Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Hayat Olan Tek Gezegen Dünya

Hayat Olan Tek Gezegen Dünya

Hayat Olan Tek Gezegen Dünya

Hayat Olan Tek Gezgen Olan Yuvamız Dünya Hakkında Kısa Bilgiler.
Dünyamız Güneş Sisteminde Güneşten Dışa Doğru Üçüncü Sırada Bulunan Gezegendir. Güneş Sisteminde Yaşamın Ve Sıvı Halde Suyun Bulunduğu Tek Gezegen Dünyamızdır. Dünyanın Bir Gezegen Olduğu 16. Yüzyılda Öğrenilmiştir. O Zamana Kadar Bütün Evrenin Merkezinin Dünya Olduğu Sanılırdı. Yaşam Kaynağımız Dünyanın Eksiksiz Haritasının Çıkarılması Yirminci Yüzyılda Mümkün Olmuştur. Dünya Yörüngesindeki Uydular Gezegenimizin Haritasının Çıkarılması Sürecini Hızlandırdı.

Hayat Olan Tek Gezegen DünyaBir Adet Uydusu Olan Dünyamızın Uydusu Ay’dır. Dünya’nın Uydusu Ay Güneş Sisteminin En Büyük Uydularındandır. Ay Güneşten Sonra Görünen En Parlak Gök Cismidir. Bazı Bilim İnsanları Büyüklüğünden Dolayı Uydumuz Ayı Gezegen Olarak Tanımlarlar. Ay Dünya Üzerinde Çekim Gücü İle Bir Çok Etkiye Yol Açmaktadır. Uydumuzun Dünyaya Bu Kadar Yakın Olması, Büyüklüğü Dünya Üzerinde En Büyük Etkisi Gelgit Olayıdır.

Antik Dönemlerde Dünyamız Düz Olarak Kabul Edilirdi. Dünyanın Bir Gezegen Olduğunu 16. Yüzyılda Kopernik Kanıtlamıştır. Kopernik İle Dünyanın Güneşin Etrafında Dönen Bir Gezegen Olduğu, Dünyamızın Güneş Etrafında Elips Şeklindeki Bir Yörüngede Döndüğü, Gezegenlere Işık Ve Yaşam Veren Kaynağın İse Güneş Olduğunu Keşfetmiştir. Güneş Sistemi Teorisinin İlk Kurucusu İse Johannes Kepler’dir. Bilim İnsanı Dünyamızın Da Arasında Bulunduğu Gezegenlerin Güneşin Etrafında Elips Şeklideki Yörüngelerinde Döndüğünü Ve Gezegenlere Işık Ve Hayat Verenin İse Güneş Olduğunu İlk Ortaya Atan Bilim Adamıdır.

Hayat Kaynağı Gezegenimizin Atmosferi Yüzde 77 Azot Ve Yüzde 21 Oksijenden Oluşmaktadır. Bunların Dışında Küçük Miktarlarda Argon, Su Buharı Ve Karbondioksit Bulunur. Gezegenimiz Birbirinden Farklı 4 Katmandan Oluşmaktadır. 0 İle 40 Kilometre Kabuk, 40 İle 2.900 Kilometre İç Kabuk, 2.900 İle 5.150 Kilometre Dış Çekirdek, 5.150 İle 6.378 Kilometre İç Çekirdek Olarak Tanımlanır. Yeryüzümüzün Kabuğu Kara Ve Denizlerde Farklılık Gösterir. Kabuk Kıtalarda Daha Kalın, Okyanus Diplerinde İse İyice İncelmektedir. Dünyamızın İç Çekirdeği Ve Kabuğu Sert, Dış Çekirdek Ve Manto Katmanlarının Yarı Akışkan Maddelerden Oluşmaktadır. Çekirdekteki Sıcaklığın Yedi Bin Dereceye Kadar Çıktığı Tahmin Edilmektedir. Mantonun Alt Katmanları Silikon, Magnezyum Ve Oksijen, Üst Katmanlarında İse Demir İle Magnezyum Silikat Bileşenlerinden Oluşmaktadır. Kabuğun Bileşimi Daha Çok Kuvars Ve Diğer Silikatlardan Oluşur.

Dünyamızın Kabuğu Sıcak Manto Tabakası Üzerinde Birbirinden Bağımsız Olarak Yüzen Levhalardan Oluşmaktadır. Tektonik Kırılma Ve Kıvrılmalar Yeryüzüne Şekil Veren En Büyük Doğal Güçtür. Kıtalar Manto Üzerinde Hareket Etmektedir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın