

Hamilelik Dönemi Aşıları
Aşılar Sizi Ve Genişleyen Ailenizi Sağlıklı Tutmaya Yarayan Tıbbi Çözümlerdir. Eğer Hamileyseniz Veya Hamile Kalmayı Planlıyorsanız, İhtiyacınız Olan Aşıları, Yaşınız, Yaşam Tarzınız, Astım, Diyabet Gibi Tıbbi Geçmişiniz, Seyahat Edecekseniz Gideceğiniz Yerin Neresi Olduğu Ve Hangi Taşıtla Gideceğiniz Ve Daha Önce Hangi Türden Aşıları Yaptırdığınız Gibi Özellikler Önem Kazanır. Kızamıkçık Gibi Aşı İle Önlenebilen Hastalıklar, Doğmamış Bebeğinize Veya Size Ciddi Riskler Oluşturabilir. Fakat Bu Aşıyı Hamile Olmanız Durumunda Yaptıramazsınız. Bu Nedenle Hamileliğe Karar Vermeden Yapılacak Aşıların Belirlenmesi De Kadınlar İçin Büyük Önem Taşır.

Gebelik Döneminde Yapılan Aşılar
Bazı Aşılar Gebelik Sırasında Yapılabilecek Aşılar Olarak Değerlendirirken, Aşı Türlerinden Büyük Çoğunluğunun Hamilelikte Yapılan Aşılar Sınıfına Girmediğini De Söyleyebiliriz.

Boğmaca Hastalığı Aşısı
Boğmaca Dünya Üzerinde Aşı İle Önlenebilen En Yaygın Hastalıklardan Birisidir. Hastalığa Yol Açan Virüs Kişiden Kişiye Oldukça Hızlı Bir Şekilde Ve Kolayca Öksürme, Kişisel Temas Ve Hapşırma Yoluyla Bulaşabilir. Bebekler İçin Çok Ciddi Bir Hastalık Görünümünde Olan Boğmaca Hastalığı, Bebeklerin Nefes Almasını Durdurabilecek Bir Etkiye Sahiptir. Hamile Kadınlar Boğmaca Aşısını Hamileliklerinin 27 İla 36. Haftaları Arasında Bebeklerini Koruma Amacıyla Yaptırabilirler. Gebelikte Yapılan Aşılar Arasında En Yaygın Aşılardan Birisinin Boğmaca Aşısı Olduğunu Söyleyebiliriz. Bununla Birlikte, Tüm Aile Üyelerinin Ve Bebeğin Bakımından Sorumlu Olacak Kişilerin De Boğmaca Aşısını Yaptırması Gerekir.

Hepatit B Aşısı
Hepatit B Ciddi Bir Karaciğer Hastalığıdır Ve Uzun Süreçte Tedavisi Söz Konusu Olmayan Bir Enfeksiyona Dönüşebilir. Bu Da Kişilerde Ciddi Karaciğer Hasarına Ve Karaciğer Kanserine Yol Açabilmektedir. Hepatit B Hastalığına Sahip Olan Bir Annenin Bebeğinin Doğum Sırasında Hepatit B’ye Yakalanma Riski Oldukça Fazladır. Hepatit B Virüsü Vücut Sıvıları İle Veya Kanla Bulaşmaktadır. Eğer Hepatit B Hastalığına Sahip Birisiyle Yaşıyorsanız, Bu Durumda Doktorunuzu Durumundan Haberdar Etmeniz Ve Gebelikte Aşı Sürecinize Hepatit B Aşısını Da Eklemeniz Gerekmektedir.

Gebelik Döneminde El Ve Ayak Şişmesi Nedenleri. Okumak İçin Tıklayın.

Grip
Grip Aşısı Hamilelikte Yapılan Aşılar Arasında En Güvenli Aşılardandır. Bir Kadının Hamilelik Sürecinde Grip Olması Durumunda Bebeğine Hastalığı Bulaştırma Riski De Oldukça Fazla. Grip Yüzünden Doğabilecek Komplikasyonlar Sonucu Bebek Prematüre Doğabilir, Gebelik Döneminde Bebekler Gelişmemiş Kalabilir, Kişiler Hastanelik Olabilir Ve Hatta Süreç Ölümle Dahi Sonuçlanabilir. Kadınların Gebelik Sürecinde Grip Olması Durumunda Bebeklerde De Böylesi Çok Ciddi Riskler Oluşması Söz Konusudur. Gebelikte Yapılan Aşılar Arasında Belki De En Önemlisi Olan Grip Aşısını Kadınlar Gebe Kaldıkları Herhangi Bir Zamanda Yaptırabilirler. Bu Aşı Gebeliğin Üç Evresinden Herhangi Bir Zamanda Yaptırılabilir. Ayrıca Bebeğe Bakacak Olan Kişilerin De Bu Aşıyı Yaptırması Büyük Önem Taşır. Doktorlar Ailenizi Gribe Karşı Koruyabilmek İçin Her Yıl Grip Aşısı Yaptırmanızı Tavsiye Ediyorlar.

Seyahatte Kullanılacak Aşılar
Eğer Gebeyseniz Ve Uluslararası Seyahat Planlıyorsanız, Seyahatten En Az 4-6 Hafta Arasında Bir Süreden Önce Doktorunuzla Konuşmanız Gerekir. Doktorunuz Bu Süreçte Özel Bir Aşıya Veya İlaca İhtiyacınız Olup Olmadığını Söyleyecektir. Dünyanın Belirli Bölümlerinde Aşı İle Önlenebilir Hastalıkların Daha Yaygın Şekilde Bulunduğu Bilinmektedir. Bu Nedenle Gideceğiniz Yerin De Yaptıracağınız Aşıda Önemi Vardır. Bununla Birlikte Hamilelik Sırasında Yaptırmamanız Gereken Aşılar Da Bulunmaktadır.

Diğer Aşılar
Gebelikte Aşı Konusunda Doktorunuzun Önereceği Aşıların Da Büyük Önemi Vardır. Hepatit A Türünden Bir Hastalığınız Olması Durumunda, Doktorunuz, Hamilelikten Önce, Sonra Veya Sırasında Hepatit A Ve Meningokok Aşısı Önerebilir. Örneğin Eğer Kronik Bir Karaciğer Hastalığı Geçmişiniz Varsa Bu Durumda Doktorunuz Size Hepatit A Aşısı Önerebilir. Eğer Bir Laboratuvarda Çalışıyorsanız Da Belirli Türden Aşılara İhtiyaç Duyabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın