Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Hayvan Çiftliği Kurmak Büyükbaş & Küçükbaş

Hayvan Çiftliği Kurmak Büyükbaş & Küçükbaş

Hayvan Çiftliği Kurmak Büyükbaş & Küçükbaş

Hayvan Çiftliği Kurmak
Ülkemizin Ana Geçim Kaynaklarından Birisi De Hayvancılıktır. Hayvancılık, Ülkemizin Bütün Bölgelerinde Büyükbaş, Küçük Baş Ve Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Gibi Alanlarda Hem Modern Mandıralarda Hem Çiftliklerde Hem de Geleneksel Usuller İle Köyler İle Mezralar da Yapılabilmektedir. Hayvan Yetiştiriciliği Sanıldığı Kadar Kolay Bir İş Değildir, Bu İşte Tecrübeniz Yok İse Hayvancılık İşine Başlamadan Önce Hayvan Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi Ve Tecrübe Sahibi Bir Ortak Bulmanız Size Avantaj Getirecektir. Havyan Çiftliği Kurmak Et Ve Et Ürünleri Üretmek, Süt Ve Süt Ürünleri Elde Etmek İçin Bilgi, Donanım, Tecrübe Ve Maddi Olarak Yeterli Bir Sermayeye Sahip Olmanız Şarttır. Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Bilgi Ve Deneyim Çok Önemlidir. Bu Nedenle Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Verdiği Eğitimlere Katılarak Bilgi Eksikliğinizi Giderilebilir, Bakanlığın Mandıraları Ve Hayvan Çiftliklerinde İnceleme Yaparak Bilgi Ve Tecrübe Eksikliği Giderebilirsiniz.

Hayvan Çiftliği Kurmak

Hayvan Çiftliği Kurmak Büyükbaş & KüçükbaşBüyükbaş & Küçükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Öncelikle Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Yönetmelikleri İnceleyerek Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Aranılan Şartları Öğrenmeniz Gereklidir. Bakanlık Tarafından Belirlenen Şartlar Yetiştirmeyi Düşündüğünüz Hayvanlar İle İlgili Cins, Yaş, Bakım, Beslenme, Çevre Temizliği, Çalışanların Ve Hayvanların Sağlığını Koruma Gibi Şartları Öğrenmeli Ve Hayvan Çiftliği Kurma Aşamasına Geçmelisiniz.

Hayvan Çiftliği Kurmada Arazi Seçimi Nasıl Yapılır
Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığın İzin Verdiği Bölgeler Ve Araziler Gezilerek Hayvan Çiftliğiniz İçin En İdeal Arazinin Seçimi Yapılmalıdır. Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Seçilecek Arazi, Lokasyon Olarak İlçe Merkezlerine Yakın Olması Avantaj Olacaktır. Bu Sayede İhtiyaçların Karşılanması Kolay Olacağı Gibi Çiftlik Atıklarının İlçe İnsanlarını Daha Az Rahatsız Etmesini Sağlamış Olursunuz.

Hayvan Çiftliği İçin Ağıl İnşası
Arazi Seçiminden Sonra Hayvanlarınız İçin Yazlık Ve Kışlık Olmak Üzere 2 Adet Ağıl Yapmanız Gerekmektedir. Yapacağınız Ağıllar Her Mevsimde Hayvanlarınınız Sağlıklı Olarak Yaşamalarını Sağlamak İçin Gereklidir. Hayvanların Kış Aylarında Yaşanabilir Sıcaklıklarını Sağlayacak, Hayvan Atıklarının Kolay Bir Şekilde Toplanabileceği Bir Ağıl İnşa Edilmelidir.

Hayvan Cinsi Seçimi
Tesisinizi Kurduktan Sonra Hayvan Çiftliğinde Görev Yapacak Veteriner Ve Hayvan Bakımcıları Çalıştırmanız Gereklidir. Bütün Bu İşlemlerden Sonra Hayvan Cinsi Ve Hayvan Irkı Belirleme Aşamasına Geçilir. Eğer Süt Üretimine Yönelik Bir Çiftlik Kurmayı Düşünüyorsanız Süt Verimi Yüksek Olan Büyük Baş Ve Küçük Baş Hayvan Irkları Seçilmeli, Eğer Et Üretimi Üzerine Bir Çiftlik Kurmayı Planlıyorsanız Et Verimi İyi Olan Büyükbaş Ve Küçükbaş Hayvan Irkı Seçimini Yapmalısınız. bilgiustan.com

Çiftliğiniz İçin Teknolojik Cihazlar
Süt Üretim Çiftliği İçin Süt Sağma Makineleri, Et Üretim Çiftliği İçin Hayvan Kesim Makinelerinin Bakanlık Yönetmeliklerine Uygun Olarak Kalite Belgeli Olması Gereklidir. Üretilen Et Ve Süt Çiftliklerde Muhafaza Edilecek İse Yeterli Kapasitede Soğuk Hava Depoları Kurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan Yetiştiriciliğine Devlet Destekleri

Ülkemizde Hayvan Çiftliği Kurmak Ve Hayvan Yetiştiriciliği İçin Hibe Desteği, Faizsiz Kredi Destekleri Veren Kurumlar Şunlardır.
Kırsal Kalkınma Ajansları
Hayvancılığı Destekleme Kurumu
Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı
Tarım Kredi Kooperatifleri
Destekler Et Üretimi Yapan İşletmeler İçin, Kırsal Ve Tarımsal İşletmelerin Hayvan Maliyetlerinin Yüzde 50’si Oranında Olmaktadır. Eğer Hayvan Sayısı 100’ün Üzerinde İse Bakanlık Hayvan Başına Giderlerin Yüzde 60’ı Oranında Faizsiz Kredi Desteği Vermektedir. Hayvan Sayısı 30 İle 50 Arasındaki İşletmeler İçin İse Bakanlık Ve Ipard Hayvanların Giderlerinin Yüzde 50’sini Ve Tesis Giderlerinin Yüzde 50’sini Hibe Olarak Vermektedir.
Süt Üretimi Yapan İşletmeler İçin, 50 Adet İneğinizin Yarısını Devlet Sizin Adınıza Satın Almakta Ve Size Hibe Etmektedir. Küçükbaş Keçi Yetiştiriciliği Yapacaksanız Her Keçi Başına Devlet Size 300 Türk Lirası Hibe Desteği Vermektedir.
Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Yapıyorsanız Hayvan Başına Yem Arası Olarak Devlet 100 Lira Hibe Desteği Vermekte 10000 Adet Kanatlı Hayvanınız Var İse Tesis Giderlerinizin Yüzde 70’ini Faizsiz Kredi Olarak Vermektedir.

Hayvan Yetiştirme Çiftliği Kurmanın Maliyetleri
Hayvan Çiftliği Kurmanın Maliyetleri Yetiştireceğiniz Hayvan Türüne Ve Hayvanın Yaşına Göre Değişmektedir. Öncelikle Süt Üretimi Üzerine Bir Hayvan Çiftliği Kuracaksanız 50 Adet Hayvanlık Bir Çiftlik İçin Kuracağınız Tesis Bedelleri 85.000 Türk Lirası İle 160.000 Türk Lirası Arasında Değişmektedir. Hayvan Fiyatları İse Hemen Süt Üretimi Yapmak İstiyorsanız 1 Yaşında İnekleri 4000 Lira Gibi Bir Bedelle Alınabilmektedir. Toplamda Çiftlik Kurmamın Maliyeti 360.000 Lira Gibi Bir Miktara Denk Gelecektir. bilgiustan.com
Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin İse 1000 Hayvanlık Tesis Bedeli Olarak 100.000 Lira, Eğer Hemen Yumurta Üretmek İstiyorsanız Hayvan Başına 50 Lira Ödeyerek Toplamda 150.000 Liraya Bir Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurulabilir.
Hangi Tür Çiftlik Kurulabilir Yazımızı da Okumak İsteyebilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. AKIN TUNCEL dedi ki:

  Merhabalar,

  Ukreina-Vinnitsa Şehrinde kurulmuş olan ”EKSPEDİTİONAL GLOBAL”
  Şirketimiz üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı
  izni ile Ukreina’ da anlaşmalı olduğumuz çiftliklerden yürürlükteki
  ithalat mevzuatı ile gümrükleme mevzuatına uygun şekilde damızlık
  sertifikalı saf ROMANOV ve MERİNOS koyunu almak için bize
  ulaşabilirsiniz.

  Saygılarımızla.

  Akın TUNCEL
  0530 370 54 41

 2. Abdullah dedi ki:

  Ardahan posof ta 100 büyük baş tosun beslemek için sıfırdan girişim yapmak istiyorum şu an Hatay dayım memleketim Posof gidip besicilik yapmak istesem bana ne kadara mal olur bunun ne kadarı devlet karşılar ne kadarı geri ödemeli olur ve ilk etapta nakit ne kadar para lazım teşekkürler

  1. Bilgi Ustan dedi ki:

   Tarım Bakanlığı sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Link http://www.tarim.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler/Hayvancilik-Desteklemeleri

Bir Cevap Yazın