Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 17 Eylül 2020

Hindi Çiftliği Kurmak? Hindi Yetiştiriciliği

Hindi Çiftliği Kurmak? Hindi Yetiştiriciliği

Hindi Çiftliği Kurmak? Hindi Yetiştiriciliği

Hindi Çiftliği Nasıl Kurulur
Çiftçiler için hindi çiftliği kurmak en iyi para kazanma yollarından bir tanesidir. Ancak buna rağmen bu hayvanları yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Hatta en zor şeylerden bir tanesi olarak bile gösterilebilir. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız sağlıklı civcivleri almalı, yaşam alanlarını temiz tutmalı ve onları çok iyi yemlemelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman hindileriniz sağlıklı olacak ve para kazanabileceksiniz. Peki, bu işi için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hindi Yetiştirme Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Olanlar
Hindi Çiftliği Kurmak? Hindi Yetiştiriciliği

• Hindi yetiştiriciliğinde en önemli şey hindilerin barınma alanıdır. Her 10 hindi için 10×10 etrafı kapalı bir alan gerekecektir. Bu sayede hindiler bir arada duracak ve onları daha kolay kontrol edebileceksiniz.
• Hindilerin rahat edebilmesi için talaş, saman ve kuru ot gibi malzemeler
• Asma yemlik
• Hindilerin su ihtiyacını karşılamak için su çeşmesi
• Hindilerinizi büyütebilmek için civcivler
• Kümes hayvanları için uygun çitler
• Çit kazıkları
• Son olarak da alacağınız kafesle ile çiftliğinizi kurabilmek için gerekli olan tüm malzemelere sahip olacaksınız.

Çiftliğinizi kurmak için işe ilk olarak yukarıda listelenen malzemeleri edinerek başlamalısınız. Ancak tabi ki de olay sadece bunlardan ibaret değil. Eğer para kazanmak istiyorsanız yetiştireceğiniz hindileri satacağınız kişi ya da firmaları ayarlamalısınız. Anlaşma yaparken öncelikle hindi satın alan firmalar ile iletişime geçin. Bu sayede yapacağınız satışlardan ne kadar kâr elde edeceğinizi hesaplayabilirsiniz.
Hindilerin yetiştiği alan önemlidir. Bu nedenle alanında rüzgârda kalmamasına dikkat edin. Ayrıca alanı temiz tutun ve yere talaş, saman ya da kuru ot serin. Kümesin üst kısmına ise ısıtıcılar koymalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde daha çok beyaz ve hibrit hindi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Siz de ilk olarak hangi hindileri yetiştireceğinize karar vermelisiniz. Daha sonrasında iyi bir üretim çiftliği ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan hindilerin siparişini verebilirsiniz.
Hindiler 8 haftalık olana kadar sıcak ortamda kalması son derece önemlidir. Bu nedenle yuvalarının tepesinde bulunan ısıtıcıları hindiler 8 haftalık olana kadar açmalısınız. Daha sonrasında ise gün geçtikçe onları otlağa çıkartabilirsiniz. Hindiler 22 – 28 haftalık iken kesime hazır hale gelirler. Eğer kesim yeri farklı bir alanda bulunuyorsa kafeslere ihtiyacınız olacaktır.

Çiftliği Kurmanın Maliyeti
Hindi yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğinizde aklınıza gelecek sorulardan bir tanesi çiftliği kurma maliyeti olacaktır. Çiftliği kurabilmek için harcayacağınız para ne kadar büyük bir çiftlik kuracağınıza bağlıdır. Yapılan hesaplamalara göre iyi bir hindi çiftliği kurabilmek için metre kareye ortalama olarak 150 dolar harcamanız gerekiyor. 1000 m2’lik bir kümes yıllık olarak 60 bin TL kazandırdığı için harcamış olduğunuz parayı kısa sürede çıkartmayı başarıyorsunuz. Üstelik hindi yetiştiriciliği tavuk yetiştiriciliğine göre çok daha avantajlı ve kârlıdır.

Çiftlikler İçin Devlet Desteği
Bu işi yapmaya karar verdiğinizde aynı zamanda devletten de destek alabilirsiniz. Devletin bir kurumu olan KOSGEB, ülke ekonomisini canlı tutmak için hemen herkese yardım etmektedir. Hindi yetiştiriciliği de devlet tarafından desteklenmektedir. Devlet tarafından verilen bu destekten yararlanmak istiyorsanız ilk olarak devlet tarafından verilen eğitimleri almanız gerekiyor. Bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra “Girişimcilik Destek programı” kapsamında 30 bin TL’ye kadar alet ve malzemeler için hibe olarak tabir edilen yardım alırsınız. İşletmenizin birinci yılını tamamladıktan sonra ise talep etmeniz durumunda 70 TL faizsiz olarak KOSGEB kredisi çekebiliyorsunuz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın