Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Temmuz 2020

Hastanede Normal Doğum Nasıl Olur?

Hastanede Normal Doğum Nasıl Olur?

Hastanede Normal Doğum Nasıl Olur?

Hastanede Normal Doğum
Gebe hastaneye yatırıldığında travay evresine girmiş olur. Travayın birinci evresi doğum öncesi evredir. Bu evrede vajinal ve pelvik açıklığın sağlanması beklenir. Gebe sürekli gözetim altında tutularak vital bulguları saatlik olarak takip edilir.
Hastanede Normal Doğum Nasıl Olur? Video İzleGebe hastaneye yatırıldıktan sonra travayın ikinci evresinde doğum olayına başlanır. Bu evrede gebelerin çoğu sırtüstü pozisyonu tercih eder. Bu pozisyon doğuma yardım eden kişi için de uygundur. Böylece baş çıkıma geldiğinde perinenin desteklenmesi ve gerektiğinde epizyotomi açılması kolay olur. Ikınmayı daha etkili hale getirmek için gebeden dizlerini bükerek bacaklarını geriye doğru çekmesi istenir. Bu şekilde gebenin dikkatini perineye vermesi kolaylaşır. İkinci evrede daha nadir olsa da gebeye sol lateral pozisyon ya da doğum sandalyesinde oturur pozisyon verilebilir.
Hepatit B ve Retro virüs infeksiyonlarından korunmak için ebe ya da doktorun travayın ikinci evresinde özellikle dikkatli olması gerekir. Kan ya da amniyotik sıvının sıçramasını önlemek için bu evrede gebeye uygun pozisyon verilmelidir.
Hastanede Normal Doğum Videosu İzle

Bu evrede ebe ellerini yıkadıktan ve steril eldiven giydikten sonra doğum masasını hazırlar. Soğum masasında steril örtüer, gazlı bezler, damar tutucu, moskito ve epizyotomi makası bulunmalıdır. Gebe, kontraksiyonlar sırasında ıkınırken bir pet ile perine desteklenir. Baş ilerledikçe introitus gerilerek incelir. Bu sırada doğuma yardım eden kişi perineyi epizyotomi için hazırlar. Perine cildi ve kaslarının lokal anestezi için 5- 10 ml. Yüzde 1’lik lidokain solüsyonu kullanılır. Bu amaçla introitus ve epizyotomi yapılacak yere komşu olan vajina dokusuna da lokal anestezik uygulanır. Epizyotomi açmadan önce lokal anesteziğin etkisinin başlaması ve başın biraz daha inmesi beklenir. Sol elin işaret ve orta parmağı fetal baş ile vulva arasına sokularak vajina arka duvarı yükseltilir. Epizyotomi makası kontrollü bir şekilde buraya yerleştirilir. Daha sonra sağ posterolateral epizyotomi açılır. Genellikle bu işlem uterus kontraksiyonlarının tam ortasında yapılır. Epizyotomi yapan kişi solak ise kesinin sol taraftan yapılmaması için herhangi bir engel yoktur. Başın daha fazla ilerlemesi ile vulva gerilir. Ancak epizyotomi açılarak dokulara olan bası azaltılır.
Normal Doğumun Avantajları Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

Böylece vulva ve vajinada multiple yırtıkların olması önlenir. Sağ el ile perine korunur. Bunu yaparken sol el ile de baş fleksiyonda tutulur. Başın fleksiyonda tutulması ile baş, pelvis çıkımına en küçük çapla girmeye devam eder. Parietal kemikler doğarken sol elin baş üzerindeki baskısı azaltılır. Daha sonra başın hafifçe ekstansiyon yapmasına izin verilir. Bu sırada doğumu yaptıran perineyi korumaya devam eder. Baş tamamen doğduğunda bunu resüsitasyon takip eder. Oksiput saat iki durumuna getirilir (saat yönünde 45 derece döndürülür). Bu sırada bisakromiyal çap girimin sol oblik çapına uymaktadır. Doğumu yaptıran, kordonun bebeğin boynuna dolanmış olup olmadığını kontrol eder. Boyunda kordon varsa sıyrılarak baş kurtarılır.

Kordon sıyrılamayacak kadar sıkı dolanmış ise klempe edilerek kesilir. Böylece doğum yolunda ilerleyen bebeğin kendi kordonunu çekerek zarar vermesi önlenmiş olur. Başın eksternal rotasyonu henüz başlamış durumdadır. Baş aşağı indikçe bisakromiyal çap pelvis çıkımına ön- arka çapına uyum sağladığı için rotasyon izlenir. Uterus kontraksiyonları ve bebeğin daha da inmesi ile ön omuz pubis sinfizi altında görünmeye başlar. Doğumu yaptıran avuçları ile bebeğin başını tutar. Baş aşağı doğru çekilirken anne biraz daha ıkındırılarak ön omuz doğurtulur. Bunu arka omuz takip eder. Bebek doğduktan sonra klempe edilerek kesilir.

Travayın üçüncü yani doğum sonrası evresinde 5 ünite oksitosin ve 05 mg. ergometrin intramüsküler yolla yapılır. Bundaki amaç doğum sonraki kanama ihtimalini azaltmaktır. Plasentayı çıkarmak için kordona kontrollü bir şekilde traksiyon uygulanır. Uterus sol elle karın üzerinden arkaya ve yukarı doğru sabit bir şekilde tutulurken çekilir. Plasenta vajinada ilerledikçe membranların yırtılmasının önlenmesini amacıyla çok yavaş hareket edilmesi gerekir. Plasenta da çıkarıldıktan sonra doğum tamamlanmış olur. Anne doğum sonrası üniteye alınarak doğum işlemi tamamlanır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın